turkanornekgulpinar.com

Makaleler

PROF.DR. TÜRKAN ÖRNEK GÜLPINAR

Tüp bebekte hidrosalpenks ve laparoskopik tedavisi

Tüp bebekte hidrosalpenks ve laparoskopik tedavisi

Hidrosalpinks, yaralanma veya enfeksiyon nedeniyle sıvı ile dolu olan bir fallop tüpünün tıbbi adıdır. Fallop tüpleri normalde her ay yumurtalıktan salındığı zaman bir yumurtayı “yakalamak” için işlev görür; tüpler yumurta ve sperm için buluşma yeri ve döllenmiş yumurtanın uterusa girdiği mekanizmadır. Bu küçük ve hassas geçiş yolunun hasar görmesi hamile kalmayı engelleyebilir. Hydrosalpinx genellikle her iki fallop tüpünü de etkiler (sadece bir tüp etkilendiğinde bile, genellikle diğerinde bir miktar hasar vardır). Hidrosalpingler (her iki tüp de etkilendiğinde) çok ciddi bir tubal hasar şeklidir ve gebelik genellikle In Vitro Fertilization (IVF) ile elde edilir.

Hydrosalpinx Nedenleri

Hidrosalpinks genellikle fallop tüplerinde uzun süredir tedavi edilmeyen bir enfeksiyondan kaynaklanır. Aşağıdakileri içeren bir dizi durum fallop tüpü enfeksiyonuna neden olabilir:

  • Klamidya veya bel soğukluğu gibi önceden cinsel yolla bulaşan bir hastalığın kalıntı etkileri
  • Yırtıklar
  • Endometriozise bağlı aşırı doku birikmesi

Bu tür bir enfeksiyondan kaynaklanan iltihap ve iyileşme süreci, fallop tüpünün ucundan yumurtalığa kadar uzanan hassas parmak benzeri fimbriyaları tahrip eder. Fimbria, yumurtayı bekleyen spermlere taşımaktan ve döllenme için yumurtayı ve spermi bir araya getirmekten sorumludur. Yaralandığında, fimbria birbirine kaynaşır ve böylece tüpler kapanır. Sıvı daha sonra fallop tüplerinde toplanır ve bu da fonksiyonlarını imkansız hale getirir.

Hydrosalpinx teşhisi

Hidrosalpinks tanısı koymanın birkaç yolu vardır. Fallop tüpleri çok küçük olduğundan, bu yöntemlerin tümü anatomiyi net bir şekilde görüntülemek için bir çeşit röntgen veya kamera kullanır:

Ultrason: Bu prosedürde vajina içine dar bir prob yerleştirilir. Ultrason teknolojisi, fallop tüplerinin gerçek zamanlı görüntüsünü üretmek için sonar veya yüksek frekanslı ses dalgaları kullanır. Normal bir fallop tüpü genellikle bir ultrasonda görünmez. Ultrason, kısa, invaziv ve ağrısızdır ve genellikle yumurtalıkların, uterus ve fallop tüplerinin ilk değerlendirmesinde kullanılır.

Histerosalpingogram (HSG): Bu, rahim ve fallop tüplerine küçük bir miktar boya enjekte edilen bir X-ışını muayenesidir. Muayene yapılırken röntgen ekranda izlenir. Boya rahim içinde yayıldıkça, herhangi bir tıkanmanın görselleştirilmesi kolay olacaktır. Fallop tüpleri açıksa, sıvı tüplerden akar ve etrafındaki karın bölgesine dökülür. Hidrosalpinks gibi bir tıkanma durumunda, boya fallop tüplerinden çıkamaz ve tüpler dağılmış olarak görünür. HSG, adet döngüsünün 2. haftasında gerçekleştirilir (yani adet kanaması durduktan sonra ancak yumurtlamadan önce). Bütün test yaklaşık 10 dakika sürer. Olası yan etkiler pelvik ağrı veya kramp içerebilir. İşlemden önce alınan ibuprofen bu olası yan etkilere yardımcı olur. Çoğu kadın günlük aktivitelerine hemen devam edebilir.

Laparoskopi: Bu, küçük bir izleme kamerasıyla donatılmış ince, ışıklı bir alet olan bir laparoskop kullanarak yapılan cerrahi bir işlemdir. Laparoskopi, göbek deliğinde küçük bir kesi ile pelvik bölgeye yerleştirilir ve böylece cerrahın fallop tüplerini doğrudan ekranda görmesini sağlar. Bazı durumlarda laparoskopi, daha önce bir hidrosalpinks tanısı veya diğer durumların teşhisini doğrulamak için kullanılabilir; ancak genel anestezi gerektiren cerrahi bir işlem olduğundan, genellikle ilk tanı için kullanılmaz.

Hydrosalpinx Tedavisi

Bazı durumlarda, özellikle de hidrosalpinksin küçük olduğu yerlerde, bu tip tıkanma, gebeliğin doğal olarak gerçekleşmesine izin vererek onarılabilir. Bu, neosalpingostomi adı verilen ve içine laparoskopinin karın içine cerrahi olarak yerleştirildiği ve bloke edilmiş fallop tüpünü açmak için bir kesi yapıldığı cerrahi bir prosedür gerektirir. Bu prosedürden geri kazanım nispeten hızlıdır ve birkaç gün içinde normal aktiviteye devam edilebilir. Yumurtalık sağlığı ve yumurta kalitesi 35 yaşından sonra düştüğü için, ek bekleme süresi alabilen genç hastalar için reversal cerrahi daha uygundur. Tubal cerrahi sonrası gebe kalan hastalar olası bir ektopik gebelik için çok yakından izlenmelidir. Bu, fetusun uterus yerine fallop tüpüne implante ettiği ve büyüdüğü potansiyel olarak ciddi bir durumdur.

