turkanornekgulpinar.com

Makaleler

PROF.DR. TÜRKAN ÖRNEK GÜLPINAR

Tanısal ve Operatif Histeroskopi

Tanısal ve Operatif Histeroskopi

Dişi üreme organları arasında uterus veya fetüsün yerleştirildiği rahim ve yumurtaların yaratıldığı ve depolandığı yumurtalıklar bulunur. İlişkili diğer yapılar fallop tüpleri, serviks, vajina, vulva ve klitoristir. Bunların herhangi birindeki ufak bir sorun, kısırlık, olağandışı kanama vb. gibi çeşitli sıkıntılara yol açabilir ve bu nedenle kök nedenini bulmak çok önemlidir. Dişi üreme sisteminin her bir organının düzgün çalıştığını belirlemek için histeroskopi yapılır.

Tanısal ve Operatif Histeroskopi

Histeroskopi nedir?

Histeroskopi, histeroskop adı verilen ince bir alet yardımı ile yapılan bir ameliyat prosedürünün yanı sıra cerrahi bir işlemdir. Kameralı ve uterusun kontrol etmek için vulva, vajina ve serviks içinden geçen ışıklı teleskop benzeri bir alettir. Uterusun içinde veya uterusun astarında herhangi bir problem olup olmadığını kontrol etmek için test yapılır.

Histeroskopi neden yapılır?

Histeroskopi, özellikle kadınlarda üreme organlarından herhangi birini, özellikle de uterusta kontrol etmek ve ameliyat yapmak için kadınlar üzerinde yapılan bir işlemdir. Histeroskopi sadece tanısal bir test değil, aynı zamanda uterus bölgesinde ve dişi üreme sisteminin herhangi bir bölgesinde çeşitli durumları ve sorunları tedavi etmek için kullanılan operatif bir yöntemdir.

Tanısal histeroskopi neden yapılıyor?

Diyagnostik histeroskopi aşağıda sıralanan sorunları ve zorlukları belirlemek için yapılır.

Tanısal histeroskopi prosedürü kanama nedenini teşhis etmeye yardımcı olur: Tanısal histeroskopi, şiddetli ve anormal kanama durumunda ve özellikle menopozdan sonra kramp oluşma nedenini bulmak için yapılır. Bununla birlikte, tanısal histeroskopi, yalnızca farklı ilaçlar ağır ve tutarlı kanama sorununu çözmediğinde yapılır. Sadece menopozdan sonra değil, kadın hala adet yaşındaysa ve iki periyodik döngüsü arasında kanıyorsa, tanısal histeroskopi yapılır.

Tanısal histeroskopi kısırlık sebebinin belirlenmesinde yardımcı olur: Uterusta herhangi bir hasar veya problem olup olmadığını kontrol etmek için, uterusun duvarı veya astarının hasar görüp görmediğini ve bu hasarın kısırlığa neden olup olmadığını kontrol etmek için histeroskopi yapılır. Bu durumda, histeroskopi, fallop tüplerinde infertiliteye neden olan herhangi bir tıkanmanın olup olmadığını, yumurta ve spermin birbirine kaynaşması için uygun bir durum ve alan sağlayarak belirleyebilir.

Bazı durumlarda, kısırlığın nedeni doğumdan beri septum veya uterusun malformasyonu olabilir. Bu, tanısal histeroskopi ile belirlenebilir.

Herhangi bir kanser veya polip tanımlamak için tanısal histeroskopi yapılır: Doktorunuz ayrıca uterusun duvarlarında kanserli hücreler veya malign gelişim olup olmadığını kontrol etmek için histeroskopi tanısı yapabilir. Test sırasında rahim ağzı veya rahim kanseri bulunması durumunda, doktor bu işlem sırasında anormal endometriyal hücrelerin doku örneklerini de toplayabilir. Uterusun astarındaki polipler veya küçük topaklar da uterin bölgede histeroskopi ile tespit edilebilir.

Tanısal histeroskopi endometriyal hiperplazinin teşhisine yardımcı olur: Rahim veya rahim ağzı kanseri oluşma şansı olduğunda, kadının rahim astarı çok kalın hale gelir ve bu durum tanısal histeroskopi ile kontrol edilebilir ve doktorlar bunu prekanser bir durum olarak belirleyebilir.

