turkanornekgulpinar.com

Makaleler

PROF.DR. TÜRKAN ÖRNEK GÜLPINAR

Yumurtalık Kisti Nedir?

Yumurtalık Kisti Nedir?

Sıvının yumurtalık içindeki ince bir zar içinde birikmesiyle birlikte yumurtalık kisti oluşmaktadır. Yumurtalık kistleri yumurtalıkta ya da yüzeyinde sıvı dolu keseler olarak yer alırlar. Boyut olarak bir bezelye kadar küçük ya da bir portakaldan daha büyük olabilirler. Yumurtalıklarda gelişen ve olgunlaşan yumurtalar, doğurganlık dönemlerinde aylık döngüler halinde salınırlar.

Aslında birçok kadın yumurtalık kistlerine sahiptir, ancak bunların bazıları zararsız olabilir ve kişi ağrı ile karşılaşmaz. Çoğunlukla da birkaç aylık bir tedavi sonucunda kaybolma ihtimalleri çok yüksektir. Yumurtalık kistleri hiçbir belirti veya semptom vermez. Bazı durumlarda ağrı ya da kanamaya neden olabilir. Kist çapı 5 cm’den büyük ise cerrahi olarak çıkarılması gerekebilir. Bu sebeple sağlığınızı korumak adına düzenli pelvik muayenelere önem verilmesi gerekmektedir.

Tedavide Nelere Dikkat Edilmeli?

Yumurtalık kistlerinin teşhisi için öncelikle çeşitli testler yapılmalıdır. Kan testiyle hormon değerleriniz ölçülür. Muayene ile de vajina, serviks ve uterusun incelenmesi sağlanır. Ultrason kullanımı yumurtalık kistlerinin teşhisi için oldukça önemlidir. Laparoskopi yöntemi ile üreme organları ve pelvis boşluğu incelenir. İnceleme sırasında bir kist teşhis edilirse çıkarılabilir.

Basit yumurtalık kistleri genellikle tedavi olmaksızın kaybolur. Bazı kistlerin ise kötü huylu olma durumu mevcuttur. Genelde bu kistler cerrahi yöntemle alınır. Kist oluşumunda genetik faktörlerin etki gösterdiği durumlarda üreme sisteminde kist oluşumu fazlalaşacaktır. Yumurtalık kistleri alındıktan kısa bir süre sonra vücut tekrar kist çıkartacağından yumurtalıklardan birinin ya da ikisinin birden alınması söz konusu olabilir. Bu sebeple rahim alınması gibi cerrahi müdahaleler yapılabilir.

Paylaş