turkanornekgulpinar.com

Makaleler

PROF.DR. TÜRKAN ÖRNEK GÜLPINAR

Tüp bebek tedavisinde yaş sınırı var mıdır?

Tüp bebek tedavisinde yaş sınırı var mıdır?

Bir kadın ne kadar küçükse, in vitro fertilizasyon (IVF) kullanarak bir çocuğu doğurmakta başarılı olma olasılığı artar.

Araştırmacılar, kadınların 20li ve 30lu yaşlarının başlarında, hamile kalmakta ve in vitro fertilizasyon gibi yardımcı üreme teknolojilerini kullanan bir çocuğa sahip olmasında en başarılı olduğunu buldular.

Yardımcı üreme teknolojisi (ART), hem yumurtanın hem de spermin bir laboratuvarda kullanıldığı tüm kısırlık tedavisi biçimlerini içerir. Yardımlı üreme teknolojisi prosedürlerinin çoğu, yumurtanın ve spermin bir laboratuvarda döllendiği ve daha sonra döllenmiş yumurtaları bir kadının rahmine yerleştirildiği in vitro döllenmeyi içerir.

Kendi yumurtalarını kullanan, 35 yaşın altındaki kadınların yüzde 37si başarıyla hamile kaldı ve çocuk doğurdular. Ancak doğum yüzdesi 35-37 yaş arası kadınlar arasında yüzde 31e, 38-40 yaş arası kadınlar için yüzde 21e, 41-42 yaş arası kadınlar için yüzde 11e ve 42 yaş üstü kadınlar için yüzde 4e düşmüştür.

Eğer bebek sahibi olmak istediğiniz halde başarısız oluyorsanız, mümkün olan en erken yaşta tüp bebek tedavisi olmanızda fayda vardır.

Paylaş