turkanornekgulpinar.com

Makaleler

PROF.DR. TÜRKAN ÖRNEK GÜLPINAR

Tüp bebek tedavisi hangi aşamalardan oluşuyor?

Tüp bebek tedavisi hangi aşamalardan oluşuyor?

Tüp bebek tedavisi belli aşamalardan oluşan bir süreçtir. Bu aşamaları 5 bölümde incelemek mümkündür.

Birinci aşama: Tedavi ilk olarak muayene ile başlar. Bu aşamada çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin değerlendirilmesi yapılır. Bu değerlendirme ışığında hangi tedavinin uygulanacağına karar verilir. Çiftlere daha önce uygulanan tedaviler, gebelik ve doğum gibi konularda bilgi alınır. Tüm bu değerlendirmelerin sonunda uygun tedavi belirlenir.

İkinci aşama: İkinci aşamada yumurtalıklar ilaç tedavisi ile uyarılır ve bu sayede yumurta oluşturulması sağlanır. Burada iyi embriyoların rahime yerleştirilmesi hedeflenir. Bunun için de birden fazla yumurta oluşturulmak istenir.

Üçüncü aşama: Bu aşamada gelişmiş olan yumurtalar anestezi altında toplanır. Toplanan yumurtalar da döllenme işlemi için saklanır. Bu sırada erkekten de sperm alınır. Bu işlem ortalama olarak yarım saat sürmektedir.

Dördüncü Aşama: Bu aşamada toplanan yumurtalar ve elde edilen spermler ile döllenme işlemi gerçekleştirilir. Döllenme yaklaşık olarak 16 ila 18 saat sonunda tamamlanmaktadır.

Beşinci aşama: Tedavinin bu aşamasında yumurtalar rahim içerisine yerleştirilir. Bu işlem yaklaşık olarak 5 ila 10 dakika arasında sürmektedir. Embriyo transferi yapılırken hasta jinekolojik muayene pozisyonunda yatırılır. Daha sonra özel kültür sıvılarıyla rahim ağzı temizlenir ve ultrason ile embriyolar rahim içine bırakılır. Bu işlem anestezi gerektirmez ve ağrısız bir şekilde gerçekleştirilir. Transfer gerçekleştikten 10 gün sonra hasta gebelik testi için kontrole çağrılır.

Paylaş