turkanornekgulpinar.com

Makaleler

PROF.DR. TÜRKAN ÖRNEK GÜLPINAR

Laparoskopik histerektomi nedir?

Laparoskopik histerektomi nedir?

Histerektomi, uterusunuzu (parsiyel histerektomi) veya uterusunuzu ve serviksinizi (total histerektomi) çıkarmak için yapılan ameliyattır. Histeroktomi, aşağıdaki durumları tedavi etmek için uygulanır:

  • Rahim fibroidleri
  • Endometriozis
  • Rahim, rahim ağzı veya yumurtalıkların kanseri veya prekanseri
  • Rahim sarkması
  • Anormal vajinal kanama
  • Pelvik ağrısı

Kadın hastalıklarında en sık uygulanan cerrahi işlemlerden biri histerektomidir. Bu ameliyatın uygulanmasında vajinal, laparoskopik, robotik ve abdominal olmak üzere birçok farklı yaklaşım vardır. Bu teknikler arasında laparoskopik histerektomi günümüzde hasta açısından en avantajlı ve donanımlı teknik olarak kabul edilmektedir.

Laparoskopik histeroktomi ile minimal kesiler

Laparoskopik histerektomi, uterusu çıkarmak için uygulanan minimal invaziv cerrahi bir işlemdir. Bu teknikte göbek deliğine minimal bir insizyon yani kesi yapılır ve küçük bir kamera yerleştirilir. Cerrahlar, bu kameradaki görüntüyü bir TV ekranında izleyerek cerrahi operasyonu gerçekleştirir. Operasyon esnasında sadece alt karnında iki ya da üç adet minimal insizyon yapılır. Sterilazsyon işlemi için özel aletler yerleştirilir ve kullanılır.

Bazı kadınların histerektomi geçirdiklerinde yumurtalıkları alınmayabilir. Yumurtalıklar içeride kalırsa, kadının ameliyattan sonra herhangi bir hormon almasına gerek yoktur ve sıcak basması olmaz. Bazı kadınların yumurtalıklarında anormal bir büyüme ya da ailede yumurtalık kanseri öyküsü nedeniyle yumurtalıkları alınabilir.

Operasyon ile hastanın ihtiyacına göre “laparoskopik supra-servikal histerektomi” ile rahim ağzı korunabilir ya da yine ihtiyaca göre tüm rahim ve rahim ağzı “total laparoskopik histerektomi” alınabilir.

Serviksi yerinde tutmak, işlemi biraz daha hızlı ve daha güvenli hale getirir. Serviks yerinde olduğunda, kadının adet dönemlerinin aylık periyotlarla devam etme ihtimali %5 oranında olur. Serviksleri yerinde kalan kadınların pap smear yaptırmaya devam etmesi gerekir.

Kadın bir daha asla adet görmeyeceğinden %100 emin olmak istiyorsa, tüm uterusun çıkarılması gerekir. Hastanın servikste veya uterus astarında kansere bağlı değişiklikler öyküsü varsa, tüm uterusun çıkarılması gerekebilir. Operasyon endometriozis veya pelvik ağrı için yapılıyorsa, serviks alındığında ağrı azaltma ihtimalinin daha yüksek olur.

Laparoskopik histeroktomi ile hızlı iyileşme

Histerektomiye ihtiyacınız varsa, doktorunuz laparoskopik cerrahi önerebilir. Laparoskopik cerrahi sırasında doktorunuz histerektomiyi küçük karın kesiklerinden (insizyonlardan) geçen aletler ile gerçekleştirir. Büyütülmüş 3 boyutlu görünümü, büyük hassasiyet, esneklik ve kontrol sağlar.

Laparoskopik histerektomide, daha az ağrı hisseder ve daha az kan kaybedersiniz. Genellikle normal günlük aktivitelere açık ameliyattan sonra yapabileceğinizden daha hızlı bir şekilde devam edebileceksiniz.

Rahminizin nasıl alınması gerektiğine karar verirken göz önünde bulundurulması gereken önemli noktalar arasında neden histerektomi ameliyatı yaptığınız, daha önce hangi ameliyatlar geçirdiğiniz ve histerektominiz sırasında ek işlemler yapılıp yapılmayacağı sayılabilir. Histerektomiye karar verirken göz önünde bulundurulması gereken en önemli şey, risklerinizi minimize ederken aynı zamanda maksimum faydayı elde etmektir.

Laparoskopik histeroktomi hakkında daha fazla bilgi almak için Doç. Dr. Türkan Gülpınar’dan randevu alabilirsiniz.

Paylaş