turkanornekgulpinar.com

Makaleler

PROF.DR. TÜRKAN ÖRNEK GÜLPINAR

Rahim içi polip ameliyat yöntemleri nelerdir?

Rahim içi polip ameliyat yöntemleri nelerdir?

Rahim polipleri

Uterin polipler, uterusun iç duvarına uterus boşluğuna kadar uzayan büyümelerdir. Uterusun (endometrium) astarındaki hücrelerin büyümesi, endometrial polipler olarak da bilinen uterus poliplerinin oluşumuna yol açar. Bu polipler genellikle kanserli değildir (iyi huyludur), ancak bazıları kanserli olabilir veya nihayetinde kansere dönüşebilir (kanser öncesi polipler).

Uterin poliplerin büyüklüğü birkaç milimetreden birkaç santimetreye kadar büyük olabilir. Rahim duvarına büyük bir taban veya ince bir sap ile bağlanırlar.

Bir veya daha fazla uterin polip olabilir. Genellikle rahim içinde bulunurlar, ancak zaman zaman rahim ağzından vajinanıza doğru kayarlar. Uterin polipler en sık, menopoz geçiren veya tamamlayan kadınlarda görülür, ancak genç kadınlar da alabilir.

Belirtiler

Uterus poliplerinin belirti ve semptomları:

 • Düzensiz adet kanaması - örneğin, değişken uzunluk ve ağırlığın sık, tahmin edilemeyen süreleri olması
 • Adet dönemleri arasında kanama
 • Aşırı derecede ağır adet dönemleri
 • Menopoz sonrası vajinal kanama

Kısırlık

Bazı kadınlar sadece hafif kanamaya veya lekelenmeye sahiptir; diğerleri semptomsuzdur.

Ne zaman doktora görünmeli?

Eğer aşağıdaki belirtiler varsa, tıbbi yardım almalısınız:

 • Menopoz sonrası vajinal kanama
 • Adet dönemleri arasında kanama
 • Düzensiz adet kanaması

Nedenler

Hormonal faktörlerin rol oynadığı görülüyor. Uterin polipler östrojen duyarlıdır, bu da dolaşımdaki östrojene cevaben büyürler.

Risk faktörleri

Uterin poliplerinin gelişimi için risk faktörleri şunları içerir:

 • Perimenopozal veya postmenopozal olmak
 • Yüksek tansiyon (hipertansiyon) olması
 • Obez olmak
 • Meme kanseri için bir ilaç tedavisi olan tamoksifen alınması

Komplikasyonlar

Uterin polipler infertilite ile ilişkili olabilir. Uterin polipleriniz varsa ve çocuk sahibi olamıyorsanız, poliplerin çıkarılması hamile kalmanıza izin verebilir, ancak veriler yetersizdir.

Teşhis

Doktorunuz uterus polipleri olduğundan şüpheleniyorsa, aşağıdakilerden birini yapabilir:

Transvajinal ultrason: Vajinanıza yerleştirilen ince, çubuk benzeri bir cihaz ses dalgaları yayar ve rahiminizin içini de içeren bir görüntüsünü oluşturur. Doktorunuz açıkça mevcut olan bir polip görebilir veya uterus polipini kalınlaşmış endometriyal doku alanı olarak tanımlayabilir.

Histeerografi/ Sonohisterografi: Histeerografi olarak da bilinen ilgili bir prosedür, aynı zamanda sonohisterografi olarak da adlandırılır. Tuzlu su enjekte edilmesini içerir rahiminize, vajinanız ve serviksinizden geçen küçük bir tüp yoluyla. Tuzlu su, uterus boşluğunuzu genişletir ve bu, doktora ultrason sırasında uterusun iç kısmının daha net bir görüntüsünü verir.

Histeroskopi: Doktorunuz vajinanızdan rahiminize ince, esnek, ışıklı bir teleskop (histeroskop) ve rahiminize yerleştirir. Histeroskopi, doktorunuzun uterusunuzun içini incelemesini sağlar.

Endometrial biyopsi: Doktorunuz laboratuar testleri için bir numune almak için rahim içinde bir emme kateteri kullanabilir. Uterin polipler endometrial bir biyopsi ile doğrulanabilir, ancak biyopsi polipi de kaçırabilir.

Çoğu uterus polipleri kanserli değildir (iyi huylu). Bununla birlikte uterusun (endometrial hiperplazi) veya uterin kanserlerin (endometrial karsinomlar) bazı prekanser değişiklikleri uterus polipleri olarak ortaya çıkar. Doktorunuz muhtemelen poliplerin çıkarılmasını önerecek ve uterin kanserinizin olmadığından emin olmak için laboratuvar analizi için bir doku örneği gönderecektir.

Tedavi

Uterus polipleri için doktorunuz şunları önerebilir:

Gözlemleme: Semptomsuz küçük polipler kendi başlarına çözülebilir. Uterin kanseri riski altında olmadığınız sürece küçük poliplerin tedavisi gerekli değildir.

İlaç: Progestin ve gonadotropin salgılayan hormon agonistleri dahil olmak üzere bazı hormonal ilaçlar polip semptomlarını azaltabilir. Ancak bu tür ilaçlar almak en iyi ihtimalle kısa vadeli bir çözümdür - semptomlar ilacı almayı bıraktığınızda tipik olarak tekrarlar.

Ameliyatla alınması: Histeroskopi sırasında histeroskop içerisine yerleştirilen aletler - doktorunuzun rahim içinde görmek için kullandığı cihaz - poliplerin çıkarılmasını mümkün kılar. Çıkarılan polip, mikroskobik inceleme için bir laboratuvara gönderilecektir.

Bir uterin polip kanser hücreleri içeriyorsa, doktorunuz sizinle değerlendirme ve tedavideki sonraki adımlar hakkında konuşacaktır.

Nadiren uterus polipleri tekrarlayabilir. Eğer tekrarlarsa, daha fazla tedaviye ihtiyacınız olabilir.

Rahim içi polip ameliyat yöntemleri hakkında daha fazla bilgi almak için Doç. Dr. Türkan Gülpınar’dan randevu alabilirsiniz.

Paylaş