turkanornekgulpinar.com

Makaleler

PROF.DR. TÜRKAN ÖRNEK GÜLPINAR

Doğum Yaklaşırken Yapılması Gerekenler

Doğum Yaklaşırken Yapılması Gerekenler

Doğum yaklaşırken anne ve baba adaylarının heyecanı ve telaşı giderek artar. Bu yüzden önemli kararlar gebeliğin son dönemine bırakılmamalıdır. Bu noktada verilecek en önemli kararlardan biri doğumun gerçekleşeceği hastanenin belirlenmesi olacaktır. Bu kararın verilebilmesi için gebelik döneminde alanında uzman bir doktorun tercih edilmesi son derece önemlidir. Bir diğer önemli başlık ise doğum şeklinin belirlenmesidir. Normal doğum mu, sezaryen doğum mu? Bu konuda da uzman doktor ile birlikte istişare edilerek bir karar alınmalıdır.

Gebeliğin son haftalarına yaklaşırken kontrollerin aksatılmamasına özen gösterilmelidir. Son haftalarda yapılacak olan kontroller doğum şeklini netleştirecektir. Her ne kadar tahminler yürütülse de doğumun ne zaman başlayacağı net olarak bilinmemektedir. Bu yüzden gebeliğin son haftalarında doğum çantasının hazır olması gerekmektedir. Doğum yaklaşırken doğumu gerçekleştirecek doktor ile sürekli olarak iletişim halinde olunması gerekmektedir.

Kasılmaların düzenli olarak gelmesi ya da su kesesinin açılması doğumun habercisidir. Doğum sancıları belden kasıklara doğru gelen sancılardır. Normal doğum gebeliğin 38 ila 42. Haftasında gerçekleşebilir. Sezaryen doğum ise gebeliğin 38 ila 39. Haftaları arasında gerçekleşmektedir. Doğum şekli nasıl olursa olsun doğuma hazırlıklı olmak hem hekiminizin hem de sizlerin işini kolaylaştıracaktır.

Paylaş