turkanornekgulpinar.com

Makaleler

PROF.DR. TÜRKAN ÖRNEK GÜLPINAR

İnfertilite belirtilerinde hangi testler uygulanır?

İnfertilite belirtilerinde hangi testler uygulanır?

Kadınlar İçin İnfertilite Testleri

Siz ve eşiniz bir bebek sahibi olmaya çalışıyorsanız ancak başaramadıysanız, doğurganlık testi yaptırmanız gerekip gerekmediğini merak etmeye başlayabilirsiniz. 35 yaşın altındaysanız 12 ay boyunca ve 35 yaşın üzerindeyseniz 6 ay boyunca doğum kontrolü olmadan düzenli yapmanız halinde hamilelik gerçekleşmediyse doktora görünmeniz tavsiye edilir.

İkiniz için birlikte test yapmaya gitmek önemlidir. Doktorunuzu gördüğünüzde muhtemelen sağlığınız ve yaşam tarzınız hakkında sorular sorarak başlayacaktır. Siz ve eşiniz hakkında şunları bilmek isteyecektir:

 • Herhangi bir uzun süreli tedavi veya ameliyatlar dahil olmak üzere tıbbi geçmiş
 • Aldığınız ilaçlar
 • Sigara içmek, alkol içmek, kafeinli şeyler yemek veya içmek veya yasadışı uyuşturucu kullanmak
 • Evde veya işte kimyasallarla, toksinlerle veya radyasyonla temas etmişseniz

Ayrıca cinsel yaşamınız hakkında bilmek isteyecektir, örneğin:

 • Ne sıklıkla seks yapıyorsun
 • Doğum kontrol kullanımı geçmişiniz
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar geçirdiyseniz
 • Seks yapmak herhangi bir sorun
 • İkinizin de ilişkinin dışında seks yapıp yapmadığı

Doktorunuzda ayrıca, dönemlerinizle ilgili şeyler hakkında da sorularınız olacaktır:

 • Daha önce hamile kaldınız mı?
 • Geçen yıl boyunca ne sıklıkta dönemler geçirdiniz?
 • Düzensiz ve cevapsız süreleriniz veya dönemler arasında lekeleriniz mi var?
 • Kan akışında veya büyük kan pıhtılarının görünümünde herhangi bir değişiklik oldu mu?
 • Hangi doğum kontrol yöntemlerini kullandınız?
 • Hiç kısırlık için bir doktor gördünüz mü ve herhangi bir tedavi aldınız mı?

Kadınlar İçin Kısırlık Testleri

Kısırlık için tek bir en iyi test yoktur. Doktorlar doğurganlık sorununa yol açabilecek sorunları tanımlamak için çeşitli yollar kullanır.

Pap smear alabilirsiniz: Rahim ağzı kanseri, rahim ağzı ile ilgili diğer sorunları veya cinsel yolla bulaşan hastalıkları tespit edebilir. Bunlardan herhangi biri hamile kalmayı engelleyebilir.

Hamile kalmak için, her ay “yumurtlama” adı verilen bir yumurta bırakmanız gerekir. Bunu kontrol eden testlere ihtiyacınız olabilir.

Doktorunuz, evde luteinize edici hormon veya LH için idrar testi yaptırmanızı isteyebilir. Bu hormon, yumurtlamadan hemen önce yüksek seviyelerde ortaya çıkıyor.

Doktorunuz ayrıca kanınızdaki progesteron hormonu seviyelerini kontrol edebilir. Progesterondaki artışlar yumurtladığınızı gösteriyor.

Kendi başınıza, her sabah vücut ısınızı kontrol edebilirsiniz. Bazal vücut ısısı yumurtlamadan hemen sonra bir miktar yükselir. Her sabah kontrol ederek, birkaç ay boyunca yumurtlama şeklinizi öğreneceksiniz.

Doktorunuz ayrıca, tiroid üzerinde testler yapabilir veya eksik veya düzensiz yumurtlamaya neden olabilecek koşulları ekarte etmek için diğer hormonal problemleri kontrol edebilir.

