turkanornekgulpinar.com

Makaleler

PROF.DR. TÜRKAN ÖRNEK GÜLPINAR

Rahim içi perdelerin tanısı ve tedavisi nedir?

Rahim içi perdelerin tanısı ve tedavisi nedir?

Rahim içim perde, doğumdan önce fetal gelişim sırasında gerçekleşen rahmin (uterusun) bir deformitesidir. Septum adı verilen bir zar uterusun iç kısmını ortasından ayırır. Bu bölme septumu kalın veya ince olabilen lifli ve kaslı bir doku bandıdır.

Rahim için perdesi (septat uterusu) olan kadınlar düşük yapma riski altındadır. Bunun neden gerçekleştiği tam olarak belli değil. Yaygın bir teori, septumun sağlıklı bir hamilelik için gereken uygun desteği sağlayamamasıdır. Septum ayrıca hamileliği çeşitli şekillerde de engelleyebilir. Durum, sonuçları önemli ölçüde iyileştirdiği gösterilen cerrahi ile tedavi edilebilir.

Rahim iç perdesi gebeliği nasıl etkiler?

Rahim içi perdesi, genellikle bir kadının hamile kalma yeteneğini etkilemez, ancak düşük yapma riskini önemli ölçüde artırır. Septat uterili kadınlar da tekrarlayan düşüklere sahip olabilirler.

Rahim içi perdesinin en sık görülen anormal uterin gelişim tipi olduğuna inanılmaktadır. Uterusun gelişimsel sorunlarının yarısından fazlasının septum içerdiği tahmin edilmektedir.

Rahim içi persesi olan kadınlar hem düşük hem de tekrarlayan düşüklerde artmış risk taşırlar. Herhangi bir anormal gelişme ile rahim içinde meydana gelen hamileliklerde aşağıdaki riskler artar:

  • erken doğum sancısı
  • makat pozisyonları
  • C-kesit (sezaryen) teslimi
  • doğum sonrası kanama komplikasyonları

Rahim içi perdesinin belirtileri

Bir düşük veya tekrarlayan düşükten başka, rahim içi perdesinin herhangi bir semptomu yoktur. Genellikle, düşük yapma nedeni ile ilgili araştırmalarında ardından teşhis edilir. Bazen septum rahim dışına yayılırsa, rahim ağzı ve vajinayı da içerecek şekilde rutin bir pelvik muayene sırasında alınabilir.

Rahim içi perdesinin nedenleri

Rahim içi perdesi genetik bir anormalliktir. Bunun gerçekleşmesine neyin sebep olduğu bilinmemektedir. Embriyo gelişirken olur. Tüm uteri, sonunda kaynayan ve vücudun orta çizgisinde bir rahim haline gelen iki tüp olarak gelişmeye başlar. Rahim içi perdesinde, bu iki tüp etkili bir şekilde kaynaşmaz.

Rahim içi perdesi nasıl teşhis edilir?

Standart 2 boyutlu pelvik ultrasonda rahim içi perdesi görülebilir. Bir MRI rahim problemlerini tanımlamak için daha doğru bir yol olabilir.

Pelvik muayene yapıldıktan sonra doktorunuz muhtemelen bu testlerden biriyle araştırmaya başlayacaktır. Teşhisi doğrulamak için, bir histerosalpingogram veya bir histeroskopi kullanabilirler. Histerosalpingogram, iç rahim ve fallop tüplerini vurgulayan bir X-Ray türüdür.

Bir histeroskopi sırasında doktorunuz vajinaya ve rahim ağzından uterusun net bir görüntüsünü almak için ışıklı bir alet yerleştirir.

Tedavi

Rahim içi perdesi, metroplasti adı verilen bir ameliyatla tedavi edilebilir. İşlem şimdi bir histeroskopi ile gerçekleştirilir. Histeroskopik prosedür uterus içerisinde dış abdominal insizyona gerek kalmadan yapılan tedavinin yapılmasını sağlar.

Histeroskopik metroplasti sırasında, vajinaya, rahim ağzından ve rahim içine ışıklı bir alet sokulur. Ayrıca septumun kesilmesi ve çıkarılması için başka bir alet yerleştirilir.

Bu teknik minimal invazivdir ve genellikle yaklaşık bir saat sürer. Histeroskopik metroplasti yaptırmayı seçen kadınlar, prosedürle aynı gün evlerine dönerler.

Takip

Rahim içi perdesi, uterusun en sık görülen bozukluğudur. Durumun ana komplikasyonu düşük yapma riski ve tekrarlayan düşük yapma riskidir.

Bir kadın çocuk sahibi olmak istemiyorsa, hastalığın tedavi edilmesine gerek yoktur. Kendi başına, sağlık riski oluşturmaz. Bununla birlikte, rahim içi perdesi olan bir kadın çocuk sahibi olmak isterse, o zaman ameliyat olmayı seçebilir. Cerrahi, başarılı bir hamilelik şansını önemli ölçüde artıracaktır.

Rahim içi perdelerin tanısı ve tedavisi hakkında daha fazla bilgi almak için Doç. Dr. Türkan Gülpınar’dan randevu alabilirsiniz.

Paylaş