Tüplerin cerrahi olarak rekonstrüksiyonu girişimlerindeki başarıdaki düşük değişim nedeniyle ve ektopik gebelik riskinin artması nedeniyle çoğu kadın önemli tüp hasarı geçiriyor doğrudan IVFye geçmesi tavsiye edilir.

İn vitro Döllenme (IVF): Hidrosalpinksli hastalarda, fallop tüpleri tamamen IVF tedavisi kullanılarak atlanabilir. Bu tedavi, yumurtalıklarda birden fazla yumurta üretmek için fertilite arttırıcı ilaçların seyrini içerir. Yumurtalar daha sonra "toplanır" veya yumurtalıklardan çıkarılır ve laboratuvardaki erkek spermleriyle birleştirilir. Yeni döllenmiş yumurta daha sonra bir kateter adı verilen küçük bir tüp vasıtasıyla doğrudan kadının rahmine aktarılır.

Laparoskopinin avantajları

Laparoskopi, fertilite doktorunun karnın içini görmesini sağlayan cerrahi bir işlemdir. Bir kadında, rahim, fallop tüpleri ve yumurtalıklar, karın bölgesinin en altındaki pelvise yerleştirilir. Laparoskopi, doktorun, bir kadının hamileliğini etkileyebilecek anormallikleri görmesini sağlar. En sık karşılaşılan problemler endometriozis, pelvik adezyonlar, over kistleri ve uterus fibroidleridir.

Laparoskop nedir?

Bir laparoskop, karın içine genellikle göbek deliğinden sokulan ince bir fiber optik teleskoptur. Fiber optik, ışığın karın içini görmesini sağlar. Laparoskopi yerleştirmeden önce karın içine karbondioksit (CO2) gazı yerleştirilir. Bu, karın duvarını kaldırır ve karın içindeki organların bir miktar ayrılmasına izin verir, bu da doğurganlık doktorunun ameliyat sırasında üreme organlarını görmesini kolaylaştırır.

Laparoskopi sırasında anormallikler bulunursa, minik insizyonlarla karın içine ilave aletler yerleştirilebilir. Kesikler genellikle sol ve / veya sağ taraftaki kasık kılından yapılır. Göbek düğmesindeki laparoskopla birlikte, doğurganlık doktorunun büyük bir insizyon yapılan daha geleneksel bir “açık” ameliyatla gerçekleştirilebilecek her türlü cerrahi işlemi gerçekleştirmesini sağlayan bir üçgen oluşturur.

Laparoskopi genel anestezi kullanılarak yapılır. Bu, hastanın tüm işlem boyunca tamamen uykuda olduğu anlamına gelir.

Hafif endometriozisi olan bir kadın sadece laparoskopi gibi bir ameliyatla tanımlanabilir. Sadece ameliyatla tespit edilebilecek bir diğer sorun, pelvik adezyonlardır. Skar dokusu olarak da bilinir, ultrason, röntgen veya BT taramalarında adezyonlar görülemez. Yapışıklıklar yumurtlama zamanında yumurtanın fallop tüpüne girmesini zorlaştırırsa gebe kalma yeteneğine müdahale edebilir.

Pek çok kişi laparoskopiyi geleneksel cerrahi olan daha az invaziv bir ameliyat olarak görmektedir. Geleneksel cerrahi, birkaç santimetre uzunluğa sahip olan karın bölgesinde bir insizyon yapılmasını gerektirir. Bu da hastanın hastanede iki ila üç gece geçirmesi gerektiği anlamına gelir. Laparoskopi bir ila üç küçük kesik kullanır. Her bir kesiğin uzunluğu, en fazla 1 santim olabilir. Genellikle, laparoskopi yapılan hastalar ameliyatla aynı gün eve gidebilirler. Başka bir deyişle, genellikle hastanede kalmaya gerek yoktur.

Laparoskopiden sonra ne beklenmeli?

Kesikler yirmi dört saat sonra çıkarılabilecek bandajlarla kapatılacaktır. İyileşme için gereken süre, yapılan işlemin türüne, ameliyatın süresine, yapılan insizyon sayısına, hastanın daha önce ameliyat olup olmamasına, hastanın içinde bulunduğu sağlık durumuna bağlı olacaktır.

Hasta, infertilite problemleri için komplike olmayan bir laparoskopiden sonra ne hissederse hissetsin yiyip içebilir. Anestezi nedeniyle yirmi dört saat dinlenmeli. Genelde bundan sonra, kendini yeterince iyi hissettiğinde normal aktivitelerine devam edebilir.

İşlemin türüne bağlı olarak, bazı kadınlar birkaç gün içinde işe geri dönebilir. Diğer kadınlar birkaç hafta sürebilir.

Tüp bebekte hidrosalpenks ve laparoskopik tedavisi için Doç. Dr. Türkan Gülpınar’dan randevu alabilirsiniz.

Paylaş