turkanornekgulpinar.com

Makaleler

PROF.DR. TÜRKAN ÖRNEK GÜLPINAR

Vajinal Akıntılar ve Tedavi Yöntemi

Vajinal Akıntılar ve Tedavi Yöntemi

Vajinal akıntı oldukça sık görülen aslında normal bir olaydır. Bununla birlikte, bir enfeksiyonu gösteren bazı akıntı tipleri vardır. Anormal akıntı sarı veya yeşil olabilir, kıvamda koyu ya da kötü kokulu olabilir.

Maya veya bakteriyel bir enfeksiyon genellikle anormal akıntıya neden olur. Olağandışı görünen ya da kötü kokan herhangi bir akıntı olduğunu fark ederseniz, tanı ve tedavi için doktorunuza danışın.

Vajinal akıntı tipleri

Birkaç farklı vajinal akıntı tipi vardır. Bu türler renk ve tutarlılıklarına göre kategorize edilir. Bazı akıntı türleri normaldir. Diğerleri tedavi gerektiren altta yatan bir durumu gösterebilir.

Beyaz

Özellikle menstrüel siklusunuzun başında veya sonunda bir miktar beyaz akıntı normaldir. Bununla birlikte, akıntı kaşıntıya eşlik ediyor ve kalın, süzme peynir benzeri bir kıvam veya görünüme sahipse, normal değildir ve tedavi gerektirmektedir. Bu akıntı türü bir maya enfeksiyonunun belirtisi olabilir.

Berrak ve sulu

Net ve sulu bir akıntı tamamen normaldir. Ayın herhangi bir zamanında oluşabilir. Egzersizden sonra özellikle ağır olabilir.

Açık ve esnek

Akıntı berrak, ancak sulu değil, gergin ve mukoza benzer olduğunda, muhtemelen yumurtladığınızı gösterir. Bu normal bir boşalma türüdür.

Kahverengi ya da kanlı

Kahverengi veya kanlı akıntı, özellikle adet döneminiz sırasında veya hemen sonrasında meydana geldiğinde genellikle normaldir. Sürenizin sonunda geç bir boşalma kırmızı yerine kahverengi görünebilir. Ayrıca dönemler arasında az miktarda kanlı akıntı yaşayabilirsiniz. Buna lekelenme denir.

Lekelenme, sürenizin normal döneminde meydana gelirse ve yakın zamanda korunmadan seks yaptınız, bu hamilelik belirtisi olabilir. Gebeliğin erken evrelerinde lekelenme düşüklüğün bir işareti olabilir, bu nedenle doktora görünmelisiniz.

Nadir durumlarda, kahverengi veya kanlı akıntı endometrial veya rahim ağzı kanseri belirtisi olabilir. Fibroidler veya diğer anormal büyümeler gibi başka problemler olabilir. Bu nedenle yıllık pelvik muayene ve Pap smear yaptırmak önemlidir. Doktorunuz bu işlemler sırasında servikal anormallikleri kontrol eder.

Sarı veya yeşil

Özellikle kalın, tıknaz veya nahoş bir koku eşliğinde sarı veya yeşil bir akıntı normal değildir. Bu akıntı tipi enfeksiyon trichomoniasisin bir işareti olabilir. Genellikle cinsel ilişki yoluyla yayılır.

Vajinal akıntı nedenleri

Normal vajinal akıntı sağlıklı bir vücut fonksiyonudur. Vücudunuzun vajinayı temizleme ve koruma yöntemi budur. Örneğin, cinsel uyarılma ve yumurtlama ile akıntının artması normaldir. Egzersiz, doğum kontrol haplarının kullanımı ve duygusal stres de akıntıya neden olabilir.

Ancak anormal vajinal akıntı genellikle bir enfeksiyondan kaynaklanır.

Bakteriyel vajinoz

Bakteriyel vajinoz, oldukça yaygın bir bakteriyel enfeksiyondur. Bazı durumlarda hiçbir belirti göstermemesine rağmen, güçlü, faul ve bazen balık kokusu olan vajinal akıntılarda artışa neden olur. Oral seks alan ya da birden fazla cinsel partnere sahip olan kadınlar, bu enfeksiyona yakalanma riskini artırmaktadır.

