turkanornekgulpinar.com

Makaleler

PROF.DR. TÜRKAN ÖRNEK GÜLPINAR

Aşılama yöntemi nedir?

Aşılama yöntemi nedir?

Aşılama yöntemi ile rahim içi döllenme - bir çeşit suni döllenme - kısırlığın tedavisi için bir prosedürdür. Yıkanan ve konsantre edilmiş olan spermler, yumurtalığınızın döllenmesi için bir veya daha fazla yumurta bıraktığı zamanlar boyunca doğrudan uterusunuza yerleştirilir. Eski tip suni tohumlama türleri, spermi vajinaya yerleştirmiştir. Bu daha kolay olsa da, mevcut prosedür kadar başarılı değildir.

Rahim içi döllenmenin sonucu, spermin fallop tüpüne girip normal bir hamilelikle sonuçlanan bir bekletme yumurtasını döllemesidir. Kısırlık nedenlerine bağlı olarak, aşılama yöntemi normal döngünüz veya doğurganlık ilaçlarınızla koordine edilebilir.

Neden yapılır?

Bir çiftin hamile kalması birçok farklı faktöre bağlıdır. İntrauterin tohumlama en çok aşağıdakilere sahip çiftlerde kullanılır:

Donör spermleri: Hamile kalmak için donör sperm kullanması gereken kadınlar için, aşılama en çok hamileliği sağlamak için kullanılır. Dondurulmuş donör sperm örnekleri, sertifikalı laboratuvarlardan elde edilir ve aşılama prosedüründen önce eritilir.

Açıklanamayan kısırlık: Aşılamayı genellikle açıklanamayan kısırlığın yanı sıra, yumurtlamaya neden olan ilaçların ilk tedavisi olarak uygulanır.

Endometriozis ile ilişkili kısırlık: Endometriozis ile ilgili kısırlık için, aşılamayı uygularken birlikte kaliteli bir yumurta elde etmek için ilaç kullanmak genellikle ilk tedavi yaklaşımıdır.

Hafif erkek faktörü kısırlığı (kısırlık): Eşinizin infertilitenin tıbbi değerlendirmesindeki ilk adımlardan biri olan semen analizi, ortalamanın altında sperm konsantrasyonunu, spermin zayıf hareketini (hareketliliğini) veya sperm büyüklüğü ve şeklindeki (morfoloji) anormallikleri gösterebilir. Aşılama, bu sorunların bazılarının üstesinden gelebilir, çünkü prosedür için sperm hazırlamak, yüksek hareketli, normal spermlerin düşük kaliteli olanlardan ayrılmasına yardımcı olur.

Servikal faktör kısırlığı: Rahim ağzı, uterusun alt ucunda, vajina ve uterus arasındaki açıklığı sağlar. Yumurtlama süresi boyunca rahim ağzının ürettiği mukus, spermin vajinanızdan fallop tüplerine gitmesi için ideal bir ortam sağlar. Fakat eğer servikal mukusunuz çok kalınsa, spermin yolculuğunu engelleyebilir. Aşılama serviksi atlar, spermi doğrudan uterusunuza bırakır ve bekleyen yumurtayı karşılamak için mevcut sperm sayısını arttırır.

Semen alerjisi: Nadiren, bir kadın eşinin semenindeki proteinlere alerjisi olabilir. Vajinaya boşalma, meni ciltle temas ettiğinde kızarıklık, yanma ve şişmeye neden olur. Bir prezervatif sizi belirtilerden koruyabilir, ancak hamileliği de önler. Hassasiyetiniz şiddetli ise, sperm yerleştirilmeden önce birçok sperm proteini alındığından aşılama etkili olabilir.

Riskleri nelerdir?

İntrauterin tohumlama nispeten basit ve güvenli bir işlemdir ve ciddi komplikasyon riski düşüktür. Riskler şunları içerir:

Enfeksiyon: İşlem sonucunda enfeksiyon geliştirme riski azdır.

Lekelenme: Bazen kateteri rahim içine yerleştirme işlemi az miktarda vajinal kanamaya neden olur. Bu genellikle hamilelik şansını etkilemez.

Çoklu hamilelik: Aşılamanın kendisi çoklu gebelik riskinin artmasıyla ilişkili değildir - ikizler, üçüzler veya daha fazlası. Ancak, yumurtlamaya neden olan ilaçlarla koordine edildiğinde çoğul gebelik riski önemli ölçüde artar. Çoklu gebelik, erken doğum ve düşük doğum ağırlığı dahil olmak üzere, tek bir hamilelikten daha yüksek risk taşır.

