turkanornekgulpinar.com

Makaleler

PROF.DR. TÜRKAN ÖRNEK GÜLPINAR

Amniyosentez testinin riskleri nelerdir?

Amniyosentez testinin riskleri nelerdir?

Hamilelik sırasında, fetüs, suya çok benzer bir madde olan amniyon sıvısı ile çevrilidir. Amniyotik sıvı canlı fetal hücreler ve alfa-fetoprotein (AFP) gibi diğer maddeleri içerir. Bu maddeler doğumdan önce bebeğinizin sağlığı hakkında önemli bilgiler sağlar.

Amniyosentez nedir?

Amniyosentez, test için fetüsü çevreleyen keseden küçük bir miktar amniyotik sıvının çıkarıldığı doğum öncesi bir testtir. Amniyotik sıvı örneği (bir onstan az), ultrason rehberliği altında, karın içinden uterusa yerleştirilen ince bir iğne ile çıkarılır. Sıvı daha sonra analiz için bir laboratuvara gönderilir. Genetik riske ve testin göstergesine bağlı olarak, bir amniyotik sıvı örneği üzerinde farklı testler yapılabilir.

Neden bir amniyosentez yapılır?

Amniyosentezden önce tam bir anatomik ultrason yapılacaktır. Ancak amniyosentez, Down sendromu gibi bir kromozomal anormallik gibi bazı doğum kusurlarını aramak için yapılır.

Amniyosentez hem anne hem de bebeği için küçük bir risk oluşturduğundan, doğum öncesi testi genellikle genetik hastalıklar için önemli bir risk taşıyan kadınlara sunulur, bunlar:

  • Anormal ultrason veya anormal laboratuar ekranları olsun

· Ailenin belli doğum kusurları öyküsü var

  • Daha önce doğum kusurlu bir çocuk veya hamilelik geçirmişseniz

Amniyosentez tüm doğum kusurlarını tespit etmez, ancak ebeveynlerin önemli bir genetik riski varsa, aşağıdaki koşulları tespit etmek için kullanılabilir:

  • Down sendromu

· Orak hücre hastalığı

· Kistik fibroz

· Kas distrofisi

· Tay-Sachs ve benzeri hastalıklar

  • Amniyosentez, spina bifida ve anensefali gibi belirli nöral tüp defektlerini (beyin ve omurganın düzgün gelişemediği hastalıklar) tespit edebilir.

Ultrason, amniyosentez sırasında yapıldığından, amniyosentezde bulunmayan doğum kusurlarını (yarık damak, yarık dudak, kulüp ayağı veya kalp kusurları gibi) tespit edebilir. Ancak, amniyosentez veya ultrason ile tespit edilemeyecek bazı doğum kusurları vardır.

Bir amniyosentez geçiriyorsanız, bebeğin cinsiyetini öğrenmek isteyebilirsiniz; amniyosentez, doğumdan önce bebeğin cinsiyetini belirlemenin en doğru yoludur.

Bebeğin akciğerlerinin doğum için yeterince olgun olup olmadığını veya amniyotik sıvının enfeksiyon açısından değerlendirilip değerlendirilmediğini belirlemek için gebeliğin üçüncü üç aylık döneminde amniyosentez de yapılabilir.

Amniyosentez ne zaman yapılır?

Doktorunuz bir amniyosentez önerdiyse, prosedür genellikle gebeliğin 15. ve 18. haftası arasında planlanır.

Amniyosentez ne kadar doğru?

Amniyosentezin doğruluğu yaklaşık %99,4tür.

Amniyosentez, yeterli miktarda amniyotik sıvı toplayamamak ya da toplanılan hücrelerin kültürlendiğinde büyümesini engellemek gibi teknik sorunlardan dolayı bazen başarısız olabilir.

Amniyosentezin riskleri var mı?

Evet. Bir amniyosentezin düşüklere neden olma riski vardır. Bebeğin veya annenin yaralanması, enfeksiyon ve erken doğum, oluşabilecek diğer potansiyel komplikasyonlardır, ancak oldukça nadirdir.

Amniyosentez yapmamayı seçebilir miyim?

Evet. İşlemden önce genetik danışmanlık alacaksınız. Amniyosentezin riskleri ve yararları size detaylı olarak açıklandıktan sonra, işlemin yapılmasını isteyip istemediğinizi seçebilirsiniz.

Amniyosentez sırasında ne olur?

Amniyosentez için hazırlanmak için karın bölgesinin küçük bir bölgesi antiseptik ile temizlenir. Herhangi bir rahatsızlığı azaltmak için yerel bir anestezi (ağrı kesici ilaç) alabilirsiniz. Doktorunuz önce fetüs ve plasenta pozisyonunu ultrason ile tespit eder. Ultrason rehberliğinde doktor, karnınızdan ve rahminizden ve amniyon kesesinden bebeğin uzağında ince, içi boş bir iğne sokar. İğneden az miktarda bir sıvı (onstan daha az) alınır ve laboratuvar analizine gönderilir.

Amniyosentez sırasında veya işlemden birkaç saat sonra küçük adet benzeri kramp veya rahatsızlık hissedebilirsiniz.

Amniyosentez sonrası normal aktivitelere devam edebilir miyim?

Bir amniyosentezden sonra eve gitmek ve günün geri kalanında rahatlamak en iyisidir. Hiç yorucu bir aktivite yapmamalı veya yapmamalı, 20 kilodan fazla bir şey kaldırmamalısınız (çocuklar dahil) ve cinsel ilişkilerden kaçınmalısınız.

İşlemden sonraki gün, doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe normal faaliyetlerinize devam edebilirsiniz.

Amniyosentez sonrası doktorunuzu ne zaman aramalısınız?

Ateşiniz varsa veya kanama, vajinal akıntı veya kramplardan daha şiddetli olan karın ağrısı varsa doktorunuzu arayın.

Amniyosentez sonuçlarını ne zaman alacaksınız?

Amniyosentezin sonuçları genellikle 2-3 hafta içinde bulunur. Sonuçları 3 hafta içinde alamadıysanız, doktorunuzu arayın.

Amniyosentez testi hakkında daha fazla bilgi için Doç. Dr. Türkan Gülpınar’dan randevu alabilirsiniz.

Paylaş