Trikomonas

Trichomoniasis başka bir enfeksiyon türüdür. Bir protozoan veya tek hücreli organizma neden olur. Enfeksiyon genellikle cinsel temasla bulaşır, ancak havlu ya da mayo paylaşarak da anlaşılabilir. Kötü bir kokuya sahip olan sarı veya yeşil bir akıntı ile sonuçlanır. Bazı insanlar herhangi bir belirti yaşamamasına rağmen, ağrı, iltihaplanma ve kaşıntı da sık görülen belirtilerdir.

Mantar enfeksiyonu

Bir mantar enfeksiyonu, yanma ve kaşıntı hissine ek olarak beyaz, süzme peynir benzeri akıntı üreten bir mantar enfeksiyonudur. Vajinada maya varlığı normaldir, ancak büyümesi bazı durumlarda kontrolden çıkabilir. Aşağıdakiler mantar enfeksiyonu olasılığını artırabilir:

  • stres
  • şeker hastalığı
  • doğum kontrol haplarının kullanımı
  • gebelik
  • antibiyotikler, özellikle 10 günden uzun süreli kullanım

Bel soğukluğu ve klamidya

Bel soğukluğu ve klamidya cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardır (CYBE) anormal akıntı meydana getirebilir. Genellikle sarı, yeşilimsi veya renklidir.

Pelvik inflamatuar hastalık (PID)

Pelvik inflamatuar hastalık (PID), genellikle cinsel temasla yayılan bir enfeksiyondur. Bakteriler vajinayı ya da diğer üreme organlarına yayarlarsa oluşur. Ağır, kötü kokulu bir akıntı meydana getirebilir.

İnsan papilloma virüsü (HPV) veya rahim ağzı kanseri

İnsan papilloma virüsü (HPV) enfeksiyonu cinsel temas ile yayılır. Rahim ağzı kanserine yol açabilir. Hiçbir belirti olmasa da, bu kanser türü hoş olmayan bir koku ile kanlı, kahverengi veya sulu bir akıntı üretebilir. Rahim ağzı kanseri, yıllık Pap smear ve HPV testi ile kolayca taranabilmektedir.

Ne zaman tıbbi yardım alınmalı

Bazı diğer semptomların yanında olağandışı akıntı varsa, en kısa sürede doktorunuza görünün. Dikkat edilmesi gereken belirtiler şunlardır:

  • ateş
  • karın ağrısı
  • açıklanamayan kilo kaybı
  • yorgunluk
  • artan idrara çıkma

Bir akıntının normal olup olmadığına dair endişeleriniz varsa, doktorunuzu görmek için bir randevu alın.

Nasıl muayene edilir?

Doktorunuzu anormal vajinal akıntı nedeniyle gördüğünüzde, bir pelvik muayene dahil olmak üzere fiziksel bir test alırsınız. Doktorunuz ayrıca size semptomlarınız, adet döngüsünüz ve cinsel aktiviteniz hakkında birkaç soru soracaktır. Çoğu durumda, bir enfeksiyon fiziksel veya pelvik muayene ile tespit edilebilir.

Doktorunuz sorunu hemen teşhis edemezse, bazı testler isteyebilir. Doktorunuz HPV veya rahim ağzı kanserini kontrol etmek için rahim ağzınızdan bir sıyrık almak isteyebilir. Akıntınız bulaşıcı bir ajanı tespit etmek için mikroskop altında da incelenebilir. Doktorunuz size tedavi seçenekleri verilecektir.

Vajinal akıntı için evde bakım

Enfeksiyonları önlemek için, iyi hijyen uygulayın ve nefes alabilir pamuklu iç çamaşırı giyin. Güvenli cinsellik uygulayın ve koruma kullanın.

Vajinal akıntılar ve tedavi yöntemleri hakkında daha fazla bilgi almak için Doç. Dr. Türkan Gülpınar’dan randevu alabilirsiniz.

Paylaş