turkanornekgulpinar.com

Makaleler

PROF.DR. TÜRKAN ÖRNEK GÜLPINAR

Tüplerde problem ve kısırlık

Tüplerde problem ve kısırlık

Kısırlık, en az bir yıl boyunca başarılı olamayan (sık sık cinsel ilişkide) gebe kalmaya çalışmak olarak tanımlanmaktadır.  Hamilelik için şu faktörlerin sağlanması gerekir:

Yumurtlama: Hamile kalmak için yumurtalıklarınız yumurtlama olarak bilinen bir yumurta üretmeli ve salıvermelidir. Doktorunuz adet döngüsünü değerlendirmeye yardımcı olabilir ve yumurtlamayı onaylayabilir.

Sperm: Çoğu çift için, eşinizin hastalık ya da cerrahi öyküsü yoksa bu bir sorun değildir. Doktorunuz, eşinizin sperminin sağlığını değerlendirmek için bazı basit testler yapabilir.

Düzenli ilişki: Verimli zamanlarınızda düzenli cinsel ilişkide bulunmanız gerekir. Doktorunuz en verimli olduğunuzda daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir.

Açık fallop tüpleri ve normal uterus olması gerekir: Yumurta ve sperm, fallop tüplerinde toplanır ve embriyonun, büyüyeceği sağlıklı bir rahim gerekir.

Hamileliğin gerçekleşmesi için, insan üreme sürecinin her adımı doğru şekilde gerçekleşmelidir. Bu süreçteki adımlar:

 • İki yumurtalıktan biri olgun bir yumurta salmaktadır.
 • Yumurta, fallop tüpü ile toplanır.
 • Sperm, döllenme için yumurtaya ulaşmak için rahim boyunca ve fallop tüpüne servikste yüzer.
 • Döllenmiş yumurta fallop borusundan uterusa doğru ilerler.
 • Döllenmiş yumurta uterusta implante edilir ve büyür.

Kadınlarda, bu süreci herhangi bir aşamada bir dizi faktör bozabilir. Kadın kısırlığına, aşağıdaki faktörlerden bir veya daha fazlası neden olur.

Yumurtlama bozuklukları

Yumurtlama bozuklukları, seyrek olarak yumurtladığınız ya da hiç yumurtlamadığınız anlamına gelir. Üreme hormonlarının hipotalamus veya hipofiz bezi tarafından düzenlenmesi ile ilgili problemler veya yumurtalıktaki problemler yumurtlama bozukluklarına neden olabilir.

Polikistik over sendromu (PKOS): PKOS, yumurtlamayı etkileyen bir hormon dengesizliğine neden olur. PKOS insülin direnci ve obezite, yüz veya vücutta anormal saç büyümesi ve sivilce ile ilişkilidir. Bu kadın kısırlığının en yaygın nedeni.

Hipotalamik fonksiyon bozukluğu: Hipofiz bezi tarafından üretilen iki hormon, her ay yumurtlamanın uyarılmasından sorumludur - (FSH) ve luteinize edici hormon (LH). Aşırı fiziksel veya duygusal stres, çok yüksek veya çok düşük vücut ağırlığı veya yakın zamanda meydana gelen önemli kilo alımı veya kaybı bu hormonların üretimini bozabilir ve yumurtlamayı etkileyebilir. Düzensiz veya eksik dönemler en yaygın işaretlerdir.

Primer over yetmezliği: Ayrıca primer over yetmezliği olarak da adlandırılan bu rahatsızlığa genellikle otoimmün cevap veya yumurtalıktan (muhtemelen genetik veya kemoterapi kaynaklı) erken yumurta kaybı neden olur. Yumurtalık artık yumurta üretmez ve 40 yaşın altındaki kadınlarda östrojen üretimini azaltır.

Çok fazla prolaktin: Hipofiz bezi, östrojen üretimini azaltan ve kısırlığa neden olabilecek aşırı prolaktin üretimine (hiperprolaktinemi) neden olabilir. Genellikle bir hipofiz bezi problemiyle ilgili olarak, bu başka bir hastalık için kullandığınız ilaçlardan da kaynaklanabilir.

Fallop tüplerine hasar (tüp kısırlığı): Hasar görmüş veya tıkanmış fallop tüpleri spermlerin yumurtaya ulaşmasını önler veya döllenmiş yumurtanın uterusa geçişini engeller. Fallop tüpü hasarının veya tıkanmasının nedenleri arasında şunlar olabilir:

 • Pelvik inflamatuar hastalık, klamidya, bel soğukluğu veya diğer cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan dolayı rahim ve fallop tüplerinin enfeksiyonu
 • Döllenmiş bir yumurtanın uterus yerine bir fallop tüpü içine yerleştirdiği ve geliştiği ektopik gebelik ameliyatı dahil olmak üzere karın veya pelviste önceki ameliyat
 • Pelvik tüberküloz

Endometriozis

Endometriozis normalde rahimde yetişen doku implante edip diğer yerlerde de büyür. Bu ekstra doku büyümesi - ve bunun cerrahi olarak çıkarılması - fallop tüplerini tıkayabilecek ve bir yumurta ile spermin birleşmesini önleyebilecek yara izine neden olabilir.

Endometriozis ayrıca döllenmiş yumurtanın implantasyonunu bozan rahim zarını da etkileyebilir. Bu durum aynı zamanda doğurganlığı sperm veya yumurtaya zarar verme gibi daha az doğrudan şekillerde etkiliyor gibi görünmektedir.

