turkanornekgulpinar.com

Makaleler

PROF.DR. TÜRKAN ÖRNEK GÜLPINAR

Laparoskopik histerektominin avantajları nelerdir?

Laparoskopik histerektominin avantajları nelerdir?

Laparoskopik histerektomi, minimal invaziv bir işlemdir. Prosedür esnasında cerrahın organdaki hasarın ve hastalığı daha net görebilmesine yardımcı olmak için, ışık ve kamera ekli olan ince bir cihaz kullanır.

Laparoskopik histerektomi sırasında, cerrah laparoskopu küçük bir kesi ile karnın içine sokar. Daha sonra, karın içindeki organların daha net görüntülenmesini sağlayan bir kateter kullanır. Laparoskopi esnasında en fazla dört küçük insizyon yani kesi yapılması gerekebilir.

İşlem tamamlandığında, cerrahınız, ince aleti çıkarır, minimal insizyonları estetik dikişlerle kapatır ve alanı küçük bandajlarla kapar. İşlem sonrası hasta anestezi nedeni ile yorgunluk ya da hafif mide bulantısı hissedebilir.

Ameliyattan sonra hastaların birçoğu aynı gün hastaneden taburcu edilir.  Ancak uterusun çıkarılmasını da içeren laparoskopik histerektomi sonrası bazı hastaların tam iyileşmesi için bir gece hastanede yatması gerekebilir.

Herhangi bir cerrahi prosedürde olduğu gibi, bir laparoskopik histerektominin de faydaları ve riskleri vardır. İşlemin faydaları en çok açık cerrahi ile laparoskopi tekniğinin karşılaştırılması sırasında ortaya çıkar.

Laparoskopik histerektominin faydaları:

  • açık bir prosedürden daha az ağrı
  • daha hızlı iyileşme
  • daha küçük kesikler
  • daha az enfeksiyon riski

Laparoskopik histerektominin riskleri ise şunlardır:

  • her ameliyatta görülen anesteziye karşı reaksiyonlar
  • az ve nadiren de olsa kanama ve enfeksiyon
  • az ve nadiren de olsa ağrı ya da sızı

Laparoskopik histerektominin ardından birkaç gün boyunca aşağıdakileri içeren bir dizi semptom ortaya çıkabilir:

İyileşme sürecinde sırt ve omuz bölgesinde çok hafif ağrı olabilir.  Yorgunluk, ameliyat sırasında kullanılan nefes borusu nedeniyle boğaz ağrısı, kesi yerinde rahatsızlık, geçici karın şişkinliği yaşanabilir. Olası tüm şikayetlerin birkaç gün içinde geçmesi gerekir. Şikayetlerin artması ya da devam etmesi durumunda muayene olmak için doktorunuza başvurmanız gerekir.

Hastalar genel olarak ameliyattan sonraki 1-2 gün içinde normal aktivitelerine devam ettirebilirler. Yine de birkaç hafta boyunca ağır hareket ve egzersizlerden kaçınmanız tavsiye edilir.

Laparoskopik histerektominin  genel özellikleri:

Geleneksel tekniklerde birkaç santim uzunluğu olan insizyon yani kesiler yapılırken laparoskopik histerektomide sadece birkaç mm.lik küçük kesiler yapılır. Bu sayede daha az kan kaybı, daha az yara izi ve daha az ameliyat sonrası ağrı riski oluşur.

Laparoskopik histerektomi genellikle ayaktan tedavi olarak yapılırken yani hasta aynı gün evine gidebilirken, abdominal histerektomi gibi geleneksel tekniklerde genellikle 2-3 günlük bir hastanede kalmayı gerektirir.

Diğer geleneksel tekniklerde 4 ile 6 hafta arasında süren iyileşme süresi laparoskopik tedavilerde çoğunlukla sadece 1-2 hafta sürer.

Laparoskopik histerektomide kan kaybı ve enfeksiyon riski, geleneksel tekniklere göre daha düşüktür. Tecrübeli ellerde laparoskopik histerektomi, geleneksel teknikler ile daha kısa sürede ve daha az riskli bir şekilde gerçekleştirilebilir.

Laparoskopik histeroktomi hakkında daha fazla bilgi almak için Doç. Dr. Türkan Gülpınar’dan randevu alabilirsiniz.

Paylaş