turkanornekgulpinar.com

Makaleler

PROF.DR. TÜRKAN ÖRNEK GÜLPINAR

Laparoskopik over kistektomi nedir?

Laparoskopik over kistektomi nedir?

Laparoskopik bir over kistektomi, over (yumurtalık) kistlerini tedavi etmek için uygulanan laparoskopik ameliyatı türüdür.

Yumurtalık kisti nedir?

Yumurtalık kisti, kadınların yumurtalıklarında oluşan kesedir. Yumurtalık kistleri üreme çağındaki kadınlarda çok yaygındır, çünkü tanımlanan kistlerin çoğu adet döngüsünün normal süreci nedeniyle fizyolojiktir.

Bununla birlikte, menopozal kadınlarda da yumurtalık kistleri oldukça yaygındır. Kistlerin çok farklı çeşitleri bulunur:

Fizyolojik kistler: Yumurtlama sürecinde oluşur. Yumurta yumurtalıktan salındığında, corpus luteum adı verilen küçük bir kist oluşur. Yumurta döllenmemişse, bu kist 14 gün sonra bozulmaya başlar.

Patolojik kistler: Yumurtalık hücrelerinin aşırı büyümesi nedeniyle oluşur. Bu kistler genellikle kanserli değildir. Sadece çok küçük bir over kisti oranı kanserli olabilir ve bu genellikle menopoza giren kadınlarda geçerlidir. Over kistleri endometriozis nedeniyle oluşabilir. Bunlar, endometriotik kistler veya “çikolata kistleri” olarak adlandırılan kanserli olmayan kistler olup, içerikleri erimiş çikolataya benzeyen eski kandır. Diğer bir yaygın kanserli olmayan kist, saç, cilt, yağ sıvısı ve hatta dişleri içerebilen bir dermoid kisttir.

Yumurtalık kisti belirtileri

Genellikle yumurtalık kistleri, özellikle küçük olduklarında herhangi bir belirtiye neden olmaz. Kistin boyutu arttığında, şunlara neden olabilir:

 • Baskıdan kaynaklı sorunlar
 • Pelvik ağrısı
 • İlişki sırasında ağrı
 • Sık idrara çıkma
 • Bağırsak duyarlılığı

Bazen, kistin içinde kanama olabilir veya kist patlayabilir ve bu durum aşağıdakilere neden olabilir:

 • Şiddetli pelvik ağrısı
 • Omuz başı ağrısı

Son olarak, bir kist veya yumurtalığın tamamı bükülebilir ve bu da aşağıdakilere neden olabilir:

 • Ani bükülme ağrısı
 • Kusma

Yumurtalık kistlerini nasıl teşhis ederiz?

Yumurtalık kisti tanısı koymanın en iyi yolu ultrason taraması yapmaktır. Bu, karnınızın üzerinden veya vajinaya yerleştirilmiş bir sonda kullanılarak dahili bir tarama ile yapılabilir.

Over kistlerinin tedavi şekilleri

Yumurtalık kistlerinin tedavi şekli bir dizi faktöre bağlıdır:

 • Belirtilerinize
 • Doğurganlık beklentilerinize
 • Yaşınıza
 • Kist türüne

Eğer sahip olduğunuz kist, fizyolojik ise ve herhangi bir belirtiye sahip değilse doktorunuz tarama testlerinin ardından koruyucu bir tedavi ile kistinizi kontrol altına alabilir. Kistin büyümesi engellenebilir.

Bununla birlikte, kistiniz pelvik ağrı gibi semptomlara neden olursa, doktorunuz kistin ameliyatla tedavi edilmesini önerebilir. Çoğu zaman, yumurtalık kistleri anahtar deliği ameliyatı yoluyla laparoskopik olarak tedavi edilir. Çok nadir olarak, kist çok büyükse veya kist üzerinde endişe verici işaretler varsa, size açık bir operasyon önerilebilir.

Yumurtalık kistlerini almak için uygulanan cerrahi teknikleri

Kist ile yumurtalık tedavisinde laparoskopik over kistektomi tekniği uygulanabilir. Kist duvarını açığa çıkarmak için yumurtalık yüzeyinde küçük bir kesi yapılır. Sonra kist yavaş yavaş overden disseke edilir ve çıkarılır. Diseksiyon sırasında kist patlayabilir ancak kist içeriği vakum ile çıkarılabildiğinden bu bir problem değildir.

Yumurtalık kapatılmaz ancak normal şekline geri döner. Çıkarılan kist çok büyükse ve overdeki kusur büyükse, bazı cerrahlar overin kapatılmasını tercih edebilir. Kistin eksizyonu sırasında, overe termal enerji uygulanarak kontrol edilebilir. Bu esnada overde bir miktar kanama olabilir. Bu, yumurtalığın yumurta rezervinin bir kısmına nadiren zarar verebilir, bu nedenle bazı cerrahlar, kanamaları durdurmak için termal enerji kullanmak yerine yumurtalığın dikilmesini tercih ederler.

Eğer menopoza girdiyseniz, menopoz yaşına yaklaştıysanız veya yumurtalık kisti üzerinde endişe verici herhangi bir belirti varsa, doktorunuz sadece overin tamamını çıkarmayı önerebilir. Bu,laparoskopik ameliyatı ile de yapılabilir, ancak bazen açık bir prosedür önerilebilir. Buna laparoskopik veya açık ooforektomi denir.

Laparoskopik over kistektomiye bağlı riskler

Over kistektominin olası riskler şunlardır:

 • Yumurta rezervinin zarar görmesi
 • Kistin tekrarlaması

Yumurtalıktan aşırı kanama varsa, cerrah kanamayı durdurmak için yumurtalığın tamamını çıkarmak zorunda kalabilir.

Laparoskopik over kistektomi hakkında daha fazla bilgi almak için Doç. Dr. Türkan Gülpınar’dan randevu alabilirsiniz.

Paylaş