turkanornekgulpinar.com

Makaleler

PROF.DR. TÜRKAN ÖRNEK GÜLPINAR

Gebelikte dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Gebelikte dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Gebeliğiniz süresince doktor kontrolünde olmanız, doktorunuzun size vereceği tavsiyelere uyum sağlamanız çok önemlidir. Doktorunuza sormadan hiçbir şekilde ilaç kullanmamanız, tehlikeli fiziksel aktivitelerden uzak durmanız çok önemlidir. Bunun dışında ise hamileliğiniz sırasında, alkol ve uyuşturucudan uzak durmanın ötesinde ne yapılması gerektiği konusunda çok katı ve keskin kurallar yoktur. Çoğunlukla, hamileliğiniz boyunca normal yaşantınıza devam edebilirsiniz.

Fakat büyüyen bebeğinizin sağlığı ve güvenliği çok önemli olduğu için, hamileyken dikkat etmeniz gerekenler şunlardır:

Yeme - İçme

Hamile kadınlar için yapılmaması gerekenlerin büyük bir kısmını yeme içme oluşturur. Hamileliğiniz sırasında aşağıdakilerden kaçınmalısınız:

Çiğ et ve kabuklu deniz ürünleri: İstiridye, midye ve istiridye gibi pişmemiş deniz ürünleri (size, suşi olarak bakıyoruz). Ayrıca nadir veya az pişmiş et ve kümes hayvanlarından da kaçının. Bunlar toksoplazmoz veya salmonella ile kirlenmiş olabilir.

Şarküteri eti: Şarküteri etleri plasentadan geçebilecek ve gelişmekte olan bebeğinize bulaşabilecek bakteriler içerebilir. Enfeksiyon kan zehirlenmesine neden olabilir ve bebeğiniz için hayati tehlike yaratabilir.

Cıva seviyesine sahip balık: Köpek balığı, kral uskumru, kılıç balığı ve fayans balığı gibi balıkları içerir. Genel olarak, konserve ton balığı, daha düşük civa seviyelerine sahiptir, ancak yine de az miktarda yenmesi tavsiye edilir.

Tütsülenmiş deniz mahsulleri: Tütsülenmiş balık ve somonlardan kaçının. Soğutulmuş ve tütsülenmiş bu deniz ürünleri de risk içerir. Ancak, raflarda güvenli veya konserve edilmiş füme deniz ürünleri muhtemelen iyidir.

Çiğ yumurta: Bu, çiğ yumurta içeren yiyecekleri içerir; bu nedenle ev yapımı sezar soslarına, hollandaise soslarına, mayonezlere ve bazı sivrisineklere karşı dikkatli olun. Çiğ yumurtalar salmonella riski de oluşturabilir.

Yumuşak peynirler: Alınan bazı yumuşak peynirlerin listerisi olabilir, bu nedenle rokfor, beyaz peynir, Gorgonzola, Camembert ve Brie gibi yumuşak peynirlerden uzak durun. Queso blanco ve queso fresco gibi Meksika peynirlerinden de pastörize sütten yapılmadığı sürece kaçınılmalıdır.

Pastörize edilmemiş süt ürünleri: Bu ürünler listeria içerebilir.

Kapsamlı görünüyor, ancak hamileliğiniz sırasında hala birçok harika beslenme seçeneği var. Dengeli bir diyet yemek her zaman önemli olsa da, hamilelik özellikle kritik bir zamandır.

Günlük beslenme planınıza eklemeyi unutmamanız gerekenler ise şunlardır:

  • yağsız proteinler
  • sağlıklı yağlar
  • çok sayıda taze sebze ve meyve
  • su

Boya içeren aktivitelerden uzak durmalısınız

Saç, ev boyası gibi aktivitelerinizi hamilelikten sonraya ertelemelisiniz. Boya toksisitesi, boyadaki bireysel solventlere ve kimyasallara ve ayrıca maruz kalmaya bağlıdır. Ev boyama düşük pozlama seviyesine sahip olduğu varsayılırken, en güvenli eylem yolu bu boyalardan çıkan dumanlara maruz kalmanızı ciddi şekilde azaltmaktır.

Kafein tüketiminde aşırıya kaçmayın

Bu bir uyarıcı ve idrar söktürücüdür, yani her gün normal birkaç fincan kahvenizin içilmesi kan basıncınızı, kalp atış hızınızı ve tuvalete yaptığınız gezi sayısını artıracaktır. Ayrıca, kafein plasentaya geçer. Kafeini tamamen bırakmak zorunda değilsiniz: Günde 150 ila 300 miligram (mg) olarak tanımlanan orta düzeydeki kafein tüketimi yapabilirsiniz.

Unutma ki, kafein sadece çay ve kahvede değil. Çikolata, gazlı içecekler ve hatta bazı reçetesiz satılan ilaçlarda da bulunur.

İlaç kullanmayın

Bazı ilaçlar bebeğinizin büyümesine zarar verebilir. Reçetesiz veya reçeteli ilaçlar ve takviyeler almadan önce doktorunuzla konuşun.

Topuklu ayakkabı giymeyin

Topuklu ayakkabı giymekten uzak durun. Karnınız büyüdükçe, ağırlık merkeziniz değişecektir. Böylece kendinizi ayaklarınız üzerinde biraz dengesiz bulabilirsiniz. Bir de şişmiş ayak bileklerinizi ekleyin ve kendinizi terliklerinizle yaşarken bulabilirsiniz.

Jakuzide veya saunada takılmayın

Hamileliğiniz sırasında ağrı ve acı hissediyorsanız, jakuzide rahatlamak ideal olabilir. Ancak, ilk trimesterde vücut sıcaklığının yükselmesi bazı doğum kusurlarına yol açabilir. Bu nedenle sıcak su yerine ılık bir banyo deneyin.

Kedi kumu değiştirmeyin

Kedi kumu değiştirmeniz gerekirse, eldiven giyin ve ellerinizi daha sonra iyice yıkayın. Kedi dışkısı, nadir görülen bir paraziter hastalık olan toksoplazmozu taşıyabilir.

Pasif içiciliğe maruz kalmayın

Sigara içmek sizin ve bebeğiniz için çok kötü, pasif içicilik de aynı derecede kötüdür. Pasif içicilikte de yaklaşık 4.000 kimyasal var ve bunların bir kısmı kansere neden olabiliyor.

Pasif içiciliğe yani başkasının içtiği sigara dumanına maruz kalmak şunlara yol açabilir:

  • düşük
  • erken doğum
  • düşük doğum ağırlığı
  • bebeğiniz büyüdükçe öğrenme veya davranışsal sorunlar
  • ani bebek ölümü sendromu

Paylaş