turkanornekgulpinar.com

Makaleler

PROF.DR. TÜRKAN ÖRNEK GÜLPINAR

Tüp bebek ile aşılama yöntemi arasındaki farklar nelerdir?

Tüp bebek ile aşılama yöntemi arasındaki farklar nelerdir?

Tüp bebek ile aşılama yöntemi arasında birçok fark vardır. Kısırlık tedavisinde uygulanan teknikler şöyle sıralanabilir:

Doğurganlık ilaçları

En yaygın kullanılan fertilite ilaçları üreme hormonlarınızı düzenler ve her yumurtlama döngüsünde bir veya daha fazla yumurta salınımını tetikler. Kadınların çoğu, gebe kalmadan ya da farklı bir tedaviyi denemeden önce bunları üç ila altı ay boyunca kullanır.

Yan etkileri ve sakıncaları: Bu doğurganlık ilaçları ikiz veya daha fazla olma olasılığınızı artırır. Sıcak basması, ruh hali değişimleri, pelvik ağrı, göğüs hassasiyeti, yumurtalık kistleri, bulantı, kalın ve kuru servikal mukus, baş ağrıları, hafif depresyon ve görsel belirtilere neden olabilir. Enjeksiyon içeren ilaçlar ise enjeksiyon bölgesinde kızarıklık veya şişmeye, ruh hali değişimlerine, göğüs hassasiyetine, karın şişkinliğine ve baş ağrısına neden olabilir.

Başarı oranları: Tedavinin ilk üç ayında ilaç alan kadınların yaklaşık yüzde 80i yumurtlar. Bunların yüzde 30 ila 40ı üçüncü tedavi döngüsüyle gebe kalıyor.

Cerrahi tedaviler

Cerrahi, genetik kusurların düzeltilmesine, tıkalı fallop tüplerinin açılması, fibroidlerin çıkarılmasına, endometriozis dokusunun çıkarılmasına ve PCOS (polikistik over sendromu) tedavisine yardımcı olabilir.

Jinekolojik sorunları tedavi etmek için yaygın olarak kullanılan iki cerrahi prosedür laparoskopi ve laparotomidir. Laparoskopide ince aletler ve karın içindeki birkaç küçük insizyondan içeri giren ışıklı bir kamera kullanılır. Laparotomi daha büyük abdominal kesi ile yapılır.

Uygulama: Bir laparoskopiden sonra sırtınızdaki veya omuzlarınızdaki rahatsızlığı hissedebilirsiniz. Organlarınızı daha kolay görebilmek için karnınızı şişirmek için ameliyat sırasında kullanılan karbondioksit gazından kaynaklanır. Genel anesteziniz varsa, ameliyat sırasında kullanılan solunum tüpü size birkaç gün boyunca boğaz ağrısı verebilir. Genel anesteziniz varsa, birkaç saat uykunuzu hissedersiniz ve mide bulantınız olabilir. Karın bölgenizdeki insizyon birkaç gün boyunca ağrı hissedebilir.

Başarı oranları: Başarı duruma ve tedavi için kullanılan ameliyata bağlıdır. Minimal veya hafif endometriozisi olan kadınların laparoskopik tedaviden sekiz ila dokuz ay sonra hamile kalma şansı yüzde 40 civarındadır. Fallop tüpleri açılan kadınların yüzde 21 ila 59u gebe kalıyor. Yumurtalık sondaj ameliyatı olan PKOSlu kadınların bir yıl içinde yüzde 50 hamile kalma şansı vardır.

Rahim içi tohumlama (IUI)

IUI, eşinizden veya bir vericiden konsantre bir miktarda spermin, rahim ağzından geçen bir kateter kullanarak doğrudan uterusunuza aşılanmasını içerir.

Yan etkileri ve sakıncaları:  Bir günlüğüne kramp hissedebilirsiniz. Birçok kadın fertilite ilaçlarının işlemden önce alındığı "uyarılmış" IUI döngülerine maruz kalır. Bu ilaçlar, ikiz veya daha fazla yaşama riskinizi artırın. OHSS (over hiperstimülasyon sendromu) geliştirme riskinizi artırın. Meme hassasiyeti veya ruh hali değişimleri gibi yan etkilere neden olabilir.

Başarı oranları: Açıklanamayan kısırlığa sahip çiftler için, gebelik oranı uyarılmış IUI döngüsü başına yüzde 7 ila 16dır.

İn vitro fertilizasyon (IVF)

İn vitro fertilizasyon için (IVF) yumurtalar yumurtalıklarınızdan alınır ve daha sonra partnerinizden veya bir vericiden gelen sperm ile bir laboratuvarda birleştirilir. Döllenme başarılı olursa, ortaya çıkan embriyo veya embriyolar rahminize aktarılır.

