turkanornekgulpinar.com

Makaleler

PROF.DR. TÜRKAN ÖRNEK GÜLPINAR

Vajinal estetik operasyonları nedir, hangi durumlarda uygulanması gerekir?

Vajinal estetik operasyonları nedir, hangi durumlarda uygulanması gerekir?

Gerçekten en iyi şekilde görünmemek için hiçbir sebep yok. Eğer size bakıldığında iyi hissetmek istiyorsanız, görünümünüzü ve beden sağlığınızı en üst seviyeye çıkarmak için çok sayıda seçenek var. Vajinal estetik operasyonları ile ihtiyaç doğrultusunda birçok işlem yapılabilmektedir. Ve bu estetik operasyonların birçoğu da ayaktan tedavi seçenekleridir.

Vajinal estetik operasyonları:

  • Labiaplasti (labiyal redüksiyon)
  • Vajinal daraltma veya “vajinoplasti” (“vajinal gençleştirme” olarak adlandırılır) perineorrhafi ve hmenoplasti (kızlık zarı onarımı)
  • Perineorrhafi (vajinal açıklığın tamiri)

Sıklıkla, vulvovajinal estetik prosedür talep eden kadınlar aynı zamanda genel olarak onarılabilen inkontinansa sahiptir.

Labioplasti (İç ve Dış Dudak)

Bu prosedür, doğa geniş ya da genişlemiş iç ve dış dudakları güzelleştirmeyi hedef alan bir operasyondur. Göğüsler, burunlar ve diğer vücut projeksiyonları gibi vajina dudakları da kişiye göre farklılık gösteren büyüklükte ve şekildedir. Ancak yine de aşırı büyük dudaklar kadınları rahatsız edebilir ve ideal bir boyuta getirilebilir.

Kadınlar, tıbbi veya estetik (veya ikisinin kombinasyonu olan) nedenlerden dolayı vajina estetiğine başvuruyorlar.

Labaplasti ya da labiyal redüksiyonun tıbbi nedenleri (dudak küçültme / şekillendirme ameliyatı) dar pantolon, spor, bisiklete binme veya diğer fiziksel aktivitelerdeki rahatsızlık veya tahrişi engellemeyi de hedefler. Birçok durumda, kadınlar büyük labia ile doğar; diğer durumlarda doğum veya yaşlanma nedeni ile boyutu değişebilir.

Estetik (güzelleştirme) nedenleri arasında özgüven sorunları ve daha iyi bir görünüme sahip olma isteği yer almaktadır. Bu cerrahi prosedürle dudakların orta kısmından fazla kısım alınarak daha küçük ve daha simetrik bir şekil verilir.

Vajinoplasti

Bu prosedür vajinal gevşeklik için uygulanır, vajinanın sıkılaştırılmasını ve gençleştirilmesini sağlar. Büyümüş bir vajina, doğumdan sonra, özellikle birden fazla çocuktan sonra, büyük bir bebeğin vajinal doğumundan veya zor doğumdan sonra sıklıkla görülen bir problemdir.

Vajina, perine (vajinal açıklık) ve destekleyici kasların özel cerrahi sıkılaştırılması ve gençleştirilmesi vajinoplasti olarak adlandırılır. Yetişkin çocukları olan birçok kadın, hem “hislerini” hem de cinsel tatmini artırmak ve eşleri ile yaşadıkları cinsel tecrübeyi arttırmak için vajinal dokuların yenilenmesini istiyor.

Perineoplasti

Zor bir doğumun ardından kaynaklanan vajinal / perineal yırtılma, kişiyi rahatsız eden katlantılı bir görünüme, tahrişe, özgüvenin ve cinsel isteğin azalmasına neden olabilir. Perine vajenin alttan girişi ile makat arası alandır. Bu sorunları gidermek için uygulanan prosedürlerin genel adı ise perineoplastidir.

Perine estetiği kendi başına yapılabileceği gibi, labioplasti ve vajina daraltma gibi genital estetik ameliyatları ile eş zamanlı olarak da yapılabilmektedir.

Vajina daraltma, kızlık zarı onarımı, vajina beyazlatma da dahil olmak üzere çok çeşitli vajina estetiği türü bulunmaktadır. Bu operasyonların hepsi oldukça ciddi operasyonlardır ve mutlaka alanında uzman kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından yapılmalıdır.

Eğer siz de vajinanızın görüntüsünden memnun değilseniz operasyonlar hakkında daha fazla bilgi için Doç. Dr. Türkan Gülpınar’dan randevu alabilirsiniz.

Paylaş