turkanornekgulpinar.com

Makaleler

PROF.DR. TÜRKAN ÖRNEK GÜLPINAR

Mikroenjeksiyon (ICSI) nedir, kimlere uygulanır?

Mikroenjeksiyon (ICSI) nedir, kimlere uygulanır?

Mikroenjeksiyon (ICSI) nedir?

Geleneksel in vitro fertilizasyon (IVF) sisteminde, sperm ve yumurta hücresi bir araya getirilir ve sperm hücresinin yumurta hücresini döllemesi beklenir. Bununla birlikte, sperm hücrelerinin sayısı ve normal morfolojiye sahip sperm hücresi sayısı, yumurtayı döllemek için yeterli değilse, özel bir aletle ince bir cam iğneye alınan tek bir sperm hücresi doğrudan yumurta hücresine enjekte edilir. Bir mikroskop ve böylece döllenme elde edilir. Buna mikroenjeksiyon, yani farklı bir prosedürle in vitro fertilizasyon metodu (IVF) denir. Hastanın takibi ve izlenmesi, geleneksel in vitro fertilizasyon yönteminde izlenen yolla aynıdır.

Sperm hücresi bir iğneye alınır ve yumurta hücresinin ortasına enjekte edilir.

Mikroenjeksiyon kimler için uygundur?

Çok düşük sperm sayısı, normal spermin motilitesi ya da yüzdesi (morfoloji): Bu problemler ayrı ayrı ya da hep birlikte bulunabilir. Bu prosedür, geleneksel in vitro fertilizasyon için sperm kalitesinin yeterli olduğu durumlarda da uygulanabilir.

Sperm antikorları: Bazı durumlarda, kadın vücudunda antikor adı verilen ve sperm hücrelerine karşı üretilen ajanların salınımı gözlemlenebilir. Antikorlar, sperm hücrelerinin yumurta hücresini döllenmesini önler. Bu gibi durumlarda, antikor miktarına göre, mikroenjeksiyon (ICSI) tedavisi ilk seçenek olarak kabul edilebilir.

IVFde fertilizasyonu olmayan hastalar: Tüp bebek hastalarında % 10dan az döllenme oranı var.

Sperm hücrelerinin ameliyatla alınmasını gerektiren durumlar: Sperm epididimal ya da testis dokusu ile elde edilir.

Intrasitoplazmik Sperm Enjeksiyonu (ICSI)

Mikroenjeksiyon erkek kökenli kısırlık tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. ICSI, döllenmesine izin vermek için her bir olgun yumurtaya bir sperm yerleştirmeyi içerir. Düşük kalitede ya da miktarda sperm durumunda (az hareketli ve / ya da morfoloji değişiklikleri olan az miktarda sperm) kullanılır.

ICSI, önceki IVF tedavileri döllenme konusunda başarısız olan çiftlerde de kullanılır.

Tedavi protokolü yumurtalık stimülasyonu, yumsurta toplama ve arka embriyonik bölünme ile ilgili olarak IVFye benzer.

Ejakülatta sperm bulunmayan durumlarda bile, onları ICSIde yumurtaları döllemek için kullanılabilecek bir testis biyopsisi (TESA) ile elde etmek mümkün olabilir.

ICSI’nin başarı oranı IVF’dekine benzer.

Mikroenjeksiyon (ICSI) tedavisi hakkında daha fazla bilgi almak için Doç. Dr. Türkan Gülpınar’dan randevu alabilirsiniz.

Paylaş