turkanornekgulpinar.com

Makaleler

PROF.DR. TÜRKAN ÖRNEK GÜLPINAR

Laparoskopik Myomektomi Nedir?

Laparoskopik Myomektomi Nedir?

Miyomektomi (Miyom = fibroid, ektomi = çıkarma) tam anlamıyla fibroidlerin cerrahi olarak çıkarılmasıdır. Semptomatik fibroidleri olan ve histerektomi yapmak istemeyen kadınlar için tercih edilen bir işlemdir.

Sık idrara çıkma, regl düzensizlikleri ve şiddetli ağrılar gibi belirtilerle ortaya çıkan rahim içi miyomlar, birçok kötü sonuçlara neden olabilmektedir. Kısırlık ve rahim alınması bu kötü sonuçlar arasında sayılabilir.

Cerrahi yöntemler dışında kesin bir tedavisi olmayan miyomlar, sağlık teknolojilerinin de gelişmesiyle birlikte laparoskopik myomektomi yöntemi ile alınmaktadır. Hasta bu işlem sayesinde kısa sürede ağrılı şikayetlerinden kurtulabilir ve normal yaşantısına dönebilir. Laparoskopik myomektomi, miyom ameliyatı tekniklerinden biridir. Ameliyat süresi hastadan hastaya değişiklik göstermekle birlikte genelde 1 ila 2 saat sürmektedir. İşlem anestezi altında yapılmaktadır. Göbek deliği ve çevresinde 1 cm’yi geçmeyen kesiler açılarak yapılan işlemde, karın içi karbondioksitle şişirilir. Laparoskop adı verilen cerrahi alet sayesinde rahim ile bağlantılı organlar görüntülenir. Miyomlar vajina ya da kesiler sayesinde çıkartılmaktadır.

Ameliyat sonrasında hastalar bir gece hastanede tutulur. İyileşme süresi 1 ila 2 hafta arasında değişiklik göstermektedir. Laparoskopik (kapalı) olarak gerçekleşmesinden dolayı iyileşme süresi daha azdır.

Avantajları

  • Vücutta büyük kesiler oluşmaz
  • Yara izi mümkün olduğunca minimumda tutulur
  • Ağrı daha azdır
  • Ameliyat sonrası hastanede yatış süresi diğer miyom ameliyatlarına göre oldukça kısadır
  • Hastanın günlük hayatına dönme süresi kısadır
  • Laparoskopik yöntemle daha iyi görüntüleme şansı vardır
  • Kan kaybı daha azdır

Paylaş