turkanornekgulpinar.com

Makaleler

PROF.DR. TÜRKAN ÖRNEK GÜLPINAR

Vajinal Estetik Neden Uygulanır?

Vajinal Estetik Neden Uygulanır?

Her kadın estetik ve güzel bir görüntüye sahip olmak ister. Kadınların güzellik isteği doğrultusunda son yıllarda genital estetik operasyonlarına olan talep de giderek artış göstermiştir. Vajinal estetik; vajinanın içerisindeki iç dudak ve dış dudakların normalden daha büyük ve sarkık olması durumunda, vajinanın doğum ve yaşlanmaya bağlı olarak genişlemesi durumunda ya da doğum sırasında vajinaya atılan kesi izlerinden kurtulmak amacıyla uygulanır.

İç Dudak Küçültme (Labioplasti) :

Labiaplasti, vajinanın iç dudaklarında (labia) sarkma, aşırı büyüme ve deformasyon durumlarının tedavisi için uygulanan plastik cerrahi bir işlemdir. Sarkma ve aşırı büyüme gibi durumlar estetik rahatsızlığın yanı sıra enfeksiyon ve ağrılı cinsel ilişki gibi sorunlara da neden olur. Bu işlem bazen doğum yapmaya veya hızlı kilo verme- kaybetmeye bağlı olarak tekrarlanabilir.

Dış Dudak Estetiği:

Vajina dış dudaklarının dolgusu yaşa bağlı olarak azalmaktadır. Dış dudak estetiği, vajina dış dudaklarına uygulanan yağ doku enjeksiyonlarıdır. Cilt altı yağ dokusunun azalması estetik görüntüyü bozmaktadır. Genellikle yaşlanma kaynaklı olan bu durum yapısal olarak da oluşabilir. Vajinanın dış dudakları bazı kadınlarda fazla kiloya bağlı olarak ya da yapısal nedenlerden ötürü büyüktür. Bu durum genital estetik açısından ve kıyafet sorunu gibi nedenlerden problem teşkil etmektedir. Ayrıca dış dudakların büyük olması mantar oluşumuna ve çeşitli enfeksiyonlara da neden olmaktadır. Bunun yanı sıra, genital bölgenin temizlenmesi sorun yaratmakta, kötü koku oluşumuna neden olmakta ve cinsel hayatı olumsuz yönde etkilemektedir.

Vajinal dış dudak küçültme operasyonları yağ aldırma yöntemi ya da cerrahi yöntemler uygulanarak yapılmaktadır. Cerrahi işlem uygulandığında yağ dokusu ve sarkmaya neden olan fazla cilt kıvrımları alınmaktadır.

Vajina Daraltma (Vajinoplasti):

Normal doğum sırasında oluşan genişlemeler, esnemeler ve sarkmalar vajina yapısında kalıcı hasara neden olmaktadır. Vajina genişlemesi normal doğumların ardından olabileceği gibi yaşlanmaya bağlı olarak ya da kimi durumlarda doğuştan olan vajina yapısından kaynaklı gelişebilir. Vajinada meydana gelen hasarlar cinsel ilişki sırasında problem yaratmaktadır. Cinsel ilişki sırasında ağrı, orgazm olamama, cinsel doyumda azalma gibi problemlere neden olmaktadır. Vajinanın genişlemesi veya gevşemesinden kaynaklanan cinsel doyumun azalmasını önlemek için vajinoplasti uygulamaları yapılır. Vajinanın iç duvarlarını daraltmak için uygulanan bu işlem özellikle çiftler için önemlidir. Operasyonun yenilenmesi gerekebilir. Çünkü vajinal duvarlar zamanla tekrar genişleyebilir.

Vajinoplasti genellikle adet sonrası dönemde yapılmaktadır. Vajina daraltma operasyonlarında, vajinanın arka duvarı ve yan duvarları çıkarılır ve vajina çevresindeki kaslar sıkıştırılır. Kesilmiş olan kenarlar daha sonra estetik bir şekilde dikilmektedir.

Epizyotomi İzlerinin Çıkarılması:

Doğum sırasında vajina bölgesine atılan kesi sonucu kötü bir görüntü oluşabilir. Kesi ve dikiş izlerinin ortadan kaldırmaya yönelik bir işlemdir.

Paylaş