turkanornekgulpinar.com

Makaleler

PROF.DR. TÜRKAN ÖRNEK GÜLPINAR

Tekrarlayan tüp bebek başarısızlığının önüne geçmek için neler yapılmalı?

Tekrarlayan tüp bebek başarısızlığının önüne geçmek için neler yapılmalı?

İlk Clomid döngüsü veya dördüncü IUInız olsun, başarısız bir doğurganlık tedavisi döngüsü kötü hissettiriyor. Hamileliğe neden olmayan herhangi bir döngü kendini kötü hissedebilir.

İyi haber şu ki, sebat ve doğru tedavi planı ile çoğu çiftin sonunda bebek sahibi olabileceği. Kötü haber şu ki, muhtemelen zaman alacak…

İlk denemede hamile kalabilir misin?

Evet bazen. Yine de, doğal olarak iyi doğurganlığa sahip kişilerin bile çabuk gebe kalmaları garanti edilmediğini unutmayın. Prognozunuza ve hangi fertilite tedavilerinin önerildiğine bağlı olarak, birkaç döngüden geçmek gerekebilir.

Doğurganlık tedavisi herkes için aynı değil

Doğurganlık tedavisi hakkında konuşurken, yaygın olarak herkesin doğurganlık tedavisi yolunun şöyle göründüğü varsayılır: ilk önce Clomid, sonra enjekte edilebilir IUI, sonra IVF. Ancak, bundan daha karmaşık. Her şeyden önce, hemen hemen her tedavi yönteminde düzeltilebilecek veya eklenebilecek “eklemeler” vardır.

Tüp bebek başarısız olduğunda

Fallop tüpleri tıkanmışsa, bazı erkek faktörü kısırlığı vakalarında veya önceki fertilite tedavileri başarısız olmuşsa IVF tedavisi önerilebilir.

Konvansiyonel IVF sırasında, yumurtalıkları aşırı uyarmak için fertilite ilaçları kullanılır, bu nedenle birkaç oosit veya yumurta olgunlaştırır. Daha sonra, bu yumurtalar vajinal duvardan ultrason kılavuzluğunda bir iğne ile alınır. Yumurtalar sperm ile bir araya getirilir (bir sperm donöründen alınır veya erkek partner kendi kendini uyarma yoluyla bir sperm örneği oluşturur.) Umarım, yumurtaların bazıları sperm ile döllenir ve bazı sağlıklı embriyolar oluşur. Üç ila beş gün sonra, bir veya iki embriyo, kadının rahimine aktarılır.

Bazen, bir IVF döngüsü embriyo transferine bile erişemez. Bu, IVF iptali olarak bilinir. Bu, IVF döngüsünün embriyo transferine girdiği ve hamilelikle sonuçlanmadığı durumdan biraz farklı bir durumdur.

IVF döngüsü başarısız olduğunda, duygusal ve finansal olarak yıkıcı olabilir. Ancak, başarısız olan bir IVF döngüsü bir dahaki sefere başarılı olamayacağı anlamına gelmez.

Aslında, gebe kalan çiftler için, hamileliği sağlamak için ortalama 2.7 döngü gerekir. Başarı oranları genç kadınlar için daha iyidir, ancak o zaman bile birkaç döngü gerekebilir.

Tüp bebek gebelikle sonuçlanmadığında ne olur?

Ne yazık ki, hastanın yaşı ne olursa olsun, birçok IVF döngüsü başarısız oluyor. Peki, bu durumda ae tür ayarlamalar yapılabilir? IVF tedavisi, çeşitli ilave yardımcı üreme teknolojileri ile değiştirilebilir veya geliştirilebilir. Çoğu kez aynı protokol ile tekrar denemek anlamlıdır. Ancak bazen ek teknolojiler veya tıbbi düzenlemeler yapılmalıdır. Örnekler şunları içerir:

  • Farklı ilaç protokolleri
  • PGD ​​/ PGS gibi genetik tarama
  • İmmünoterapi
  • ICSIye ekleme (yumurtaların döllenmesine yardımcı olabilir)
  • Yardımcı tarama (implantasyonda yardımcı olabilir)

Kaç tane IVF döngüsü denenmelidir?

Araştırmalar, altı kata kadar çalışmanın faydalı olabileceğini buldu. Bir çalışma, altı döngüden sonra kümülatif canlı doğum oranının yüzde 65,3 olduğunu buldu.

Test tekrar veya daha fazla hormonal kan çalışması (özellikle tiroid ve prolaktin seviyelerinin kontrol edilmesi) ve salin sonohisterogram veya histeroskopi gibi uterus değerlendirmeleri içerebilir.

Çoğu durumda, tekrarlayan başarısızlık için hiçbir neden belirlenemez ve en iyi seçenek başka bir embriyo transferi olabilir - ve çoğu hasta dördüncü veya beşinci transfer döngüsünde gebe kalır.

IVF gibi daha karmaşık tedavilerde, olayların nerede düştüğünü belirlemek, bir dahaki sefere başarı şansınızı artırmanıza yardımcı olabilir. Bazen başarı şansınız bazen ilk seferdekinden çok iyi olabilir.

Ek testler önerilebilir

Yeni testler yapılması önerilebilir. Örneğin, genetik tarama, karyotipleme, üreme immünolojisi sorunları için test veya daha ileri bir uterus değerlendirmesi gibi.

Başarısız doğurganlık tedavisi döngüsüyle baş etmek kolay değildir. Başarısız olan tedaviler duygusal ve finansal bir zorunluluktur. Hayal kırıklığı ve üzüntü hissetmek normaldir.

Bununla birlikte, az sayıda insan ilk ya da ikinci denemede başarıya ulaşmıştır. Bir veya iki başarısız döngünün olayların asla başarılı olamayacağı anlamına gelmediğini unutmayın. Daha fazla zamana veya farklı bir tedavi planına ihtiyacınız olabilir.

Bununla birlikte, eğer o noktaya ulaştıysanız, “yeterli” demekten korkmayın. Dışarıdakilerin “Asla pes etme” demeleri kolaydır. Ancak devam etmemeye karar vermek “pes etmek” değildir.

Kısırlık sonrası çocuksuz bir yaşam seçmek veya evlat edinmeye devam etmek, tedaviye devam etmenin alternatifleri olabilir.

Unutmayın, ne kadar çok desteğiniz varsa kendinizi o kadar iyi hissedebilirsiniz.

Tüp bebek tedavisi için Doç. Dr. Türkan Gülpınar’dan randevu alabilirsiniz.

Paylaş