turkanornekgulpinar.com

Makaleler

PROF.DR. TÜRKAN ÖRNEK GÜLPINAR

Endometriozis nedir?

Endometriozis nedir?

Endometriozis, uterus dışındaki dokuların uterus dışındaki gelişimidir. Belirtileri karın ağrısı, ağır dönemler ve kısırlık olabilir. Tedavi seçenekleri ağrı kesiciler, hormonlar ve ameliyatı içerir.

Endometriozis belirtileri

Adet döneminiz boyunca aldığınız kramplar zor olabilir. Fakat eğer endometriozis varsa, ağrı o kadar şiddetli hissedebilir ki günlük rutininizi etkileyebilir ve hatta sevdiğiniz bazı şeyleri yapmanıza engel olabilir.

Endometriozis uterusun, endometriyumun astarının uterusun dışına doğru büyümesi ve vücudunuzun diğer bölgelerine yapışmasıdır. Bu, özellikle de döneminiz boyunca çok acı verici olabilir.

Adet krampları yaygındır ve genellikle reçetesiz satılan ilaçlarla giderilebilir. Ancak endometriozis ağrısı “şiddetli kramplara” dönüşür ve ağrı kesiciyle kolay geçmez. Birçok kadın için yaşlandıkça daha da kötüleşir. Ağrının yanı sıra, diğer semptomlar şunları içerir:

  • Gerçekten uzun ya da aşırı yoğun dönemler
  • Döneminizde şiddetli migren veya bel ağrısı
  • Ağrılı bağırsak hareketleri
  • Döneminizde kötüye giden alerjiler
  • Periyotlar arasında kanama
  • Yorgunluk
  • Mide bulantısı
  • İshal

Endometriozis ağrısı

Pelvik veya karın ağrısı döneminizden önce başlayabilir ve birkaç gün sürebilir. Keskin ve bıçak giriyormuş gibi hissedebilir ve genellikle ilaç tedavisi ile kaybolmaz.

Bazı kadınlar iç kısımlarının aşağı çekildiğini hisseder ve şiddetli bir zonklama hissi oluşabilir.

Rahminiz ve yumurtalıklarınız arkanıza yakın olduğu için sırt ve bel ağrısı yoğun olarak görülür.

Endometriozis kasıklarınıza, kalçalarınıza ve bacaklarınıza bağlanan sinirleri etkileyebilir. Bu, yürümeyi zorlaştırabilir ve sık sık dinlenme veya topallama ihtiyacı görülebilir.

Endometriozisi olan birçok kadın seks yaparken veya 2 gün sonrasına kadar ağrı hissederler. Bazıları için ağrı çok keskinlik olabilir.

Ağrılı bağırsak hareketleri. Endometrioziden etkilenen bölgelere bağlı olarak, tuvalete çıkmak zor olabilir. Şiddetli  kanama ve kabızlığa da neden olabilir.

Endometriozis ve Kısırlık

Endometriozis hamile kalmayı zorlaştırabilir. Rahim dışında büyüyen doku yara izine neden olursa, fallop tüplerinizi etkileyebilir ve yumurta ile spermin toplanmasını önleyebilir. Ayrıca döllenmiş bir yumurtanın uterusun içine yerleşmesini de durdurabilir.

Ameliyat, ekstra dokuyu kaldırabilir ve bu da hamile kalmayı kolaylaştırabilir. Veya gebe kalmanıza yardımcı olmak için yardımcı üreme tekniklerine (tüp bebek gibi) bakmaya karar verebilirsiniz.

Endometriozis Tedavisi

Endometriozis ağrısını hafifletmek için farklı ilaç seçenekleriniz vardır. Durumu iyileştirmeseler de, daha iyi hissetmenize yardımcı olabilirler. Doktorunuz birden fazla tür denemenizi önerebilir.

Ağrı kesici

Belirtileriniz hafif ise, doktorunuz muhtemelen ağrı kesici bir ilaç almanızı önerecektir. Bunlar, ibuprofen veya naproksen gibi NSAIDleri (steroidal olmayan antienflamatuar ilaçlar) içerebilir.

Hormon tedavisi

Ağrı kesici ilaçlar yeterince yardımcı olmazsa, bu tedavi iyi bir seçim olabilir. Doktorunuzun vücudunuzun östrojen üretimini azaltan ilaçlar yazabilir. Adet döneminizi önleyebilecek ve endometriozis kanamasından etkilenen alanları kontrol edebilecek  hormonal ilaçlar da vardır. Bu, iltihabı azaltır ve yara izlerinin ve yumurtalık kistlerinin daha az aktif olmasını sağlar.

Hormon tedavisi, kilo alımı, depresyon, akne, vücut kılları ve düzensiz kanama gibi yan etkilere neden olabilir. Doktorunuzla riskler ve faydalar hakkında konuşmalısınız. Ayrıca, bu tür ilaç almayı bırakırsanız, belirtileriniz geri gelebilir.

Endometriozis hakkında daha fazla bilgi almak için Doç. Dr. Türkan Gülpınar’dan randevu alabilirsiniz.

Paylaş