turkanornekgulpinar.com

Makaleler

PROF.DR. TÜRKAN ÖRNEK GÜLPINAR

Amniyosentez korkulması gereken bir test midir?

Amniyosentez korkulması gereken bir test midir?

Bebeğinizde bazı doğum kusurları riski daha yüksekse, doktorunuz hamilelikte amniyosentez testi önerebilir. Birçok şey, yaşınız, aile geçmişiniz veya tıbbi bir durum sizin için testi gerekli kılabilir. Enfeksiyon belirtileri varsa veya erken doğum riski varsa, amniyosenteze de ihtiyacınız olabilir. Sadece risk altında olup olmadığınızı gösteren kan testlerinin aksine, tanı koymak için amniyosentez kullanılır. Amniyosentez korkulması gereken bir test değildir. Ancak yine de hakkında tam olarak bilgi sahibi olmak çok önemlidir.

Test neden yapılır?

Doktor, bebeklerinizi rahminizde saran amniyotik sıvıdan bir örnek alır. Sonra bir laboratuvar numuneyi test eder ve bebeklerin kromozomlarını kontrol eder. Bu laboratuvar testleri karyotip testi, FISH testi ve mikroarray analizini içerebilir.

Test; down sendromu, spina bifida, kistik fibroz ve diğerleri gibi bazı doğum kusurlarının ekarte edilmesine yardımcı olabilir. Doktorlar ayrıca enfeksiyonları kontrol etmek için amniyosentezi kullanırlar. Erken doğum yapıyorsanız amniyosentez, bebeklerin akciğerlerinin doğumdan sonra sağlıklı nefes alacak kadar güçlü olup olmadığını gösterebilir.

Amniyosentez, invazif bir işlemdir. Küçük bir düşük veya diğer komplikasyon riski oluşturur. Artıları ve eksilerini doktorunuzla konuşun.

Test nasıl yapılır?

İlk olarak, doktor bebek/bebeklerinizin ve amniyon sıvısı keselerini bulmak için ultrason kullanır. Daha sonra doktor, iğneyi yüzen bebek/bebeklerden uzak tutmaya özen göstererek, bir amniyon sıvısı örneği almak için karnınıza küçük bir iğne sokar. Bebeklerin her birinin kendi amniyotik kesesi varsa, doktorunuz iki örnek alacaktır. Test bazı fiziksel rahatsızlıklara neden olabilir.

Amniyosentez, ikizlerde tekli bebeklere göre biraz daha zordur. Doktorunuzla riskler hakkında konuşun. Doktorunuzun veya teknisyeninizin ikizlerle amniyosentez yapma konusunda deneyim sahibi olduğundan emin olun.

Test sonuçları hakkında bilmeniz gerekenler

Sonuçları birkaç hafta içinde alırsınız. Amniyosentez testinin sonuçları yaklaşık %99 oranında doğrudur. Bebeklerinizin bir sorunu varsa, seçenekleriniz hakkında konuşmak için bir danışmanla görüşeceksiniz. Doktorlar bazen bebekleriniz hala rahim içindeyken spina bifida gibi bazı doğum kusurlarını tedavi edebilir.

Hamileliğiniz sırasında test ne sıklıkta yapılır?

Genellikle sadece bir kez, eğer hiç - yaklaşık 15 ila 20 hafta. Eğer komplikasyonlarınız varsa veya erken doğum yapacaksanız, üçüncü trimesterde buna ihtiyacınız olabilir.

Amniyosentez testi hakkında daha fazla bilgi için Doç. Dr. Türkan Gülpınar’dan randevu alabilirsiniz.

Paylaş