turkanornekgulpinar.com

Makaleler

PROF.DR. TÜRKAN ÖRNEK GÜLPINAR

Prematüre doğum nedir?

Prematüre doğum nedir?

Erken doğum, bebeğin tahmini bitiş tarihinden üç haftadan daha önce gerçekleşen bir doğumdur. Başka bir deyişle, erken doğum, gebeliğin 37. haftasından önce meydana gelen doğumdur.

Erken doğan bebekler, özellikle de çok erken doğanlar, genellikle karmaşık tıbbi problemlere sahiptir. Genellikle, prematüritenin komplikasyonları değişkenlik gösterir. Ancak bebeğiniz ne kadar erken doğarsa, komplikasyon riski o kadar artar.

Bir bebeğin ne kadar erken doğduğuna bağlı olarak, o olabilir:

 • Geç preterm, 34-36. haftaları arasında doğmuş
 • Orta derecede erken, 32-34. haftaları arasında doğmuş
 • Çok erken, 32. haftadan az bir sürede doğmuş
 • Son derece erken, 25 haftalık hamilelikte veya ondan önce doğmuş

Erken doğumların çoğu erken evrede gerçekleşir.

Belirtiler

Bebeğiniz erken doğumda çok hafif semptomlar gösterebilir veya daha belirgin komplikasyonlar yaşayabilir.

Bazı prematürite belirtileri şunlardır:

 • Orantısız şekilde büyük baş ve küçük beden
 • Keskin görünümlü, yağ depolamaması nedeniyle tam zamanlı bebeğin özelliklerinden daha az yuvarlatılmış özellikler
 • Vücudun çoğunu örten ince saçlar (lanugo)
 • Düşük vücut ısısı, özellikle doğum odasındaki doğumdan hemen sonra, depolanan vücut yağ eksikliği nedeniyle
 • Etiketli solunum veya solunum zorluğu
 • Emme ve yutma için refleks eksikliği, beslenme zorluğuna yol açar.

Özel bakım

Erken doğmuş bir bebek sahibiyseniz, bebeğinizin hastanedeki özel bir kreş ünitesinde daha uzun bir hastanede kalması gerekir. Bebeğinizin ne kadar bakım gerektirdiğine bağlı olarak, bir orta bakım odasına veya yenidoğan yoğun bakım ünitesine (NICU) kabul edilebilir. Erken doğmuş bebeklerin bakımı konusunda eğitim almış doktorlar ve uzman bir ekip, bebeğinizin bakımına yardımcı olacak.

Bebeğiniz doğumdan hemen sonra ekstra beslenmeye ve uyarlamaya ihtiyaç duyabilir. Sağlık ekibiniz, neye ihtiyaç duyulduğunu ve bebeğinizin bakım planının ne olacağını anlamanıza yardımcı olabilir.

Risk faktörleri

Genellikle, erken doğumun spesifik nedeni açık değildir. Bununla birlikte, erken teslimatın bilinen risk faktörleri vardır, bunlar:

 • Daha erken bir doğum yapmış olmak
 • İkizler, üçüzler veya diğer katlarla hamilelik
 • Gebelikler arasında altı aydan kısa bir süre olması
 • İn vitro fertilizasyon yoluyla gebe kalma
 • Rahim, serviks veya plasenta ile ilgili sorunlar
 • Sigara içmek veya yasadışı uyuşturucu kullanmak
 • Bazı enfeksiyonlar, özellikle amniyotik sıvı ve alt genital sistem
 • Yüksek tansiyon ve diyabet gibi bazı kronik durumlar
 • Hamilelikten önce zayıf veya fazla kilolu olmak
 • Sevilen birinin ölümü veya aile içi şiddet gibi stresli yaşam olayları
 • Birden çok düşük veya düşük
 • Fiziksel yaralanma veya travma

Aslında, erken doğum yapan birçok kadının bilinen bir risk faktörü yoktur.

Komplikasyonlar

Tüm prematüre bebekler komplikasyonlar yaşamamasına rağmen, çok erken doğmak kısa ve uzun vadeli sağlık sorunlarına neden olabilir. Genellikle, bebek ne kadar erken doğarsa, komplikasyon riski o kadar artar. Doğum ağırlığı da önemli bir rol oynar.

