turkanornekgulpinar.com

Makaleler

PROF.DR. TÜRKAN ÖRNEK GÜLPINAR

Çikolata Kisti Nedir?

Çikolata Kisti Nedir?

Endometrioma olarak da bilinen çikolata kisti, yumurtalıklarda oluşan çeşitli kist tiplerinden biridir. Günümüzde oldukça yaygın olan bu kistler, birçok kadında görülebilmektedir. Kistin içerisinde bulunan ve erimiş çikolata rengine benzeyen yoğun kıvamlı sıvı nedeniyle “çikolata kisti” adını almıştır.

Çikolata kistleri, gebe kalamama gibi sebeplerle doktora başvuran kadınlarda görülebilmektedir. Hafif ve şiddetli olarak iki aşama şeklinde görülebilir. Kronik ağrıları olan ve cinsel birliktelik sırasında ağrı sorunu yaşayan kişilerde gerekli tetkikler yapılmalıdır. Yapılan ultrason incelemelerinde çikolata kisti kolaylıkla ayırt edilebilir ve kesin tanı konulabilir.

Oldukça büyük kistik kitleler, endometrial doku parçaları, kalınlaşmış kan ve inflamatuar enzimler dahil olmak üzere adet döküntüsü içerir. İçerdikleri eski kanın görünüşüne uygun olarak adlandırılan bu çikolata kistleri, akut olarak parçalanabilir.

Çikolata kistinin belirtileri çoğu kişide benzer özellik gösterir. Fakat bu noktada her bireyin farklı olduğunun unutulmaması gerekir. Belirtiler benzer olsa da olgular tamamen bireyseldir. Semptomların şiddeti kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir.

Endometriomanın en sık görülen belirtileri şunlardır:

  • Adet döngüsü sırasında oluşan kramp
  • Aşırı vajinal kanama
  • Koyu renkli vajinal akıntı
  • Cinsel ilişki sırasında ağrı

Riski Ortadan Kaldırmak İçin Neler Yapılmalı?

Endometriozis tedavisinde uygulanacak yöntem; hastanın şikâyetlerine, yaşına, kistin büyüklüğüne ve bebek isteyip istemediğine göre değişiklik göstermektedir. Durum değerlendirmesi sonucunda ilaç tedavisi ya da cerrahi yöntemler kullanılabilir. Uygulanan tedavilerde amaç, ağrıyı gidermek ve kısırlık riskini ortadan kaldırarak gebeliği sağlamaktır. Öncelikle tıbbi tedavilerle ağrılar giderilmeye çalışılmalıdır. Eğer hasta büyük bir çikolata kistine sahipse cerrahi tedavi düşünülmelidir.

Paylaş