turkanornekgulpinar.com

Makaleler

PROF.DR. TÜRKAN ÖRNEK GÜLPINAR

Rahim şekli bozuklukları ve üreme sağlığına etkileri nelerdir?

Rahim şekli bozuklukları ve üreme sağlığına etkileri nelerdir?

Normal rahim şekli nedir?

Rahim (uteris) pelvisinize sıkışıp kalmış armut biçimli bir organdır. 7,5 cm uzunluğunda, 5 cm genişliğinde ve 2,5 cm derinliğindedir. İçeride, kaslı, kalın duvarlarla dolu. Uterusun alt üçte biri vajinaya sarkar ve serviks olarak adlandırılır. Üst kısmı fundus olarak adlandırılır ve bu döllenmiş yumurtanın bir bebek haline geldiği yerdir. Her biri yumurta dolgulu bir overe bağlı iki fallop tüpü uterusun üstüne iki taraftan ilerler.

Rahim, mesanenin üstünden öne doğru eğilir. Doktorlar bu pozisyona antedted veya anteflexed diyorlar. Bazı kadınlar eğik uterusa veya retroverted uterusa sahiptir. Bu, mesaneden uzağa değil, uzağa doğru eğildiği anlamına gelir. Kesinlikle bir anormallik demek değildir, çünkü uterusun yapısından ziyade pozisyonunu etkiler.

Altı kadından yaklaşık birinde eğik bir uterus vardır. Bu durum hamile kalmayı etkilemez. Spermin fallop tüplerinize uterusunuzdan girebilmesinin, onun pozisyonuyla hiçbir ilgisi yoktur.

Anormal rahim şekli nedir?

Çok az sayıda kadında, pozisyondan ziyade yapıdaki normdan farklı bir uterus bulunur. Buna rahim anormalliği veya uterus anormalliği denir.

Kısırlık için tedavi gören kadınlarda, rahim anormallikleri oranlarının 13 kadından biri olduğu tahmin edilmektedir.

Anormal rahim şeklim varsa hamile kalabilir miyim?

Bu anormalliğin türüne bağlıdır. Ancak, genel olarak konuşursak, uterin anormallikler hamile kalma yeteneğinizi etkilemez. Bir anormallik olduğunun farkında bile olmayabilir.

Hamileyseniz, ultrason taramasında görülecektir. Anormalliklere bağlı olarak, bebeğinizi dokuz aylık hamilelik boyunca taşımayı zorlaştırabilir. Uterus anormallikleri şu kategorilere ayrılır:

Agenezi: Bu son derece nadirdir. Vajina düzgün şekilde oluşmadığında veya çok kısa olduğunda olur. Çok küçük bir rahim olabilir veya hiç olmayabilir.

Zamanı gelince, aynı zamanda seks çok rahatsız edebilir. Hastalık cerrahi olarak tedavi edilebilir ve uterusun agenezisi varsa size de danışmanlık verilmelidir. Agenezi olan bir kadının bebeği olmasının tek yolu taşıyıcıdır.

Uterus didelphys: Bu, uterusun iki iç boşluğa sahip olduğu durumdur. Her boşluk kendi rahim ağzına kadar uzanır ve bazı durumlarda iki vajina da olabilir. Bu nadir bir durumdur. Bu tür bir anormallik olup olmadığını anlamadan, doğrudan bir hamilelik olması mümkündür.

Unicornuate uterus: Tek boynuzlu bir uterus normal uterusun yarısı kadardır ve sadece bir fallop tüpü vardır. Şeklini nedeniyle, bir boynuzlu bir rahim olarak tanımlanır. Uterusu oluşturan doku uygun şekilde büyümezse, yaşamın en erken evrelerinde gelişir. Eğer unicornuate uterus varsa, muhtemelen iki yumurtalık vardır. Yine de rahiminize sadece bir tane bağlanacaktır. Bir, sağlıklı, gelişmiş bir boynuz olduğu sürece, gebe kalmak tamamen mümkündür. Ancak, sizi düşük yapma riskine sokar.

Bicornuate uterus: Armut biçimli olmak yerine, bu uterus tipi kalp şeklindedir, tepesinde derin bir girinti vardır. Şeklini nedeniyle iki boynuzlu rahim denir. Doğurganlığınızı etkilemeyebilir, fakat gebe kaldığınızda düşük riski daha yüksektir.

Rahim bölünmesi: Rahmin içi septum adı verilen kaslı veya lifli bir duvarla bölünür. Septum, uterusa (parsiyel septat uterus) sadece kısmen uzanabilir veya servikse kadar uzanabilir (tam septat uterusu). Kısmi septatlar, tam septatlardan daha yaygındır. Septat uterus gebe kalmanızı zorlaştırabilir ve düşük yapma riskinizi artırabilir.

Kavisli uterus: Bu daha çok normal uterusa benziyor, çünkü tepesinde bir dip veya hafif bir girinti var. Genellikle gebe kalmayı zorlaştırmaz.

Anormal uterusum olup olmadığını nasıl anlarım?

Doğurganlık problemleri yaşıyorsanız, doktorunuz rahim veya fallop tüplerinizle bir ilgisi olup olmadığını araştıracaktır. Bunun için 3B ultrason taraması ile rahminizdeki anormallik tespit edebilir.

Manyetik bir rezonans görüntüleme (MRI) taraması kullanılabilir. Bu, anormallikleri taramanın en iyi yolu olarak kabul edilir. MRI taramaları, vücudunuzun iç kısmının ayrıntılı bir görüntüsünü oluşturmak için güçlü manyetik alanlar ve radyo dalgaları kullanır. Bu muayene türü hamile olmadığınızdan emin olduğunda yapılmalıdır.

Histerosalpingografi adı verilen boya kullanan özel bir röntgen çekilebilir. Boyayı içeren sıvı, rahim ve fallop tüplerinize ince bir tüp (kateter) üzerinden akar. Bu, doktorunuza rahim ve fallop tüplerinin ne kadar iyi çalıştığının bir resmini verecektir.

Laparoskopi adı verilen küçük bir ameliyat önerilebilir. Bu, doktorunuzun rahim ve fallop tüplerinize bakmasını sağlar. Doktorunuz göbek deliğinizde küçük bir kesi yapacaktır. Daha sonra sizi dahili olarak incelemek için kameralı (endoskop) bir tüpü kullanacak.

Uterus anormallikleri nasıl tedavi edilir?

Tüm anormalliklerin tedaviye ihtiyacı yoktur. Bazıları tedavi edilebilir, ancak tedavinin kendisi risk taşıyabilir. Örneğin, eğer septat uterus varsa, seçeneklerden biri septumun çıkarılması ameliyatıdır. Rahminizi açmak için ameliyat edilirseniz, uterusunuzun astarı zarar görebilir. Bu doğurganlığınızı azaltabilir.

Histeroskop denilen bir alet kullanarak bir septumu çıkarmak mümkündür. Histeroskop, rahiminize vajinanız ve serviks yoluyla yerleştirilen ince, teleskop benzeri bir cihazdır. Rahiminize açık ameliyattan çok daha az zarar verir.

Tanısal ve operatif histeroktopi hakkında daha fazla bilgi almak için Doç. Dr. Türkan Gülpınar’dan randevu alabilirsiniz.

Paylaş