Operatif histeroskopi nedir ve neden yapılır?

Tanısal histeroskopi, kadın üreme sisteminde geliştiği görülen az sayıda koşulu veya sorunu belirlediğinde, operatif histeroskopi bunları tedavi etmek için yapılır. Operatif histeroskopi, bir sorun tespit edilir edilmez, birkaç basit araç yardımı ile sorunların giderildiği tanısal bir histeroskopi ile birlikte uygulanabilen bir işlemdir. Bu araçlar tam olarak histeroskop yardımı ile gönderilir. Operatif histeroskopi ayrı bir cerrahi gerektirmediğinden çok faydalı bir yöntemdir. Operatif histeroskopi, aşağıdaki tıbbi durumların tedavisinde yardımcı olur:

Operatif histeroskopi, poliplerin ve fibroidlerin tedavisine yardımcı olur: Rahim duvarı üzerinde kanserli olmayan topaklar oluştuğunda, histeroskopi yardımı ile çıkarılırlar.

Operatif histeroskopi kanama tedavisine yardımcı olur: Periyotlar arasında kanama, ağır ve uzun menstrüel akış ve menopoz sonrası kanama tedavisi için operatif histeroskopi yapılır. Bazı durumlarda, Endometrial ablasyon, uterus duvarını yıkmak, uterus duvarı ile birlikte bazı sorunların da yok edildiğinden emin olmak için yapılır. Bu, daha çok kadının bir bebeği olduğu veya menopoz çağının neredeyse sonuna geldiği ve doğurganlığa ihtiyaç duymadığı durumlarda yapılır.

Adezyon tedavisinde operatif histeroskopi yapılıyor: Adezyon veya Asherman Sendromu, uterusun duvarlarının birbirine yapışıp, böylece adet döngüsünün akışında bozulma ve değişikliklere neden olduğu ve ayrıca kısırlığa neden olduğu bir durumdur. Sıkışmış uterin duvarları operasyonel histeroskopi ile ayrılabilir.

Septum tedavisi: Doğumdan beri uterusta malformasyon varsa ve bu kısırlığa neden oluyorsa, bu yöntemle tedavi edilebilir.

Kontraseptif yerleştirme operasyonel histeroskopi yapılıyor: Farklı doğum kontrol önlemleri için histeroskopi çok faydalı bir yöntemdir. Kalıcı bir sterilizasyon olduğundan emin olmak için fallop tüpünün ağzına essure ve diğer kontraseptif implantları yerleştirmek için yapılır.

Histeroskopi ve IVF: Ayrıca, erken gebeliklerinizde komplikasyonlar varsa ve bebeği gebe bırakmak için IVF tedavisini seçiyorsanız, histeroskopi yaptırmanız çok önemlidir. Bunun yararı, herhangi bir uterin anormallik veya zorluk durumunda, IVF süreci başlamadan önce bile önceden tedavi edilebileceğidir. Bu nedenle, histeroskopi herhangi bir sorun olup olmadığını önceden belirleyebilir.

Histeroskopi nasıl yapılır?

Histeroskopi hastaneye yatırılmanızı gerektirmeyen ve doktor kliniğinde yapılabilen bir ayakta tedavidir. Bu işlem için hiçbir anestezi gerekmez ve işlemin tamamlanması sadece 2 ila 5 dakika sürer.

Histeroskopi prosedürü tamamlandıktan sonra normal programa geri dönebilirsiniz. Histeroskopi prosedürü uygulanmadan önce sadece size anestezi verilirse, normal rutine geri dönmeniz biraz zaman alabilir.

Histeroskopi prosedürünü takiben ağrının tedavisi için ilaçlar önerilmektedir. Bir veya iki gün boyunca az miktarda kanama, az bir sıcaklık ile birlikte doğaldır. Ateş ağır kanama ve ağır vajinal akıntı ile devam ederse doktorunuzdan randevu almalısınız.

Tanısal ve operatif histeroktopi hakkında daha fazla bilgi almak için Doç. Dr. Türkan Gülpınar’dan randevu alabilirsiniz.

Paylaş