turkanornekgulpinar.com

Makaleler

PROF.DR. TÜRKAN ÖRNEK GÜLPINAR

Tüp bebek uygulamasında hormon tedavisi

Tüp bebek uygulamasında hormon tedavisi

Çocuk sahibi olamayan çiftler için hormon tedavisi hamilelik olasılığını artırabilir. Çoğu durumda çocuk sahibi olamamak, hormonal dengesizliklere bağlanabilir. Hem erkeklerde hem de kadınlarda hormonal nedenler bulunsa da hormon tedavisi genellikle kadınlar için yapılır.

Kadınlarda hormon tedavisi, yumurta olgunlaşmasını teşvik etmeyi ve yumurtlamayı tetiklemeyi amaçlar. Bu, başarılı bir döllenme olasılığını artırır. Her tedavi döngüsünün başarı oranları, kadınların yaşına ve % 10 ile 20 arasında değişen altta yatan hormon bozukluğunun derecesine bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir. Çoğu durumda, bu nedenle birkaç ay boyunca (tedaviler) tedavi yapmak mantıklıdır.

Hormon tedavisi ne zaman faydalıdır?

Hormon tedavisi özellikle yumurta olgunlaşması ve / veya bozulmuş veya hiç yumurtlamayan kadınlar için uygundur. Çoğu durumda, neden erkek hormonu (androjen) ve kadın hormonu (östrojen) (hiperandrojenizm) arasındaki dengenin bozulmasıdır. Etkilenen kadınlarda, yumurta kökleri sadece küçük bir boyuta (yaklaşık 6-8 mm) olgunlaşır ve yumurtlama meydana gelmez.

Bazı kadınlarda, ultrason taramasında yumurtalıklarda artan sayıda yumurta folikülü bulunur, bu da tek bir folikülün aylık olgunlaşmasının gecikebileceği veya önlenebileceği anlamına gelir. Bu hastalığa polikistik over sendromu (PKOS) denir. Bu durumlarda da, olgunlaşma ve daha sonra yumurtlama elde etmek için hormon tedavisi kullanılabilir.

Nadir durumlarda, folikül uyarıcı hormon (FSH) ve / veya luteinize edici hormon (LH) konsantrasyonunda azalma görülür. FSH, yumurtaların olgunlaştığı yumurta köklerinin büyümesini destekler. Her folikülde bir yumurta var. LH öncelikle yumurtlamadan, yani yumurtayı folikülden yumurtalık borusuna salmaktan sorumludur.

Ayrıca bozulmuş folikül olgunlaşmasının diğer hormonal nedenleri de vardır. Örneğin, prolaktin hormonunun konsantrasyonunun artması doğurganlığı da engelleyebilir. Prolactin, hamilelik sırasında meme bezlerinin büyümesini teşvik eder ve yumurtlamayı bastırır. Gebelikten önce artan prolaktin konsantrasyonu, prolaktin inhibe edici ilaçlar ile tedavi edilebilir.

Tiroid hormonlarını gözden kaçırmamak da önemlidir. Normal tiroid düzeyleri gebelikte önemli bir rol oynar. Hipotiroidi, düzenli bir tiroid hormonu preparatları uygulamasıyla tedavi edilebilir.

Hormon tedavisi nasıl çalışır?

1. Döngü tanılama

Hormon tedavisine başlamadan önce adet döngüsü sırasında ayrıntılı bir tanı yapılır. Bu tanı sırasında doktor, bir hormon dengesizliği olup olmadığını ve hangi hormon seviyelerinin çok yüksek veya çok düşük olduğunu kontrol eder. Ek olarak, doktor yumurtalıklardaki foliküler büyümeyi izlemek ve yumurtlamanın ne zaman ve ne zaman gerçekleşeceğini kontrol etmek için ultrason kullanır. Bu bilgi, hormon tedavisinin gerekli olup olmadığını ve hangi hormon preparatlarının tedavi için en uygun olduğunu belirlemek için önemlidir.

2. Başlama terapisi

Tedavi genellikle adetin başlamasından sonraki üçüncü ila beşinci günlerde başlar. İlaç oral olarak tabletler (clomifene) şeklinde veya deri altına enjeksiyonlar halinde uygulanabilir. Enjeksiyonlar genellikle sadece FSH, fakat zaman zaman FSH ve LHnin bir kombinasyonunu içerir ve genellikle günde bir kez bir kalem kullanılarak enjekte edilir. Kısa talimatlar verildikten sonra, kadınlar enjeksiyonları kendileri yapabilir. Çok nadir görülen bazı hormon bozuklukları için, bir hormon pompasıyla tedavi, başarı için en iyi beklentileri sağlar.

3. Yumurtlama ve döllenme

Adet döneminin sekizinci gününden itibaren, doktor ultrason ve kan testleri kullanarak foliküler gelişimdeki ilerlemeyi kontrol eder. Bazı hastalarda, en büyük folikül yaklaşık 18-20 mmlik bir boyuta ulaştığında yumurtlama kendiliğinden meydana gelir. Diğer durumlarda, yumurtlamanın başka bir hormon olan insan koryonik gonadotropin (hCG) uygulanmasıyla tetiklenmesi gerekir. Doktor daha sonra en iyi döllenme beklentilerine sahip olmak için cinsel ilişkiye girmek için belirli günler önerecektir. Bununla birlikte, spermin motilitesi veya sayısı önemli ölçüde azalırsa, suni döllenme ile tedavi gerekli olacaktır.

Yan etkiler

Hormon dengesine müdahale etmek, doktorun tedaviden önce bireysel olarak açıklayacağı yan etkiler ve riskler gerektirebilir. Ek olarak, tedavi süresi boyunca doktor, aşırı dozu önlemek ve riskleri en aza indirmek için yumurta olgunlaşma ve hormon seviyelerini düzenli olarak izleyecektir.

Tedavinin olası yan etkileri şunlardır:

• Ateş basması

• Baş ağrıları

• Depresif ruh halleri

• Hiperstimülasyon: Eğer tedavi çok fazla yumurta folikülü oluşmasıyla sonuçlanırsa, doktor cinsel ilişkiye karşı öneride bulunacaktır, çünkü çok sayıda olgun yumurta sağlıkla ilgili çoklu gebelik riskini (ikizler, üçüzler, vb.) artırır.

Riskler

Hormon preparasyonunun dozu daha sonra bir sonraki tedavi döngüsü için azaltılabilir.

Paylaş