turkanornekgulpinar.com

Makaleler

PROF.DR. TÜRKAN ÖRNEK GÜLPINAR

Kadın İnfertilitesi Nedir?

Kadın İnfertilitesi Nedir?

Yaş faktörü, rahim içi sorunları, yumurta problemleri ya da genetik kromozomal bozukluklar kaynaklı oluşan doğurganlık problemlerinde kadın infertilitesinden bahsedilir. Kadın infertilitesi yumurtlama problemleri, uterus ve tüplerin doğumsal veya edinsel anatomik bozukluklularına bağlı olabildiği gibi  erken menopoz, polikistik over sendromu ya da tüplerin kapalı olması gibi durumlara da bağlı olabilmektedir.

Kadınlarda en sık gözlemlenen infertilite nedeni ise yumurtalık bozukluklarıdır. Yumurtanın yumurtalık dışına atılması döllenmeye ve gebelik oluşumuna engel olmaktadır. Adet düzensizliği ve adet görememe yumurta bozukluğunun göstergesidir. Fakat bu durum düzenli adet gören bir kişide de gözlemlenebilir.

Yumurtalık bozukluklarının ardından en sık rastlanan infertilite sebebi ise polikistik over sendromudur. Bu durum, hormonal bir dengesizlik sonucu yumurtalamayı etkileyen bir bozukluk olarak karşımıza çıkmaktadır. İnsülin direnci, obezite, akne problemleri, aşırı tüylenme gibi durumlar polikistik over sendromu bulunan kişilerde sıklıkla görülmektedir. Yumurtalıklarda fazla sayıda yumurta bulunması da erkeklik hormonu salgılanmasına ve bu nedenle yumurta gelişimine engel olmaktadır.

Tüplerin tamamen ya da kısmen kapalı olması durumu da infetiliteye neden olmaktadır. Tüplerin tıkalı olması yumurta ve spermin buluşmasını engellemektedir. Bu yüzden de döllenme ve gebelik oluşamaz.

Uterus ve tüplerin doğumsal anatomik bozukluğunun bulunduğu müllerien anomalilerinin bir kısmında da kadın infertilitesi olabilmektedir.

Uygun tedavi seçenekleri hastanın primer hastalığına göre yapılandırılmaktadır.

Paylaş