Nasıl hazırlanıyor?

İntrauterin tohumlama, asıl prosedürden önce dikkatli bir şekilde koordinasyonu içerir:

Semen örneğini hazırlama: Eşiniz doktorun ofisinde bir semen örneği sağlar veya donmuş donmuş sperm şişesi çözülebilir ve hazırlanabilir. Spermde sperm dışı elementler kadının vücudunda döllenme ile etkileşime giren reaksiyonlara neden olabileceğinden, numune yüksek düzeyde aktif, normal spermi düşük kaliteli spermlerden ve diğer elementlerden ayıracak şekilde yıkanır. Hamileliğe ulaşma olasılığı, küçük, yüksek konsantre bir sağlıklı sperm örneği kullanarak artar.

Yumurtlama için izleme: Aşılamanın zamanlaması çok önemli olduğundan, yaklaşan yumurtlama belirtilerinin izlenmesi kritik öneme sahiptir. Bunu yapmak için, vücudunuzda bir luteinize edici hormon (LH) dalgalanması veya salınımı meydana geldiğinde tespit eden evde idrar yumurtlama tahmin kiti kullanabilirsiniz. Veya, doktorunuzun yumurtalıklarınızı görselleştirmesini sağlayan bir görüntüleme yöntemi ve yumurta büyümesi (transvajinal ultrason) yapılabilir. Ayrıca, doğru zamanda bir veya daha fazla yumurtayı yumurtlamanız için insan koryonik gonadotropin (HCG) enjeksiyonu verilebilir.

Optimal zamanlamanın belirlenmesi: Çoğu aşılama yumurtlama tespit edildikten bir veya iki gün sonra yapılır. Doktorunuz, UEnizin zamanlaması için bir plan yapmalıdır.

Ne bekleyebilirsiniz?

Rahim içi döllenme ziyareti yaklaşık 15 ila 20 dakika sürer ve genellikle bir doktor ofisinde veya klinikte yapılır. Aşılama prosedürünün kendisi sadece bir veya iki dakika sürer ve ilaç veya ağrı kesici gerektirmez. Doktorunuz veya özel olarak eğitilmiş bir hemşire işlemi gerçekleştirir.

Nasıl uygulanır?

Muayene masasında yatarken bacaklarınızı üzüntüye sokacaksınız ve bir Pap testi sırasında yaşadıklarınıza benzer şekilde vajinanıza bir spekulum yerleştirilecek. İşlem sırasında doktor veya hemşire:

  • Uzun, ince, esnek bir tüpün (kateter) sonuna kadar sağlıklı bir sperm örneği içeren bir şişe bağlar.
  • Kateteri vajinanıza, servikal açıklığınızdan ve uterusunuza yerleştirir.
  • Sperm numunesini tüpün içinden uterusa iter.
  • Kateteri çıkarır.

İşlem sonrası

Döllenmeden sonra, kısa bir süre için sırtüstü yatmanız istenecektir. İşlem bittiğinde, giyinerek normal günlük aktivitelerinize devam edebilirsiniz. İşlemden bir veya iki gün sonra bir miktar lekelenme yaşayabilirsiniz.

Sonuçlar

Evde hamilelik testi yapmadan önce iki hafta bekleyin. Çok kısa sürede test etmek şu sonucu verebilir:

  • Yanlış negatif. Hamilelik hormonları henüz ölçülebilir düzeyde değilse, gerçekte gerçekten hamileyken test sonucu negatif olabilir.
  • Yanlış pozitif. HCG gibi yumurtlamaya neden olan ilaçlar kullanıyorsanız, vücudunuzda hala dolaşımda olan ilaçlar, gerçekten hamile olmadığınız zaman hamileliği gösterebilir.

Doktorunuz, döllenmeden sonra gebelik hormonlarını tespit etmede daha hassas olan bir kan testi için geri dönmenizi isteyebilir.

Hamile kalmazsanız, diğer doğurganlık tedavilerine geçmeden önce aşılamayı tekrar deneyebilirsiniz. Genellikle, aynı tedavi hamilelik olasılığını en üst düzeye çıkarmak için üç ila altı ay boyunca kullanılır.

Aşılama yöntemi hakkında daha fazla bilgi için Doç. Dr. Türkan Gülpınar’dan randevu alabilirsiniz.

Paylaş