Üreme Organları Testleri

Hamile kalmadan önce rahminiz, fallop tüpleriniz ve yumurtalıklarınızın doğru çalışması gerekir. Doktorunuz bu organların sağlığını kontrol edebilecek farklı prosedürler önerebilir:

Histerosalpingogram (HSG): Aynı zamanda "tubogram" olarak da adlandırılan bu, fallop tüpleriniz ve uterusunuzun bir dizi X-ışınıdır. Doktorunuz vajinadan sıvı boya enjekte ettikten sonra röntgen çekilir. Diğer bir yöntem ise boya ve ultrason yerine serum fizyolojik ve hava kullanır.

HSG, fallop tüplerinin tıkalı olup olmadığını veya uterusunuzda herhangi bir kusur olup olmadığını öğrenmenize yardımcı olabilir. Test genellikle adet döneminizden hemen sonra yapılır.

Transvajinal ultrason: Doktorunuz vajina içine ultrason "çubuk" yerleştirir ve onu pelvik organlara yaklaştırır. Ses dalgalarını kullanarak, oradaki sorunları kontrol etmek için yumurtalıkların ve uterusun görüntülerini görebilecektir.

Histeroskopi: Doktorunuz ince, esnek bir tüpü - ucunda bir kamerayla - rahim ağzından ve uterusa sokar. Orada problemler görebilir ve gerekirse doku örnekleri alabilir.

Laparoskopi: Doktorunuz karnınızda küçük kesikler yapar ve kamera da dahil olmak üzere aletler ekler. Bu ameliyat tüm pelvisinizi kontrol edebilir ve uterusu etkileyen bir hastalık olan endometriozis gibi olası sorunları düzeltir.

Diğer Kısırlık Testleri

Doktorunuz doğurganlık problemlerini kontrol etmek için başka testler isteyebilir.

Folikül uyarıcı hormon seviyelerinizi kontrol etmek için bir kan testi alabilirsiniz ya da yumurtalıklarınızı her ay salınması için bir yumurta hazırlamaya zorlayan FSHyi kontrol edebilirsiniz. Yüksek FSH, kadınlarda düşük doğurganlık anlamına gelebilir. FSH kan seviyeleri adet döngüsünüzün erken saatlerinde kontrol edilir (genellikle 3. günde).

Klomifen sitrat meydan testi FSH testi ile yapılabilir. Adet döngüsünün beşinci ile dokuzuncu günlerinde bir clomiphene sitrat hapı alırsınız. FSH 3. günde (ilacı kullanmadan önce) ve 10. günde (sonra) kontrol edilir. Yüksek FSH seviyeleri, hamile kalma olasılığınızın düşük olduğunu gösterir.

Doktorunuz ayrıca, inhibin B denen bir hormonu kontrol etmek için bir kan testi önerebilir. Doğurganlık sorunu olan kadınlarda seviyeler daha düşük olabilir, ancak uzmanlar testin kısırlığı tahmin edip edemeyeceği konusunda bölünmüşlerdir.

Başka bir muayeneye postkoital test denir. Doktorunuz servikal mukusunuzu seks yaptıktan sonra inceler. Bazı araştırmalar bu kadar faydalı olamayacağını göstermektedir.

Doktorunuz ayrıca bir endometrial biyopsi önerebilir. Bu prosedürde uterusunuzun iç kısmından bir doku örneği alır. Ancak, endometrial biyopsinin kısırlığı öngörmede veya tedavi etmede yardımcı olmadığının kanıtıdır.

Tüm bu testleri yaptırmanız gerekmeyebilir. Doktorunuz sizin durumunuzda hangilerinin en iyisi olduğunu sizinle görüşebilir. Test yapıldıktan sonra, çiftlerin yaklaşık %85i neden hamile kalmakta zorlandıkları hakkında bir fikir sahibi olacaktır.

Erkeklerde Doğurganlık Testleri

Eğer bir erkekseniz ve eşiniz hamile kalmıyorsa - ikinizin de istediği bir şey olsa bile - doktorunuzu ziyaret edin. Kısır olup olmadığınızı öğrenmek için alabileceğiniz birçok test var - ve ne tür bir tedavi alabileceğinizi öğrenin.

