turkanornekgulpinar.com

Makaleler

PROF.DR. TÜRKAN ÖRNEK GÜLPINAR

Erkek İnfertilitesi Nedir?

Erkek İnfertilitesi Nedir?

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerde en az bir yıl düzenli ve korunmasız süreli cinsel ilişkiye rağmen çocuk sahibi olamama durumu “İnfertilite” yani kısırlık olarak tanımlanır. İnfertilite durumu hem erkek hem kadın kaynaklı olabilmektedir

İnfertilite Nedenleri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir?

Erkek üreme sistemi hormonal düzeneği beynin alt bölgesinde yer alan hipotalamus bölgesinden başlar, kafa içinde beynin alt tarafındaki hipofiz bezi ile devam eder ve testislerde sonlanır. Kromozomal – genetik problemler, doğuştan inmemiş testis problemi gibi faktörler erkeklerde sperm üretiminde yetersizliğe sebep olmaktadır. Aynı zamanda genital bölgede ağrıya neden olan varikosel hastalığı da sperm üretiminde yetersizliğe neden olmaktadır.

  • Geçirilmiş testiküler enfeksiyonlar, orşit gibi durumlar faktörler arasındadır.
  • Kromozomal anomaliler(Kleinefelter sendromu) de neden olarak sayılabilir.
  • Sigara sperm yapısını bozarak sperm sayısını azaltır.
  • Alkol kullanımı aşırı olduğu takdirde sperm sayısı düşer.
  • Testis ısısı artarsa sperm üretimi de azalır.
  • Aşırı kilo, testis ısısının artarak sperm sayısının azalmasına neden olur.
  • Aşırı egzersiz de hormon üretimini azaltır ve infertiliteye neden olur.
  • Kullanılan bazı ilaçlar cinsel arzuyu ve sperm sayısını azaltır. Bu faktörler üreme yeteneğini olumsuz yönde etkilemektedir.

İnfertilite tedavisi için ilk olarak kısırlığa neden olan sorun tespit edilmelidir. Sorun tespit edildiği takdirde soruna yönelik ilaç tedavisi, varikosel ameliyatı, kanal tıkanıklıklarının tedavisi gibi yöntemlerle düzeltilebilir. Uygulanan tedaviler ile gebelik durumu yaşanmasa bile erkeğin durumu kısmen de olsa düzeltilir. Bu sayede çiftlerin üreme yöntemlerinden daha yüksek başarı elde etmeleri sağlanır.

Sperm sayısının yüksek sayıda ve kalitede olması tüp bebek ya da aşılama yöntemlerinin başarısını artırmak için önemlidir. Aşılama yönteminde her denemede yüzde 20 ila 30, tüp bebek yönteminde ise yüzde 40 ila 50 oranında hamilelik sağlanmaktadır.

Paylaş