Rahim veya servikal nedenler

Bazı uterin veya servikal nedenler implantasyona müdahale ederek veya düşük yapma olasılığını artırarak doğurganlığı etkileyebilir:

 • Rahimde iyi huylu polipler veya tümörler (fibroidler veya myomlar) yaygındır. Bazıları fallop tüplerini tıkayabilir veya doğurganlığı etkileyen implantasyona müdahale edebilir. Bununla birlikte, fibroidleri veya polipleri olan birçok kadın hamile kalmaktadır.
 • Endometriozis uterusta skarlaşma veya enflamasyon, implantasyonu engelleyebilir.
 • Doğumdan kaynaklanan, anormal şekilli uterus gibi uterus anomalileri, problemlerin hamile kalmasına veya gevşemesine neden olabilir.
 • Servikal darlığı, serviksin daralması, kalıtsal bir malformasyon veya serviks hasarından kaynaklanabilir.
 • Bazen serviks, spermin servikste uterusa girmesine izin vermek için en iyi mukus tipini üretemez.

Teşhis

Makul bir sürede hamile kalmayı başaramadıysanız, kısırlığın değerlendirilmesi ve tedavisi için doktorunuzdan yardım isteyin.

Doğurganlık testleri şunları içerebilir:

Yumurtlama testi: Yumurtlamadan sonra üretilen bir hormon olan progesteron için bir kan testi, yumurtladığınızı da belgeleyebilir. Prolaktin gibi diğer hormon seviyeleri de kontrol edilebilir.

Histerosalpingografi: Histerosalpingografi sırasında rahiminize X-ışını kontrastı enjekte edilir ve rahim boşluğundaki anormallikleri tespit etmek için bir X-ışını çekilir. Test ayrıca, sıvının uterustan geçip girmediğini ve fallop tüplerinden dökülüp dökülmediğini belirler. Anormallikler bulunursa, daha fazla değerlendirmeye ihtiyaç duyacaksınız. Birkaç kadında, testin kendisi, muhtemelen fallop tüplerini temizleyip açarak doğurganlığı artırabilir.

Yumurtalık rezerv testi: Bu test yumurtlama için mevcut yumurtaların kalitesini ve miktarını belirlemeye yardımcı olur. Tükenmiş yumurta arzı riski taşıyan kadınlar - 35 yaşından büyük kadınlar da dahil olmak üzere - bu kan serileri ve görüntüleme testleri olabilir.

Diğer hormon testleri: Diğer hormon testleri, yumurtalık hormonlarının yanı sıra, üreme süreçlerini kontrol eden tiroid ve hipofiz hormonlarının seviyelerini kontrol eder.

Görüntüleme testleri: Pelvik ultrason, uterin veya fallop tüpü hastalığı arar. Bazen uterusun içinde düzenli bir ultrasonda görülemeyen ayrıntıları görmek için histeerografi kullanılır.

Durumunuza bağlı olarak, nadiren testleriniz şunları içerebilir:

Diğer görüntüleme testleri. Belirtilerinize bağlı olarak, doktorunuz uterin veya fallop tüpü hastalığı aramak için bir histeroskopi isteyebilir.

Laparoskopi: Bu minimal invaziv cerrahi, göbek deliğinizin altına küçük bir kesi yapmak ve fallop tüplerinizi, yumurtalıklarınızı ve uterusunuzu incelemek için ince bir görüntüleme cihazı yerleştirmeyi içerir. Bir laparoskopi, endometriozis, yara izi, tıkanıklık veya fallop tüplerinin düzensizlikleri ile yumurtalıklar ve uterus ile ilgili problemleri tanımlayabilir.

Genetik test: Genetik testler kısırlığa neden olan genetik bir kusur olup olmadığını belirlemeye yardımcı olur.

Tedavi

Kısırlık tedavisi nedene, yaşınıza, ne kadar zamandır kısır olduğunuza ve kişisel tercihlerinize bağlıdır. İlaç tedavisi veya cerrahi işlemle doğurganlığı geri kazanmaya çalışabilir veya gelişmiş tekniklerle hamile kalmanıza yardımcı olabilir.

İlaç ile tedavi

Üreme ilaçlarıyla yumurtlamanın uyarılması. Doğurganlık ilaçları yumurtlamayı düzenler veya uyarır. Doğurganlık bozuklukları nedeniyle kısır olan kadınların doğurganlık ilaçları ana tedavisidir.

Cerrahi teknikler ile tedavi

Çeşitli cerrahi prosedürler sorunları düzeltebilir veya kadın doğurganlığını iyileştirebilir. Bunlar:

Laparoskopik veya histeroskopik cerrahi: Bu ameliyatlar hamile kalma şansınızı artırmak için anormallikleri kaldırabilir veya düzeltebilir. Cerrahi, anormal uterin şeklinin düzeltilmesini, endometrial poliplerin ve uterus boşluğunu şekillendiren bazı fibroid tiplerinin çıkarılmasını veya pelvik veya uterus adezyonlarının çıkarılmasını içerebilir.

Tüp ameliyatları

Fallop tüpleriniz tıkanmışsa veya sıvı ile doluysa (hydrosalpinx), doktorunuz yapışıklıkları gidermek, bir tüpü genişletmek veya yeni bir tüp açıklığı oluşturmak için laparoskopik cerrahi önerebilir. Bu ameliyat nadirdir, çünkü gebelik oranları IVF ile genellikle daha iyidir. Hidrosalpinks için tüplerinizin çıkarılması (salpenjektomi) veya uterusa yakın tüplerin tıkanması IVF ile gebelik şansınızı artırabilir.

Tüp problemleri ve kısırlık hakkında daha fazla bilgi almak için Doç. Dr. Türkan Gülpınar’dan randevu alabilirsiniz.

Paylaş