turkanornekgulpinar.com

Makaleler

PROF.DR. TÜRKAN ÖRNEK GÜLPINAR

Laparoskopik endometriozis ameliyatı nasıl yapılır?

Laparoskopik endometriozis ameliyatı nasıl yapılır?

Laparoskopi, hafif ve orta şiddette endometriozis tanısı koymak için kullanılan en yaygın yöntemdir. Büyük bir abdominal insizyon kullanmak yerine, cerrahınız küçük bir insizyondan laparoskop adı verilen ışıklı bir görüntüleme aleti yerleştirir. Cerrahın daha iyi erişime ihtiyacı varsa, diğer cerrahi aletlerin yerleştirilmesi için bir veya iki daha küçük insizyon yapar.

Doktorunuz laparoskopi önerdiğinde, aşağıdakiler olacaktır:

Endometriozis bulgularını ve diğer olası sorunları araştırmak için iç organlar görüntülenir. Endometriozisin kesin olarak teşhis edilebilmesi için tek yol budur.

Görülebilir endometriozis implantları ve ağrıya veya kısırlığa neden olabilecek izler çıkarılır. Bir endometriozis kisti bir overde (endometrioma) büyürken bulunursa, alınması muhtemeldir.

Laparoskopi prosedürü

Laparoskopiden en az 8 saat önce yemek yememeniz veya içmemeniz tavsiye edilir. Laparoskopi genellikle genel anestezi altında yapılır, ancak lokal veya spinal anestezik varsa uyanık kalabilirsiniz.

Laparoskopi için karın hava ile şişirilir. İğne ile enjekte edilen hava, karın duvarını organlardan uzağa doğru iterek cerrahın onları açıkça görmesini sağlar. Cerrah daha sonra küçük bir insizyondan bir laparoskopi yerleştirir ve iç organları inceler. Daha iyi görebilmek için iç organları ve yapıları hareket ettirmek için aletler yerleştirmek üzere ek kesikler kullanılabilir. İşlem genellikle 30 ila 45 dakika sürer.

Endometriozis veya skar dokusu çıkarılması gerekiyorsa, cerrahınız dokuyu kesmek ve çıkarmak (eksizyon) veya bir lazer ışını veya elektrik akımı (elektrokoter) ile imha etmek gibi çeşitli tekniklerden birini kullanacaktır.

İşlemden sonra, cerrah karın insizyonunu birkaç dikişle kapatır. Genellikle çok az iz vardır veya iz yoktur.

Ameliyattan sonra ne beklenmeli?

Laparoskopi genellikle ayakta tedavi prosedürüdür. Bazen ameliyat 1 günlük hastanede kalmayı gerektirir. Muhtemelen 1 hafta içinde normal aktivitelerinize dönebileceksiniz.

Neden yapılır?

Laparoskopi, pelvik organları incelemek, implant ve skar dokusunu çıkarmak için kullanılır. Bu prosedür tipik olarak kontrol ve tedavi için kullanılır:

  • Bağırsak veya mesane gibi iç organlara müdahale ettiği düşünülen ciddi endometriozis ve skar dokusu.
  • Hormon tedavisinden sonra devam eden veya geri dönen endometriozis ağrısı.
  • Şiddetli endometriozis ağrısı.
  • Bir overde endometriozis kisti (endometrioma).

Kısırlığın olası nedenlerinden birisi de endometriozistir. Cerrah genellikle görünür implant ve skar dokusunu temizler. Bu doğurganlığı artırabilir.

Laparoskopiye ihtiyaç duyulmadığında

Pelvik organları doğrudan görüntülemek, endometriozis olup olmadığını onaylamanın tek yoludur. Ancak bu her zaman gerekli değildir. Şüpheli endometriozis için hormon tedavisi sıklıkla reçete edilir.

Kısırlık önlenebilir mi?

Kısırlık sizin birincil endişeniz ise, doktorunuz endometrioz belirtileri aramak ve kaldırmak için muhtemelen laparoskopi kullanacaktır.

Hafif endometriozisleri kaldırmanın doğurganlığı artırdığı kesin olarak kanıtlamamıştır.

Orta ila şiddetli endometriozis için ameliyat hamilelik şansınızı artıracaktır.

Laparoskopiden sonra bir sonraki adımınız endometriozisin ne kadar ciddi olduğuna ve yaşınıza bağlıdır. 35 yaşından büyükseniz, yumurta kalitesi düşer ve her geçen yıl düşük riski de artar. Bu durumda, doktorunuz fertilite ilaçları, döllenme veya in vitro fertilizasyon gibi kısırlık tedavisi önerebilir. Daha gençseniz, kısırlık tedavisi olmadan gebe kalmaya çalışabilirsiniz.

Endometrioma nedir?

Endometriomanın cerrahi olarak tedavisi, boşaltılması, bir kısmının kesilmesi veya tamamen çıkarılması (kistektomi) dahil olmak üzere çeşitli yolları vardır. Bu tedavilerden herhangi biri çoğu kadın için ağrı kesici, ancak hepsi için değil. Kistektominin daha uzun süre ağrıyı hafifletmesi, endometriomanın büyümesini engellemesi ve başka bir ameliyat için ihtiyacı önlemesi daha muhtemeldir.

Riskleri nelerdir?

Ameliyattan kaynaklanan komplikasyonlar nadirdir ancak şunları içerir:

  • Pelvik enfeksiyon.
  • Kontrolsüz kanama, kanamayı durdurmak için daha büyük bir abdominal insizyona (laparotomi) ihtiyaç duyulmasına neden olur.
  • Ameliyat sonrası skar dokusu (adezyon) oluşumu.
  • Bağırsakta, mesanede veya üreterde (böbreklerden mesaneye idrar taşıyan küçük tüpler) hasar.

Açık karın ameliyatı ile karşılaştırıldığında laparoskopik cerrahinin yararları, daha az doku travması ve skar ve daha küçük insizyonlar ile ayakta tedavi prosedürü veya daha kısa bir hastanede kalış süresi ve daha kısa bir iyileşme süresidir.

Cerrahın tecrübesi, kısırlığa neden olan endometriozis tedavisinde ameliyat tercih edildiğinde kritik öneme sahiptir. Bir laparoskop, lazerler ve bazı ameliyat prosedürlerinin kullanımı bir cerrah için ek eğitim gerektirir. Doktorlar, endometriozis ameliyatı sonrası gebelik oranlarının değiştiğini bildirmektedir. Yardımcı üreme teknolojisi olan in vitro fertilizasyon (IVF), endometriozisin neden olduğu kısırlığı düzeltmek için cerrahiye bir alternatiftir.

Laparoskopik endometriozis ameliyatı hakkında daha fazla bilgi almak için Doç. Dr. Türkan Gülpınar’dan randevu alabilirsiniz.

Paylaş