turkanornekgulpinar.com

Makaleler

PROF.DR. TÜRKAN ÖRNEK GÜLPINAR

Gebelikte İlaç Kullanımı

Gebelikte İlaç Kullanımı

Hamileyseniz veya hamile kalmayı düşünüyorsanız ve sağlıklı bir bebek istiyorsanız, hamilelik sırasında doktorunuza sormadan herhangi bir şekilde ilaç kullanımından kaçınmak çok önemlidir.  Sadede ilaçlar fetal gelişim için zararlı olan tek şey değildir. Reçetesiz satılan ilaçlar, kafein ve alkol gibi maddeler de anne karnındaki çocuk üzerinde kalıcı etkiler yaratabilir.

Hamile kadınlar neden ilaç kullanmama konusunda uyarılır?

İlaç kullandıktan sonra ciddi veya uzun süreli bir sorununuz olmayabilir. Fakat aynı şey bir fetüs için geçerli değil, hatta onun için birçok gelişimsel soruna neden olabilir. Sigara içiyorsanız, alkol içerseniz veya kafein aldığınızda da aynı sorunlar oluşabilir.

Hamilelik sırasında ilaç almak ayrıca doğum kusurları, prematüre bebekler, düşük kilolu bebekler ve ölü doğumlar olasılığını da artırır. Bu ilaçlar aynı zamanda çocuğun hafızasını ve dikkatini de etkileyebilir.

Hamilelikte ilaç kullanımı nasıl olmalıdır?

Hamilelik sırasında ilaç alma ile ilgili kural basittir: Her zaman önce doktorunuza danışın. Buna reçeteli ve reçetesiz satılan ilaçlar da dahildir. Kesinlikle bazı ilaçlar almamalısınız. Diğerleri için - sarı bayraklar - doktorunuzun sizin ve bebeğinizin risklerini ve yararlarını ölçmesi gerekebilir.

İlaçları hamile kadınlar üzerinde test etmenin etik olmadığı için, pek çok ilacın hamilelikteki etkileri bilinmemektedir.

Hamilelikte kullanılması gereken takviyeler neler?

Folik asit bir hamileliğin süper kahramanıdır! Hamilelik öncesi ve sırasında önerilen 400 mikrogram (mcg) folik asit ile doğum öncesi bir vitamin alınması bebeğinizin beyninin ve omuriliğin doğum kusurlarını önlemeye yardımcı olabilir.

Vücudunuzda yeterince folik asit yoksa, bebeğinizin sinir borusu doğru kapanmayabilir ve sinir borusu defekti adı verilen sağlık problemleri geliştirebilir. Bunlar şunları içerir:

  • Spina bifida: Omuriliğin veya omurların eksik gelişimi
  • Anensefali: Beynin büyük bölümlerinin eksik gelişimi

Anensefali hastası bebekler genellikle uzun süre yaşamaz ve spina bifidalı bebekler kalıcı olarak devre dışı kalabilir. Bunlar oldukça korkutucu problemler. Fakat iyi haber, yeterince folik asit almanın bebeğinizi nöral tüp defektlerinden en az %50 oranında koruyabileceğidir. CDCye göre, nöral tüp defekti olan bir bebeğiniz varsa, yeterince folik asit almak, nöral tüp defekti olan başka bir çocuğun % 70e kadar düşme riskini azaltabilir.

Hamilelikte sigara kullanımı

Sigara içmek genel popülasyonda ciddi hastalıklara ve erken ölümlere neden olmaktadır. Ancak sigara içen hamile kadınlar, nikotini ve diğer kanserojen kimyasalları büyüyen fetusa iletmektedir. Araştırmalara göre, hamileliğinin başlarında sigara içen annelerin, septal kusurlar da dahil olmak üzere birkaç farklı kalp kusuru olan bebekleri sağlama olasılıkları daha yüksektir - esasen kalbin sol ve sağ odaları arasındaki duvarda bir delik. Ne yazık ki, doğuştan kalp defekti olan çoğu bebek yaşamın ilk yılında ölmektedir. Hayatta kalan bebekler uzun süre hastanede kalır ve ömür boyu sakatlıkla birlikte çok sayıda ameliyatla karşılaşırlar.

Sigara içen kadınların plasenta problemleri olma olasılığı daha yüksektir. Bu ciddi bir endişe çünkü plasenta rahimdeki bebeğe besin sağlar. Sigara içenlerin ayrıca düşük doğum ağırlıklı bebekleri, erken doğumları ve yarık damaklı bebekleri de vardır. Ayrıca, hamilelik sırasında ve doğumdan sonra sigara içmek ani bebek ölümü sendromu (SIDS) ile ilişkili nedenlerden biridir.

Hamilelikte içki içmek fetal alkol sendromuna neden olur mu?

Fetal alkol sendromu (FAS) ve fetal alkol spektrum bozuklukları (FASD), hamilelik sırasında alkol almanın neden olduğu çeşitli rahatsızlıkları ifade eder. Fetal alkol sendromu anormal yüz özelliklerine, büyüme eksikliğine ve merkezi sinir sistemindeki sorunlara neden olabilir. Fetal alkol sendromlu çocuklar ayrıca görme ve duyma problemleri dahil olmak üzere öğrenme güçlüğü, dikkat süresi bozukluğu ve diğer fiziksel yetersizliklere sahip olabilir.

Gebelikte "güvenli" bir alkol tüketimi sınırı yoktur. Bazı araştırmalar, küçük miktarlarda alkol tüketiminin, fetüs üzerinde tıkanık içme ile aynı olumsuz etkileri olabileceğini göstermiştir.

Kafein tüketiminden de tıpkı ilaç gibi uzak durulmalı mıdır?

Kafein tüketiminde çok miktarda alındığında düşük doğum ağırlığına ve irritabiliteye neden olabilir. Bu nedenle hamilelik boyunca tüketilmemelidir.

Hamilelikte ilaç kullanımı hakkında daha fazla bilgi için Doç. Dr. Türkan Gülpınar’dan randevu alabilirsiniz.

Paylaş