Öncellikle bir doktora ziyaretle tedaviye başlayın. Size fiziksel bir test verecek ve yaşam tarzınız ve tıbbi geçmişiniz hakkında size sorular soracaktır, örneğin:

 • Geçirdiğiniz ameliyatlar
 • Aldığınız ilaçlar
 • Egzersiz alışkanlıklarınız
 • Sigara mı yoksa eğlence amaçlı uyuşturucu mu kullandığınız

Ayrıca, yaşadığınız veya herhangi bir STD (cinsel yolla bulaşan hastalıklar) olup olmadığınızı da içeren cinsel yaşamınızla ilgili açık bir tartışma yapabilir. Muhtemelen analiz için bir semen örneği vermeniz istenecektir.

Kısırlığınızın nedenini bulmak zor olabilir. Erkek kısırlık uzmanlarının bunu yapmanın farklı yolları vardır, ancak işte beklediğiniz bazı testler:

Sperm ve Semen Analizi

Eğitimli bir uzman sperm sayınızı, şeklini, hareketini ve diğer özelliklerini kontrol eder. Genel olarak, daha fazla sayıda normal şekilli sperminiz varsa, bu daha yüksek doğurganlığa sahip olduğunuz anlamına gelir. Ancak bunun birçok istisnası var. Sperm sayısı düşük veya anormal spermleri olan birçok erkek hala doğurgandır. Ve infertil erkeklerin yaklaşık %15inde normal semen ve bol miktarda normal sperm vardır.

İlk semen analizi normalse, sonuçları doğrulamak için doktorunuz ikinci bir test isteyebilir. İki normal test genellikle, önemli bir kısırlık probleminizin olmadığı anlamına gelir. Sonuçlardaki bir şey olağandışı görünüyorsa, doktorunuz sorunu tespit etmek için daha fazla test isteyebilir.

Eğer hiç sperm ya da sperminiz yoksa, "sıhhi tesisatınızdaki" ameliyatla düzeltilebilecek bir tıkanma olabilir.

Fiziki muayene

Varikoselleri bulabilir - testisin üstünde anormal damar oluşumları. Ameliyat ile düzeltme yaptırabilirsiniz.

Hormon değerlendirmesi

Testosteron ve diğer hormonlar sperm yapımını kontrol eder. Yine de, infertil erkeklerin yaklaşık %97sinde hormonların ana problem olmadığını unutmayın.

Genetik test

Sperminizdeki doğurganlık ve problemlerin önündeki belirli engelleri tespit edebilir. Genetik testlerin yapılması gerektiğinde uzmanlar farklılık gösterir.

Sperm karşıtı antikorlar

Bazı erkekler, eşinin hamile kalmasını engelleyen spermlere yumurta yolunda saldıran anormal antikorlar yapar.

Spermleri gitmeleri gereken yere ulaştırıyor. Bu şartlara sahip erkeklerin testislerinde normal sperm vardır, ancak semendeki sperm ya eksiktir, ya düşük sayıdadır ya da anormaldir.

Vücudunuz yeterince yapsa bile sperminizde düşük sperm bulunmasının birkaç nedeni olabilir:

Retrograd boşalma: Bu durumda, sperminiz arkaya, mesanenize boşalır. Genellikle erken bir ameliyattan kaynaklanır.

Ana sperm boru hattınının (vaz deferens) olmaması: Bu genetik bir problem. Bazı erkekler sperm için ana bir boru hattı olmadan doğar.

Engel: Testisler ve penis arasında herhangi bir yerde bir tıkanıklık olabilir.

Sperm karşıtı antikorlar: Belirtildiği gibi, sperminize yumurta yolunda saldırırlar.

"İdiyopatik" kısırlık: Doktorunuzun anormal veya düşük sperm sayınız için teşhis edebilmesi için herhangi bir neden olmadığını ifade eden bir terimdir.

Doğurganlığınızı kontrol etmek için testler almaktan çekinmeyin. Siz ve eşiniz bunu yaptığınızda, neler olduğunu anlamanıza yardımcı olacak ve tedavi hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Paylaş