Uygulama: Birden fazla embriyo transfer edilirse ikiz veya daha fazla yaşlanma riski yüzde 9 ila 29dur. Kadınların çoğu IVFden önce gonadotropin alır. Gonadotropinlerin yan etkileri vardır (enjeksiyon yerinde kızarıklık veya şişkinlik, göğüs ağrıları, ruh hali dalgalanmaları, baş ağrıları ve şişkinlik) ve OHSS (over hiperstimülasyon sendromu) riskini arttırır. Yumurtalar alındıktan sonra kramplanma ve lekelenme. Embriyoların kramp ve lekelenme uterusa aktarılır (ancak çoğu kadın bir veya iki gün sonra daha iyi hisseder).

Başarı oranları: Son yıllarda, bunlar canlı doğuma neden olan IVF sikluslarının yüzdeleridir:

  • 34 yaş ve altındaki kadınlar için yüzde 40
  • 35 - 37 yaş arası kadınlar için yüzde 31
  • 38 - 40 yaş arası kadınlar için yüzde 21
  • 41-42 yaş arası kadınlar için yüzde 11
  • 43 yaş ve üstü kadınlar için yüzde 5

İntrasitoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI)

ICSI, erkek doğurganlık sorunlarının üstesinden gelmek veya zor olabileceği zamanlarda döllenme sürecine yardımcı olmak için sıklıkla bir IVF tedavisine eklenir. ICSI sırasında, tek bir sperm tek bir yumurtaya enjekte edilir ve elde edilen embriyo rahiminize aktarılır.

Uygulama: Eşinizin sperminin testisinden, genellikle lokal anestezi altında, mikroskobik bir iğne veya cerrahi biyopsi ile alınması gerekebilir. Göründüğünden daha az acı verici. Beş ila 10 gün boyunca yorucu faaliyetlerden kaçınması gerekecek.

Başarı oranları: ICSI, yumurtaların yüzde 50 ila 80ini başarıyla döllendirilmektedir. Döllenmeden sonra, bebek sahibi olma şansınız ICSIsız IVF kullanan çiftlerinkiyle aynıdır:

  • 34 yaş ve altındaki kadınlar için yüzde 40
  • 35 - 37 yaş arası kadınlar için yüzde 31
  • 38 - 40 yaş arası kadınlar için yüzde 21
  • 41-42 yaş arası kadınlar için yüzde 11
  • 43 yaş ve üstü kadınlar için yüzde 5

Gamet intrafallopian transferi (GIFT)

Gamet intrafallopian transferi (GIFT) sırasında, yumurtalar bir laboratuvarda sperm ile karıştırılır. Laparoskopik cerrahi daha sonra karışımı fallop tüplerine enjekte etmek için kullanılır, böylece döllenme vücudunuzda doğal olarak oluşabilir. GIFT, ICSI ile IVFnin geliştirilmesinden bu yana nadiren kullanılmaktadır.

Uygulama: İkizler veya katlar daha olasıdır, çünkü genellikle fallop tüplerine birden fazla yumurta yerleştirilir. Laparoskopi insizyonu etrafındaki ağrı. Çoğu kadın, GIFTden önce gonadotropinler alır. Gonadotropinlerin yan etkileri vardır (enjeksiyon yerinde kızarıklık veya şişkinlik, göğüs ağrıları, ruh hali dalgalanmaları, baş ağrıları ve şişkinlik) ve OHSS (over hiperstimülasyon sendromu) riskini artırır.

Başarı oranları: GIFT döngüsünün yaklaşık yüzde 26,5i bebekle sonuçlanır - IVFdekine benzer bir başarı oranı.

Zigot intrafallopian transferi (ZIFT)

GIFT gibi, zigot intrafallopian transferi (ZIFT) de yumurtalarınızı ve sperminizi bir laboratuvarda karıştırır. Fakat ZIFT sırasında doktorunuz, yumurtaların döllenmesini ve fallop tüplerine yerleştirmek için laparoskopik cerrahi kullanmadan önce zigot adı verilen tek hücreli embriyolar olmasını sağlar. ICSI ile IVFnin gelişmesinden bu yana, ZIFT nadiren kullanılır.

Uygulama: İkiz veya daha fazlasına sahip olma olasılığı daha yüksektir, çünkü tipik olarak, birden fazla zigot fallop tüplerine yerleştirilir. Bu prosedür laparoskopik cerrahi gerektirdiğinden, ZIFTsiz IVFden daha uzun bir iyileşme süresi vardır. Kesi çevresinde ağrı hissedebilirsiniz. Çoğu kadın işlemden önce gonadotropinler alır. Yan etkileri vardır (enjeksiyon yerinde kızarıklık veya şişlik, göğüs ağrıları, ruh hali değişiklikleri, baş ağrıları ve şişkinlik) ve OHSS (over hiperstimülasyon sendromu) riskini arttırır.

Başarı oranları: Bebekle sonuçlanan ZIFT döngüleri yüzdesi IVFye benzer - yaklaşık yüzde 22.

Paylaş