turkanornekgulpinar.com

Makaleler

PROF.DR. TÜRKAN ÖRNEK GÜLPINAR

Dış gebelik nedir?

Dış gebelik nedir?

Hamileliğin gerçekleşmesi için, yumurtalığın yaklaşık 24 saat boyunca kaldığı fallop tüpüne bir yumurta bırakması gerekir. Orada döllenmesi için bir sperm ile temas etmesi gerekiyor. Döllenmiş yumurta rahim tüpüne girmeden önce 3 veya 4 gün boyunca fallop tüpünde kalır. Orada tutunur ve bir bebek doğana kadar büyümeye devam eder.

Ancak döllenmiş yumurta, fallop tüpünüze veya karnınızın başka bir yerine takılırsa, ektopik hamilelik yani dış gebelik denilen şeyle sonuçlanır. Bu durumlarda, hamilelik normal şekilde devam edemez ve acil tedavi gerektirir.

Belirtiler

Çoğu zaman, dış gebelik, hamileliğin ilk birkaç haftasında meydana gelir. Hamile olduğunuzu bile bilmiyor olabilirsiniz ve bir sorun belirtisi olmayabilir.

Hafif vajinal kanama ve pelvik ağrı genellikle ilk belirtilerdir, ancak diğerleri şunları içerebilir:

 • Mide bulantısı ve ağrı ile kusma
 • Keskin karın krampları
 • Vücudunuzun bir tarafında ağrı
 • Baş dönmesi veya halsizlik
 • Omzunuz, boynunuz veya rektumunuzdaki ağrı

Ektopik gebelik, fallop tüp rüptürüne neden olabilir. Bu olursa, büyük bir acı ve şiddetli kanama olabilir. Baş dönmesi, bayılma veya omuz ağrısına neden olan ağır vajinal kanama varsa derhal doktorunuzu aramalısınız.

Nedenler

Neden ektopik bir hamileliğiniz olduğunu asla bilemezsiniz. Bunun bir nedeni hasarlı bir fallop tüpü olabilir. Döllenmiş yumurtanın rahiminize girmesini engelleyerek fallop tüpüne veya başka bir yere yerleşmesini engelleyebilir.

Ancak, aşağıdakilerden herhangi birine sahipseniz, ektopik bir hamilelik geçirme ihtimaliniz daha yüksektir:

 • Pelvik inflamatuar hastalık (PID)
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar
 • Önceki pelvik ameliyatlardan kaynaklanan skar
 • Ektopik gebelik öyküsü
 • Başarısız tubal ligasyonu
 • Doğurganlık ilaçlarının kullanımı
 • İn vitro fertilizasyon (IVF) gibi kısırlık tedavileri
 • Yerinde bir intrauterin cihazla (RİA) hamile kalma

Teşhis

Doktorunuz dış gebeliğiniz olduğunu düşünüyorsa, muhtemelen hamilelik testi ve pelvik muayene gibi bazı testler yapacaktır. Rahim ve fallop tüplerinin durumunu görüntülemek için ultrason testi yapılabilir.

Tedaviler

Döllenmiş bir yumurta uterusun dışında yaşayamayacağından, sizi ciddi komplikasyonlara karşı korumak için dokunun alınması gerekir. Tedavisinde iki yöntem kullanılır: ilaç tedavisi ve cerrahi.

İlaç tedavisi: Eğer fallop tüpünüz yırtılmamışsa ve hamileliğiniz çok ilerlememişse, doktorunuz size bir metotreksat enjeksiyonu verebilir. Hücrelerin büyümesini önler ve vücudunuz onları emer. Çoğu dış gebelik erken yakalanırlarsa metotreksatla tedavi edilebilir.

Ameliyat: Diğer durumlarda ameliyat gerekir. En yaygın laparoskopidir. Doktorunuz karnınızın alt kısmında çok küçük kesikler yapar ve dış gebeliği gidermek için ince, esnek bir alet (laparoskop) yerleştirir. Eğer fallop tüpünüz hasar görmüşse, onu da çıkarmak zorunda kalabilir. Ağır kanama geçiriyorsanız veya doktorunuz fallop tüpünüzün yırtıldığından şüpheleniyorsa, daha büyük bir insizyonla acil ameliyat gerekebilir. Buna laparotomi denir.

Dış Gebelikten Sonra

Yine normal bir hamilelik yaşama şansınız var, ama zor olabilir. Bir doğum uzmanıyla erken görüşmeyi düşünmelisiniz, özellikle fallop tüpü çıkarıldıysa.

Tekrar denemeden önce ne kadar bekleyeceğinizi doktorunuzla konuşun. Bazı doktorlar en az 3 ila 6 ay önerebilir.

Dış gebelik hakkında daha fazla bilgi için Doç. Dr. Türkan Gülpınar’dan randevu alabilirsiniz.

Paylaş