turkanornekgulpinar.com

Makaleler

PROF.DR. TÜRKAN ÖRNEK GÜLPINAR

İnfertilite (Kısırlık) Nedir?

İnfertilite (Kısırlık) Nedir?

Bir yıl boyunca cinsel ilişkiye girilmesine karşın çocuk sahibi olunamaması “infertilite” olarak tanımlanmaktadır. İnfertilite %45 kadın, %45 erkek kaynaklı bir durumdur. %10’luk kısımda ise patoloji tespit edilememektedir.

Kadın veya erkek kaynaklı görülebilen infertilitenin birçok farklı nedeni bulunmaktadır. Genetik sorunlar, doğum sırasında oluşan anormallikler, hormonal nedenler, kimyasal faktörler, iltihaba bağlı hastalıklar, azoospermi, varikosel ve cerrahi operasyonlar erkek infertilitesine neden olan faktörlerdir.

Yumurtalama bozuklukları, polikistik over sendromu, tüplerin hasarlı veya tıkalı olması, Endometriozis, ileri yaş, rahim ağzına ait problemler ve vajinismus ise kadın infertilitesinin nedenleri arasındadır. Kadınlarda görülen infertilite problemi için çeşitli tetkikler kullanılmaktadır. Kan tetkikleri, hormonal analizler, vücut ısısı takibi, rahim filmi, laparoskopi ve histeroskopi gibi yöntemler bu tetkikler arasındadır. Erkek infertilitesinde en sık kullanılan yöntem ise spermiyogramdır.

Cinsel ilişki sıklığı üremeyi direkt olarak etkileyen faktörlerdendir. Buna karşın her gün ilişkiye girmek sperm sayısını ve kalitesini azaltan bir durumdur. Burada önemli olan nokta ovülasyona yakın günlerde gün aşırı ilişkiye girmektir.

Yaş faktörü de gebelik oluşumuna etki eden önemli hususlar arasındadır. Otuz yaşından küçük bir kadına kısırlık teşhisinin koyulabilmesi için en az bir yıl beklenmesi gerekmektedir. Otuz yaşın üzerine çıkıldığında ise bu süre altı aya düşmektedir. Yaşın üreme potansiyeli üzerindeki etkisi erkekler için de geçerli bir durumdur. Erkeklerde yaş ile birlikte görülen testosteron üretiminin azalması, prostat problemlerinde artış, ereksiyon bozuklukları, çevresel faktörler ve cinsel ilişki sıklığında azalma kısırlık oluşumuna etki edebilmektedir.

İnfertilite tanısı bir takım testler sonucunda koyulmaktadır. Erkeklerde sperm analizi, kadınlarda ise rahim filmi en önemli tanı uygulamalarındandır. Kadınlarda rahim filminin yanı sıra gebeliğe engel olan hormonal bozuklukları tespit etmek için uygulanan testler de bulunmaktadır. Bu testler genellikle adetin üçüncü gününde yapılmaktadır.

Paylaş