turkanornekgulpinar.com

Makaleler

PROF.DR. TÜRKAN ÖRNEK GÜLPINAR

IVF gebelik ve belirtileri nedir?

IVF gebelik ve belirtileri nedir?

Çoğu zaman hamile kalmama hormonal, düşük sperm sayısı ve hatta stres kaynaklı sebeplerden olabilir. Doktorunuz en yaygın faktörleri araştıracak ve size buna göre davranacaktır. Herhangi bir tıbbi sebepten dolayı hamilelik gerçekleşmiyorsa, IVF yüksek başarı oranına sahip bir alternatiftir. Basitçe söylemek gerekirse, yumurta vücudun dışındaki sperm ile döllenir ve uterusa yerleştirilir. Yumurta implante edildikten sonra, IVF gebelik semptomlarının ortaya çıkması için muhtemelen hayatınızın en uzun iki haftasını beklemeniz gerekecek.

Erken IVF Gebelik Belirtileri

İki haftalık zorlu bekleyiş başladı, stres seviyeniz en üstte ve vücudunuzdaki her yeni değişikliğe dikkat edin. Herhangi bir yeni gelişimin farkında olmak istiyorsunuz, ancak bu değişiklikleri henüz pozitif bir hamilelikle karıştırmayın. Size IVFnin başarılı olduğunu söyleyen aynı semptomlar, sürenizin başlayacağını da gösterebilir.

IVF gebelik belirtileri şunlardır:

Regl periyodu: Gebe kadınlar her zaman periyodunu kaçırmaz, doğal bir anlayışla daha sık görülür, ancak mutlak değildir. IVF hastaları genellikle nakilden yaklaşık iki hafta sonra lekelenme veya düzensiz bir süreye sahiptir. Rahim içine yuvalanan embriyo kramp ve kanamaya neden olur. Bunun gibi belirtiler hamileliği gösterebilir, ancak başarının kanıtı değildir.

Göğüs değişimi: Göğüs değişikliği, IVF gebelik semptomlarından biri olabilir. Göğsünüzdeki değişiklikler, normal beden sutyeninizde dolgunluk veya rahatsızlık hissi veya dokunmaya çok hassas olmasından farklı olacaktır. Meme ucu etrafındaki areola tipik olarak kararır ve meme uçları uyaranlara karşı daha hassas hale gelir.

Baş ağrısı: Baş ağrısı hormon dalgalanmasından kaynaklanır, çünkü ya adet görmeye hazırlanıyorsunuz ya da hormon tedavisi alıyorsunuz ve IVFniz verimli geçti demektir.

Yorgunluk: Normalden daha mı yorgunsun? Bu, vücudunuzun sizi yeni bir yaşamı beslemeye hazırladığının bir işareti olabilir.

Mide bulantısı: Mide bulantısı, IVF gebeliği olsun ya da olmasın pozitif bir hamilelik ile karakteristiktir. Bu hafif olabilir, daha uzun sürdüğü ve kusmayla tamamlandığı zaman çabucak geçebilir veya şiddetli olabilir.

Sık idrara çıkma ve aşırı susuzluk: Sık idrara çıkma ve aşırı susama IVF gebelik belirtileri de olabilir. Metabolik hızınız, içinizde büyüyen bir bebeğiniz olduğunda gereken ekstra sıvı hacmini kaldıracak şekilde artar. Bu oran arttığında, böbrekler kanınızdaki atıkları daha fazla filtreler. Bu, salgılanan idrarın sıklığını ve miktarını artırır.

Daha yüksek vücut sıcaklığı: Bazal vücut sıcaklıkları genellikle IVFden sonra izlenir.

Aşırı tükürük: Ptyalizm veya hiper tükürük salgılanması, dalgalanan hormonlara ve bulantıya doğrudan bir cevaptır.

Kramplar: Yukarıda belirtildiği gibi embriyonun gömülmesi kramplara neden olabilir.

Kanama veya lekelenme: Hormon tedavisi ve hamilelik düzensiz fakat beklenen lekelenme veya kanamaya neden olabilir.

Değişken ruh halleri: Ruh hali salınımı, IVF hamilelik belirtilerinden sadece biri değildir, muhtemelen tüm hamileliğin en sık görülen belirtilerinden biridir. Doktorunuz muhtemelen sizi IVF ile mizaçtaki değişiklikler konusunda uyarmıştır. Kendinizi en saçma şeyler hakkında gülerken bulacak ve hiçbir neden olmadan ağlayacaksınız. Hormonal dalgalanmalar, ruhsal kontrolünüzü ele geçirir ve kontrol edilmesi zor olabilir. Kontrolünüzü geri kazanmak için sabretmelisiniz. En iyi haber, ruh halinizin dramatik değişimleri, muhtemelen IVF prosedürünün olumlu bir sonucuna sahip olduğunuzu gösterir.

2 hafta boyunca duygusal değişikliklerinizle başa çıkmada hayatta kalma ipuçları

Ruh hali, evliliğinizde ve geniş ailenizde büyük bir uyumsuzluğa neden olabilir. Bunu tahmin etmeleri için bilgilendirilebilecekleri halde, başa çıkmayı kolaylaştırmıyor. En küçük şeyler, normalde tepki bile vermeyeceğiniz bir sinir krizi geçirmenize neden olabilir. Umutsuzluğa kapılma, bu kontrol edilemez duyguları dengelemek için yapabileceğiniz birkaç şey var.

Bu süreyi daha sağlıklı bir şekilde geçirmek için IVF’yi yakınlarınıza söyleyebilirsiniz. Eşinizle konuşun ve IVF prosedürü hakkında kimi bilgilendirmek istediğinize karar verin. Sadece ikinizin mi olacağına karar verin, aileyi veya hatta yakın arkadaşlarınızı dahil edebilirsiniz. Aklınızda bulundurun, ne kadar fazla insan bilirse o kadar çok soru cevaplamak zorunda kalırsınız.

Eşinizle konuşun. Duygularınızı birbirine açıklamak, duygusal değişimleri yönetmek için en iyi yöntemlerden biridir. Bir günlük geziye çıkın ya da huzurlu bir yerde yürüyüşe çıkın.

Her gün iyi hissetmenin bir yolunu bulun. Belki bu bir kitap okumak ya da iyi bir yemek anlamına gelebilir. Hepimiz bizi mutlu eden özel bir etkinliğe sahibiz.

Sakin olmaya ve olumlu olmaya çalışın. Kendinizi endişeli anlardan konuşmayı öğrenin; meditasyon, derin nefes alma veya sessiz anlar yeterli olabilir.

Tüp Bebek Gebeliği ve 2 Hafta Bekleme Hakkındaki Sorular

1. Belirtilerim varsa, hamile olduğum anlamına mı geliyor?

Tüp bebek gebelik testi dışında hiçbir şey kesin değildir. Gebe kalmak için hormon alırken, erken gebelikte aldığınız aynı belirtilere neden olabilir.

2. Tüp bebek sonrası yatak istirahati gerekli mi?

Yıllar önce IVFden sonra yatak istirahati önerildi. Şimdi kontrendikedir, çünkü normal aktivite ile gebe kalma oranları iyileşmiştir. Bunu garanti eden tıbbi bir durumunuz varsa doktorunuz dinlenme uyarısı verebilir.

3. 2 hafta bekleme sırasında seks yapabilir miyim?

Doktorunuz aksini belirtmediği sürece, yapabilirsiniz.

IVF gebelik ve belirtileri hakkında daha fazla bilgi almak için Doç. Dr. Türkan Gülpınar’dan randevu alabilirsiniz.

Paylaş