Bazı problemler doğumda açıkça görülebilirken, diğerleri daha sonraya kadar gelişmeyebilir.

Kısa vadeli komplikasyonlar

İlk haftalarda, erken doğumun komplikasyonları şunları içerebilir:

Solunum problemleri: Erken doğmuş bir bebek, olgunlaşmamış solunum sistemi nedeniyle nefes almakta zorlanabilir. Bebeğin akciğerleri yüzey aktif madde içermiyorsa - akciğerlerin genişlemesine izin veren bir madde - akciğerler normal şekilde genişleyemediğinden ve büzüşemediğinden solunum sıkıntısı sendromu geliştirebilir.

Prematüre bebekler ayrıca bronkopulmoner displazi olarak bilinen bir akciğer bozukluğu da geliştirebilir. Ek olarak, bazı erken doğmuş bebekler nefeslerinde apne olarak bilinen uzun süreli duraklamalar yaşayabilirler.

Kalp sorunları: Erken doğan bebeklerin yaşadığı en yaygın kalp problemleri patent duktus arteriosus (PDA) ve düşük tansiyondur (hipotansiyon). PDA, aort ve pulmoner arter arasında kalıcı bir açıklıktır. Bu kalp defekti sıklıkla kendi kendine kapanırken, tedavi edilmeden bırakıldığında kalp üfürümüne, kalp yetmezliğine ve diğer komplikasyonlara neden olabilir. Düşük kan basıncı, intravenöz sıvılarda, ilaçlarda ve bazen kan transfüzyonlarında ayarlamalar gerektirebilir.

Beyin sorunları: Bebek ne kadar erken doğarsa, beyinde kanama riski o kadar fazladır, intraventriküler kanama. Kanamaların çoğu hafiftir ve kısa vadeli etkilerle düzelir. Ancak bazı bebeklerde kalıcı beyin yaralanmasına neden olan daha büyük beyin kanaması olabilir.

Sıcaklık kontrolü problemleri: Erken doğan bebekler vücut ısısını hızla kaybedebilir. Tam süreli bir bebeğin depolanmış vücut yağına sahip değiller ve vücutlarının yüzeyinde kaybolanları önlemek için yeterli ısı üretemiyorlar. Vücut ısısı çok düşerse, anormal derecede düşük bir çekirdek vücut ısısı (hipotermi) ortaya çıkabilir.

Prematüre bir bebekte hipotermi solunum problemlerine ve düşük kan şekeri seviyelerine neden olabilir. Ek olarak, prematüre bir bebek sadece ılık kalmak için yemlerden elde edilen enerjinin tümünü kullanabilir. Bu nedenle küçük prematüre bebekler daha büyük olana ve vücut ısısını yardım almadan koruyabilene kadar daha sıcak veya inkübatörden ek ısı gerektirir.

Sindirim problemleri: Erken doğan bebeklerin olgunlaşmamış gastrointestinal sistemlere sahip olmaları daha muhtemeldir ve nekrotizan enterokolit (NEC) gibi komplikasyonlara neden olur. Bağırsak duvarını kaplayan hücrelerin yaralandığı bu potansiyel olarak ciddi durum, prematüre bebeklerde beslenmeye başladıktan sonra ortaya çıkabilir. Sadece anne sütü alan prematüre bebekler, NEC geliştirme riskini çok daha düşük tutar.

Kan problemleri: Erken doğan bebekler, anemi ve yenidoğan sarılığı gibi kan sorunları riski altındadır. Anemi, vücudun yeterince kırmızı kan hücresine sahip olmadığı ortak bir durumdur. Tüm yeni doğanlar, yaşamın ilk aylarında kırmızı kan hücresi sayısında yavaş bir düşüş yaşarken, prematüre bebeklerde azalma daha büyük olabilir.

Yenidoğan sarılığı, bebeğin cildinde sarı bir renk değişikliğidir ve bebeğin kanında karaciğer veya kırmızı kan hücrelerinde sarı renkli bir madde olan aşırı bilirubin bulunduğundan ortaya çıkan gözler. Sarılığın birçok nedeni olsa da, erken doğmuş bebeklerde daha sık görülür.

