turkanornekgulpinar.com

Makaleler

PROF.DR. TÜRKAN ÖRNEK GÜLPINAR

HPV testi nedir?

HPV testi nedir?

İnsan papilloma virüsü (HPV) testi, genital siğillerin, anormal servikal hücrelerin veya rahim ağzı kanserinin gelişmesine yol açabilecek bir virüs olan insan papilloma virüsü varlığını tespit eder.

Aşağıdaki durumlarda doktorunuz HPV testini önerebilir:

Pap testiniz anormaldi ve belirsiz öneme sahip atipik skuamöz hücreleri gösteriyordu (ASCUS)

30 yaşında veya daha büyüksen

HPV testi sadece kadınlar için geçerlidir; erkeklerde virüsü tespit etmek için henüz bir HPV testi yoktur. Bununla birlikte, erkekler HPV ile enfekte olabilir ve virüsü seks partnerleriyle birlikte geçirebilirler.

HPV testi rahim ağzı kanseri için bir tarama testidir, ancak test size kanser olup olmadığını söylemez. Bunun yerine, test sisteminizde rahim ağzı kanserine neden olan virüs olan HPVnin varlığını tespit eder. Bazı HPV tipleri - 16 ve 18 tipleri dahil - rahim ağzı kanseri riskinizi artırır.

Sizi rahim ağzı kanseri riskine sokan bir tür HPVnin olup olmadığını bilmek, sizin ve doktorunuzun sağlık bakımınızın sonraki adımlarına daha iyi karar verebileceği anlamına gelir. Bu adımlar, izlemenin izlenmesi, daha fazla test edilmesi veya anormal veya kanser öncesi hücrelerin tedavisini içerebilir.

HPV testinin 30 yaşın altındaki kadınlarda rutin kullanımı tavsiye edilmez ve çok faydalı değildir. HPV cinsel temas yoluyla yayılır ve genç kadınlarda çok yaygındır, bu nedenle sık sık test sonuçları pozitif olacaktır. Bununla birlikte, HPV enfeksiyonları genellikle bir veya iki yıl içerisinde kendiliğinden ortaya çıkar. Kansere yol açan servikal değişiklikler birkaç yıl - genellikle 10 yıl veya daha fazla - gelişir. Bu nedenlerden dolayı, bir HPV enfeksiyonundan kaynaklanan servikal değişiklikler için tedavi almak yerine dikkatli bir seyir seyri takip edebilirsiniz.

Riskleri nelerdir?

Herhangi bir tarama testinde olduğu gibi, bir HPV testi yanlış pozitif veya yanlış negatif sonuç riskini taşır.

Yanlış pozitif: Yanlış-pozitif bir test sonucu, gerçekten yapmadığınızda yüksek riskli bir HPV türünüz olduğunu gösterir. Yanlış-pozitif bir sonuç, kolposkopi veya biyopsi gibi gereksiz bir takip prosedürüne ve test sonuçları üzerinde aşırı kaygıya yol açabilir.

Yanlış negatif: Yanlış negatif bir test sonucu, gerçekten bir HPV enfeksiyonu geçirdiğiniz anlamına gelir, ancak test sizin yapmadığınızı gösterir. Bu, uygun takip testlerinde veya prosedürlerinde gecikmeye neden olabilir.

Ne yapmanız gerekir?

Bir HPV testine başlamadan önce özel bir hazırlık yapmanız gerekmez. Bununla birlikte, bir HPV testi genellikle Pap testi ile aynı anda yapıldığından, her iki testi de mümkün olduğunca doğru hale getirmek için aşağıdaki önlemleri alabilirsiniz:

Testten iki gün önce cinsel ilişki, duş veya vajinal ilaçlar veya sperm öldürücü köpükler, kremler veya jöleler kullanmaktan kaçının.

Adet döneminiz boyunca testi programlamamaya çalışın. Test yapılabilir, ancak doktorunuz döngünüzün başka bir saatinde daha iyi bir hücre örneği toplayabilir.

Ne bekleyebilirsiniz?

Bir HPV testi genellikle Pap testi ile aynı anda yapılır - anormallikleri veya kanser varlığını kontrol etmek için serviksinizden hücreleri toplayan bir test. Pap testinden aynı numune kullanılarak veya servikal kanaldan ikinci bir numune alınarak bir HPV testi yapılabilir.

Nasıl yapılır?

Kombine Pap-HPV testi doktorunuzun ofisinde yapılır ve sadece birkaç dakika sürer. Tamamen veya sadece belden aşağı soyunmanız istenebilir.

Dizleriniz bükülmüş olarak bir kontrol masasında sırt üstü yatarsınız. Topuklarınız üzengi adı verilen desteklerle dinlenir.

Doktorunuz vajinanıza yavaşça spekulum adı verilen bir alet yerleştirecektir. Spekulum vajinanın duvarlarını birbirinden ayırır, böylece doktorunuz rahim ağzınızı kolayca görebilir. Spekulumun yerleştirilmesi, pelvik bölgenizde bir basınç hissine neden olabilir. Bazen ilk takıldığında spekulum soğuk hissediyor.

Daha sonra doktorunuz yumuşak bir fırça ve spatula adı verilen düz bir kazıma cihazı kullanarak rahim ağzı hücrelerinin örneklerini alacak. Bu acı vermez ve alınan numuneyi bile hissetmeyebilirsiniz.

İşlem sonrası nasıldır?

Testinizden sonra normal günlük aktivitelerinize herhangi bir kısıtlama olmadan devam edebilirsiniz. Doktorunuza test sonuçlarınızı ne zaman alabileceğinizi size söyleyecektir.

Sonuçlar

HPV testinizden elde edilen sonuçlar pozitif veya negatif olarak geri dönecektir.

Pozitif HPV testi: Olumlu bir test sonucu, rahim ağzı kanseriyle bağlantılı bir tür yüksek riskli HPVye sahip olduğunuz anlamına gelir. Artık rahim ağzı kanserinizin olduğu anlamına gelmiyor, ancak rahim ağzı kanserinin gelecekte gelişebileceği bir uyarı işareti. Doktorunuz muhtemelen enfeksiyonun temizlenip temizlenmediğini veya rahim ağzı kanseri belirtilerini kontrol edip etmediğini görmek için yılda bir izleme testi önerecektir.

Negatif HPV testi: Olumsuz bir test sonucu, rahim ağzı kanserine neden olan herhangi bir HPV türüne sahip olmadığınız anlamına gelir.

Test sonuçlarınıza bağlı olarak, doktorunuz bir sonraki adım olarak aşağıdakilerden birini önerebilir:

Normal izleme: 30 yaşın üzerindeyseniz, HPV testiniz negatif ve Pap testiniz normalse, her iki testi de beş yılda tekrarlamak için genel olarak önerilen programı uygulayacaksınız.

Kolposkopi: Bu takip prosedüründe, doktorunuz serviksinizi daha yakından incelemek için özel bir büyüteç lens (kolposkop) kullanır.

Biyopsi: Bazen kolposkopi ile birlikte yapılan bu prosedürde, doktorunuz mikroskop altında daha yakından incelenmek üzere bir servikal hücre örneği (biyopsi) alır.

Anormal servikal hücrelerin çıkarılması: Anormal hücrelerin kanserli hücrelere dönüşmesini önlemek için doktorunuz anormal hücreleri içeren doku alanlarını kaldırmak için bir prosedür önerebilir.

HPV testi hakkında daha fazla bilgi almak için Doç. Dr. Türkan Gülpınar’dan randevu alabilirsiniz.

Paylaş