turkanornekgulpinar.com

Makaleler

PROF.DR. TÜRKAN ÖRNEK GÜLPINAR

Laparoskopik endometriozis ameliyatı nedir?

Laparoskopik endometriozis ameliyatı nedir?

Endometriozunuz varsa, muhtemelen ağrılı ve yoğun dönemleriniz, korkunç kramplarınız ve hatta seks yapmaktan fazla hoşlanamayabilirsiniz, çünkü çok rahatsızlık verebilir.

Endometriozise neyin sebep olduğu tam olarak bilinmiyor, ancak endometrium adı verilen rahim içini kaplıyor. Bu durumda, adet sırasında dökülen endometrium parçaları yumurtalıklarınız ve fallop tüpleriniz gibi organlara bağlanır.

Bu sadece acı verici olmakla kalmaz, aynı zamanda çocuk sahibi olmanızı zorlaştırabilir.

Ve bilinen bir tedavi olmamasına rağmen, doku büyümesini azaltmaya ve ağrınızı hafifletmeye yardımcı olan tedaviler vardır.

Tedavi seçenekleri

Endometriozunuzun tedavisi genellikle ciddiyetine bağlı olarak ilaç tedavisi veya ameliyatı içerecektir. İlk önce doğum kontrol hapları, progestin tedavisi (RİA), danazol ve ağrı kesici ilaçlar gibi hormon tedavisini denemeniz istenir. Fakat bunlar semptomlarınızı iyileştirmezse, endometriozisi gidermek için laparoskopik cerrahi önerilir.

Neden laparoskopik cerrahi?

Endometriozis semptomlarınız olsa da, doktorunuzun teşhis koymasının tek yolu laparoskopi yapmaktır. Genel anestezi alacaksınız, yani uyanık olmayacaksınız.

İşlem sırasında, cerrahınız iç organlarınıza daha iyi bakmak için göbek deliğinizin yakınında küçük bir kesi yapar ve karnınızı gazla doldurur. Ardından rahim, yumurtalıklar, fallop tüpleri, mesane ve diğer organlardaki hasarı aramak için video kameralı ince bir tüp olan bir laparoskop ekleyecektir.

Cerrahınız laparoskopi sırasında endometriozis skarlarını ve lezyonlarını da kaldırabilir. Cerrahın ne kadar endometriozisin çıkarması gerektiğine bağlı olarak, işlem 30 dakika ila 6 saat veya daha fazla sürebilir.

Ameliyattan sonra

Laparoskopik ameliyattan hemen sonra çoğu kişi eve gidebilir, ancak işleminiz daha karmaşıksa, bir geceyi hastanede geçirmeniz gerekebilir. Bu durumda sizi eve götürecek birine ihtiyacınız olacak.

Uyandığınızda biraz acı yaşayabilirsiniz. Şikayetlerinizi doktorunuza iletmelisiniz, böylece gerekli önerileri sunarak rahatlamanızı sağlayabilir.

Muhtemelen ameliyattan sonraki ilk birkaç gün içinde yorgun olacaksınız. Doktorunuz size aksini söyleyene kadar araba sürmemeli, seks yapmamalı, yüzmemeli veya banyo yapmamalısınız.

Riskler

Laparoskopi nispeten güvenlidir, ancak tüm cerrahi işlemlerde olduğu gibi aşağıdakiler dahil riskler vardır:

  • İç kanama
  • İnsizyon bölgeleride fıtık (zayıf iyileşmeden kaynaklanan şişkinlik)
  • Enfeksiyon
  • Kan damarı veya mide, bağırsak veya mesane gibi diğer organlarda hasar

Ameliyattan sonra ateşiniz varsa veya şiddetli ağrı, şişme veya kızarıklık varsa hemen doktorunuzu arayın veya acil servise gidin.

Doğurganlığa katkısı nedir?

Bazı çalışmalar laparoskopik cerrahinin bebek sahibi olma şansınızı artırabileceğini gösteriyor, ancak her vaka farklı. Cerrahınız endometriozisinizi 1 ila 4 arasında “puanlayabilir”:

Aşama 1 - en az

Aşama 2 - hafif

Aşama 3 - orta

Aşama 4 - şiddetli

Endometriozunuz evre 1 ise ameliyat hamile kalma şansınızı artırabilir. Evre 4 ile skorlanırsa, ameliyat yumurtalıklarınızın ve fallop tüplerinin işlevini iyileştirmeye yardımcı olabilir, bu da hamile kalma şansınızı artırabilir.

Laparoskopik endometriozis ameliyatı hakkında daha fazla bilgi almak için Doç. Dr. Türkan Gülpınar’dan randevu alabilirsiniz.

Paylaş