turkanornekgulpinar.com

Makaleler

DOÇ.DR. TÜRKAN ÖRNEK GÜLPINAR

Polikistik Over Nedir?

Polikistik Over Nedir?

Polikistik over, yumurtalığın fazla sayıda kist içermesi ve bunun sonucunda kadınların hormon dengesizliği yaşamasıdır. Yumurta hücresinin içerisinde bulunan foliküller, her ay düzenli bir şekilde çatlamaktadır. Foliküllerin gelişimlerinde bir aksaklık meydana gelmesi ve foliküllerin çatlamaması yumurtalıklarda kist oluşumuna neden olmaktadır. Yarıda kalan yumurtlama durumunun tekrarlanması kistik yapıların artmasına ve PCOS (Polikistik Over Sendromu) oluşmasına neden olmaktadır.

PCOS bulunan kişilerde yumurtalıklar aşırı miktarda androjen üretmektedir. Androjen, her iki cinste bulunan bir hormondur. Androjen hormonu, erkek üreme sisteminin gelişmesinde ve büyümesinde oldukça etkilidir. Bu nedenle de androjen hormonunun artması bir takım problemleri beraberinde getirmektedir. Vücutta yaşanan hormon dengesizliğinin sonucunda androjen artması; yüz ve vücutta tüylenmeler, akne, kilo alımı, adet dönemlerinin düzensizleşmesi gibi problemlere neden olmaktadır. PCOS bunun yanı sıra diyabet, yüksek tansiyon, kalp hastalığı, geç hamile kalma ya da hamile kalamama gibi uzun vadeli sağlık problemlerine de neden olmaktadır.

Polikistik over ilk kez adet kanamalarının başlamasıyla ortaya çıkan ve özellikle 30 yaş altı kadınlarda daha sık rastlanılan bir durumdur. Polikistik over sendromu, üreme çağındaki kadınların % 3 ila 5’ini etkilemektedir. Polikistik over sendromunun oluşmasında genetik faktörler etkilidir. Genellikle polikistik over sendromu bulunan kişilerin ailelerinde de bu rahatsızlık görülmektedir. Şeker hastalığı ve düzensiz adet görmek de PCOS riskini arttırmaktadır.

Yumurtalık kistleri genellikle herhangi bir belirti göstermez ve rutin jinekolojik muayeneler sonucunda ortaya çıkar. Polikistik over sendromuna bağlı olarak uzun süre androjen hormonuna maruz kalmak, rahmin sürekli olarak mitojenik uyarımına neden olmaktadır. Bu durum rahim kanseri riskini de artırmaktadır.

Tedavisi nasıl yapılıyor?

Polikistik over tanısı vajinal ultrasonografi incelemesi ile konulmaktadır. Polikistik over tedavisinde amaç; yarıda kalan yumurtlama işlemini engellemek ya da tamamlayıcı tedaviler uygulamaktır. PCOS tedavisinde doğum kontrol hapları ya da belirli ilaç tedavileri uygulanmaktadır. Bu yöntemler bozulan hormonal dengeyi düzenlemeye yönelik ilaçlardır. Polikistik over sendromu bulunan fakat çocuk sahibi olmak isteyen kişilerde tedavi yöntemi olarak doğum kontrol hapları verilmemektedir.

Paylaş