turkanornekgulpinar.com

Makaleler

PROF.DR. TÜRKAN ÖRNEK GÜLPINAR

Vajinal Doğum ve Sezaryen Doğum

Vajinal Doğum ve Sezaryen Doğum

Vajinal (normal) doğum; gebeliğin 38 ila 42. haftasında sancıların kendiliğinden başlaması ve bebeğin vajina yoluyla doğmasıdır. Doğum anında meydana gelen bir takım hormonal değişiklikler rahim kaslarının düzenli olarak kasılmasını ve rahim ağzının incelip açılmasını sağlar.

Doğum başta belli belirsiz kasılmalarla başlamaktadır. Adale kasılmaları yukarıdan aşağıya doğru olur ve bebeği rahim ağzına doğru iter. Düzenli kasılmaların başlaması ve rahim ağzının 10 cm’ye kadar açılması vajinal doğumun ilk evresidir. Ardından rahim tamamen açılır ve doğum gerçekleşmeye başlar. Daha önce doğum yapmış kişilerde bu evre hızlı bir şekilde ilerler. Plasentanın çıkış süresi ve zarların atılması ise vajinal doğumun son evresidir.

Doğum süresi kişiden kişiye göre değişmektedir. Kişi eğer ilk doğumunu yapıyorsa, doğum 12 ila 14 saat arasında sürmektedir. Daha önce bir doğum yapmış kişilerde ise bu süre 6 ila 8 saat arasındadır. Doğum sonrasında hastanede yatış süresi ise genellikle 1 ila 2 gün arasındadır. Gerek görüldüğü takdirde yatış süresi uzayabilir.

Anne adaylarının doğum öncesindeki bilgi eksikliği, normal doğum ile ilgili korkuların oluşmasına neden olmaktadır. Doğum zamanı için her ne kadar tahminler yürütülse de doğumun nerede ve ne zaman gerçekleştirileceği tam olarak bilinmemektedir.

Sezaryen doğum, anne karnının ön duvarı ve rahim ön duvarının kesilmesi sonucunda bebeğe ulaşılması ve bebeğin bu şekilde doğmasıdır. Sezaryen doğum genellikle planlı bir şekilde yapılır ve gebeliğin 38. haftasında ya da sonrasında gerçekleşir. Sezaryen doğum vajinal doğuma göre daha ağrılı ve iyileşme süresi daha uzun olan doğum şeklidir.

Sezaryen doğum alternatif bir doğum şekli olarak görülmemelidir. Normal doğumun anne ve bebeğe zarar vereceği durumlarda tercih edilmelidir. Kordon sarkması, anne adayının sağlık problemlerinin olması, bebeğin kalp atışlarında yavaşlama yaşanması gibi durumlarda sezaryen doğum yapılması gerekmektedir.

İsteğe bağlı olarak yapılan sezaryen doğumlarda hastanede yatış süresi 1 ila 2 gün arasındadır. İyileşme süreci vajinal doğumdan daha uzun sürmektedir. Genellikle bu süre 4 ila 6 haftadır.

Doğum sonrasında bulantı ya da üşüme hissi yaşanabilir. Bu durum oldukça normaldir. Sezaryen sonrası iyileşme döneminde bol miktarda su tüketilmeli ve sık idrara çıkılmalıdır.

Paylaş