turkanornekgulpinar.com

Makaleler

PROF.DR. TÜRKAN ÖRNEK GÜLPINAR

Tüp bebek tedavisinde kullanılan yöntemler nelerdir?

Tüp bebek tedavisinde kullanılan yöntemler nelerdir?

Doktorunuz ne sıklıkta seks yaptığınız gibi sağlık geçmişinizi, ilaçlarınızı, cinsel geçmişinizi ve cinsel alışkanlıklarınızı gözden geçirir.

Erkeklere fizik muayenesi ve genellikle sperminin sağlığını test eden bir sperm analizi yapılır.

Kadınlar için test, tıbbi geçmiş ve pelvik muayene dahil olmak üzere fiziksel muayene ile başlar. Doktor daha sonra düzenli olarak yumurtladığından ve yumurtalıklarının yumurtaları serbest bıraktığından emin olur. Hormon seviyelerini ölçmek için kan testleri yapılır. Yumurtalıklar ve uterus ultrason ile incelenebilir ve spesifik bir X-ışını testi uterus ve fallop tüplerini kontrol edebilir.

Çiftlerin yaklaşık % 80inde kısırlığın nedeni bir yumurtlama problemi, fallop tüplerinin tıkanması veya bir sperm problemidir. Çiftlerin % 5-15inde, tüm testler normaldir ve nedeni bilinmemektedir.

Kısırlık tedavileri nelerdir?

Erkeklerde doğurganlık şu şekilde tedavi edilir:

  • Sebebin bir varikele (skrotumdaki damarların genişlemesi) veya vas deferenste tıkanma olması durumunda sperm taşıyan tüpler ameliyat edilir.

· Üreme organlarındaki enfeksiyonları tedavi etmek için antibiyotik kullandırılır.

· Ereksiyon veya boşalma problemlerini tedavi etmek için ilaçlar ve danışmanlık verilir.

  • Hormonların düşük veya yüksek tespit edilirse hormon tedavisi uygulanır.

Kadınlarda doğurganlık tedavileri:

  • Kadının hormon seviyelerini yumurtlamasına yükseltmeye yardımcı olmak için doğurganlık ilaçları ve hormon tedavisi uygulanır.
  • Doğurganlığı bloke eden (endometriozis gibi) dokuyu çıkarmak veya bloke edilmiş fallop tüplerini açmak için ameliyat uygulanabilir.

Kadın ve erkeklerde kısırlık, yardımlı üreme teknolojisi veya ART ile de tedavi edilebilir. Birkaç çeşit ART vardır:

IUI (intrauterin tohumlama): Sperm toplanır ve yumurtlarken doğrudan kadının rahim içine yerleştirilir.

Tüp bebek (in vitro fertilizasyon): Sperm ve yumurta bir laboratuvarda toplanır ve bir araya getirilir. Döllenmiş yumurta 3 ila 5 gün boyunca büyür. Sonra embriyo kadının rahmine yerleştirilir.

GIFT (gamet intrafallopian transferi) ve ZIFT (zigot intrafallopian transferi): Sperm ve yumurta toplanır, bir laboratuvarda bir araya getirilir ve hızla bir fallop tüpüne konur. HEDİYE ile sperm ve yumurtalar fallop tüpüne yerleştirilir. ZIFT ile 24 saat sonra tüpe döllenmiş yumurta yerleştirilir.

IVF tedavisi kime yöneliktir?

  • Bloke olmuş fallop tüpleri tanısı alan kadınlar

· Endometriozis tanısı alan kadınlar

· Yumurta salınımı (yumurtlama) konusunda problemleri olan ve Clomiphene Sitrat kullanımı konusunda başarılı olamayan kadınlar

· Şiddetli erkek faktörü kısırlığına sahip çiftler

· İmmünolojik faktör kısırlığına sahip çiftler

  • Birkaç yıldır gebe kalmaya çalışan ve infertilitesi için bir neden bulamayan çiftler (açıklanamayan infertilite)

Tüp bebek tedavisi nasıl yapılır?

Tüm in vitro fertilizasyon süreci (IVF), kadınların daha fazla yumurtada olgunlaşmasına neden olan hormonal stimülasyonla başlar. Stimülasyon, FSH (folikül uyarıcı hormon) ve LH (Luteinize edici hormon) içeren bir enjeksiyon uygulanarak gerçekleştirilir. Genellikle kadınlar enjeksiyonları kendileri yapar.

Stimülasyon seyri, doktor tarafından birkaç gün aralıklarla ultrason yoluyla izlenir. Olgun yumurtalar daha sonra ultrason rehberliği ile yumurtalık delikleri tarafından genel anestezi altında toplanır. Yumurta alımının aynı günü, hastanın kocası veya eşi bir sperm numunesi sunar.

Alınan yumurtalar sperm ile döllenir ve elde edilen embriyolar daha sonra kadının vücudunun dışında saklanır (ekilir). Birkaç gün yetiştirme işleminden sonra, en iyi embriyolar uterus - embriyo transferine aktarılır. Kalan en yüksek kalitede embriyolar daha sonra kullanılmak üzere dondurulabilir ve korunabilir.

Tüp tedavisinde kullanılan teknikler hakkında daha fazla bilgi için Doç. Dr. Türkan Gülpınar’dan randevu alabilirsiniz.

Paylaş