turkanornekgulpinar.com

Makaleler

PROF.DR. TÜRKAN ÖRNEK GÜLPINAR

Tüp Bebek Tedavisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tüp Bebek Tedavisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Çocuk sahibi olmak isteyen aileler tüp bebek konusunda doğru bilinen yanlışlar ya da bilinçsiz uygulamalar nedeniyle endişe duyabiliyor. Her geçen gün gelişen sağlık teknolojileri sayesinde çiftler ve doktorlar bu süreci koordineli bir şekilde yürütmelidir. Bu şekilde sağlıklı ve huzurlu bir hamilelik süreci elde edilebilir.

Öncelikle çiftler bu sürecin yorucu ve sabır gerektirdiğini bilmelidirler. Kısa zamanda umutsuzluğa kapılmamak ve tedaviye devam etmek bu sürecin en önemli parçalasını oluşturmaktadır.

Embriyoscope (embriyoların dinamik takibi) adı verilen işlem, tüp bebek tedavisinde kullanılan en yeni uygulamalardan bir tanesidir. Bunun yanı sıra ERA, preimplantasyon genetik tanı (PGT), vitrifikasyon, IMSI gibi birçok teknik bulunmaktadır.

İdeal üreme yaşı 21 ila 33 olarak kabul edilir. Fakat günümüzde kadınların iş hayatına katılım oranı artmış ve evlilik yaşları da ileriye çekilmiştir. Bu sebeple kadınlar gebeliği de mümkün olduğunca ertelemektedir. İleri yaşlara bağlı olarak yumurta sayılarının azalması ve kalitenin bozulması tüp bebek tedavisinde gebelik oranlarını olumsuz yönde etkilemektedir.

Embriyonun sağlıklı olması, huzurlu bir gebelik ve sağlıklı bir bebek için son derece önemlidir. Genetik tarama testi, hamileliği elde etmek için en iyi embriyonun seçilmesine yardımcı olur. Bunun yanı sıra, bu test ile birlikte bebekteki kromozom bozuklukları da tespit edilmektedir.

Alkol ve sigara kullanımı kadınların üreme sağlığını olumsuz etkilemektedir. Özellikle sigara, kadınların doğal yolla gebe kalabilmesini oldukça zorlaştırır ve düşük riskini de arttırır. Sigarada bulunan nikotin, kadınların yumurtalarının kalitesini bozmaktadır. Anne adaylarının tüp bebek tedavisine başlamadan en az 3 ay önce sigara kullanımını bırakmaları gerekmektedir. Ayrıca erkeklerin de sigara ve alkol kullanması sperm sayısını, kalitesini ve hareketliliğini azaltmaktadır.

Erkeklerin baba olabilmesi için spermlerin kalitesi ve sayısı oldukça önemlidir. Tüp bebek tedavisine başlamadan önce mutlaka sperm analizi yapılmalıdır. Dünya Sağlık Örgütü’nün sperm sayısı hakkındaki araştırmalarına göre sperm sayısı için yeterli olan alt limit 15 milyon/ml ve toplam semen örneğinde ise 40 milyon spermin olması gerekir. Bu oranların altında sperm sayısına sahip olan erkekler için doğal yolla gebelik zorlaşmaktadır.

Paylaş