Metabolizma problemleri: Prematüre bebekler sıklıkla metabolizmalarında problem yaşarlar. Bazı prematüre bebekler anormal derecede düşük bir kan şekeri seviyesi (hipoglisemi) geliştirebilir. Bu durum, prematüre bebeklerin tipik olarak tam süreli bebeklerden daha küçük depolanmış glikoz depolarına sahip olmasından kaynaklanabilir. Erken doğan bebekler ayrıca depolanmış glikozlarını daha kullanışlı, aktif glikoz formlarına dönüştürmekte daha fazla zorluk çekmektedir.

Bağışıklık sistemi problemleri: Prematüre bebeklerde sık görülen az gelişmiş bir bağışıklık sistemi daha yüksek enfeksiyon riskine yol açabilir. Prematüre bir bebekte enfeksiyon hızla kan dolaşımına yayılabilir ve sepsise neden olan kan dolaşımına neden olabilir.

Uzun vadeli komplikasyonlar

Uzun vadede erken doğum, aşağıdaki komplikasyonlara yol açabilir:

Serebral palsi: Serebral palsi, hamileliğin erken döneminde veya bebek hala genç ve olgunlaşmamışken enfeksiyon, yetersiz kan akımı veya yenidoğanın gelişmekte olan beyninin yaralanması nedeniyle oluşabilecek bir hareket, kas tonusu veya duruş bozukluğudur.

Öğrenme bozukluğu: Prematüre bebeklerin, çeşitli gelişimsel kilometre taşları üzerinde tam vadeli meslektaşlarının gerisinde kalması daha olasıdır. Okul çağında, erken doğmuş bir çocuğun öğrenme güçlüğünün olması daha muhtemel olabilir.

Görüş problemleri: Prematüre bebekler, gözün arkasındaki ışığa duyarlı sinir tabakasında kan damarları şişerken ve fazla büyüdüğünde ortaya çıkan bir prematürite retinopatisi geliştirebilir (retina). Bazen anormal retinal damarlar yavaş yavaş retinanın skar, pozisyondan çekerek. Retina gözün arkasından çekildiğinde, tespit edilmezse görmeyi engelleyebilecek ve körlüğe neden olabilecek bir koşul olan retina dekolmanı adı verilir.

İşitme sorunları: Prematüre bebekler bir dereceye kadar işitme kaybı riski altındadır. Tüm bebekler eve gitmeden önce işitme kontrollerini yaptırırlar.

Diş problemleri: Kritik olarak hasta olan prematüre bebekler, gecikmiş diş dökülmesi, diş renk değişikliği ve yanlış hizalanmış dişler gibi diş problemleri geliştirme riski altındadır.

Davranışsal ve psikolojik problemler: Erken doğum yaşayan çocukların, gelişimsel gecikmelerin yanı sıra, belirli davranışsal veya psikolojik sorunlara sahip olmaları, tam süreli bebeklerden daha muhtemel olabilir.

Kronik sağlık sorunları: Prematüre bebeklerin, bazıları hastanede bakıma ihtiyaç duyan kronik sağlık sorunları yaşamaları, tam süreli bebeklerden daha muhtemeldir. Enfeksiyonların, astımın ve beslenme problemlerinin gelişmesi veya devam etmesi daha olasıdır. Erken doğan bebeklerde ayrıca ani bebek ölümü sendromu (SIDS) riski de yüksektir.

Önleme

Preterm doğumun kesin nedeni genellikle bilinmemekle birlikte, preterm doğum riskini azaltmak için kadınlara - özellikle de artmış riski olanlara - yardımcı olmak için yapılabilecek bazı şeyler vardır:

Progesteron takviyeleri: Erken doğum öyküsü, kısa bir serviks veya her iki faktörü olan kadınlar, progesteron takviyesi ile erken doğum riskini azaltabilir.

Servikal serklaj: Bu, kısa serviksli kadınlarda veya erken doğumla sonuçlanan servikal kısalma öyküsünde gebelikte uygulanan cerrahi bir işlemdir.

Bu prosedür sırasında rahim ağzına uterusa ekstra destek sağlayabilecek güçlü dikişlerle kapatılır. Sütürler bebeği verme zamanı geldiğinde çıkarılır.

Prematüre doğum hakkında daha fazla bilgi almak için Doç. Dr. Türkan Gülpınar’dan randevu alabilirsiniz.

Paylaş